Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jarosław, Marek
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  16°C / 14°C
 • lekkie zachmurzenie
  Jutro:
  25°C / 12°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  15°C / 9°C

Dom włoskich specjałów w Przechowie. „Sery, szynkę i oliwę mamy prosto z Italii” – mówi Danuta Lewandowska

Andrzej Bartniak
24 października, 16:01
Włoskie jedzenie uchodzi za wyjątkowo smaczne i zdrowe. Kuchnię słonecznej Italii postanowiła promować w Polsce Danuta Lewandowska, która niedawno otworzyła w Świeciu sklep. Za cel postawiła sobie jednak nie tylko sprzedaż oryginalnych produktów, ale także produkcję tradycyjnej włoskiej mozzarelli.
Danuta Lewandowska (po prawej) z siostrą Aliną Minikowską
Fot. Andrzej Bartniak

W czołówce najczęściej odwiedzanych krajów na świecie są Włochy. Jeden z powodów to oczywiście wspaniałe zabytki. Wielu chętnie tam jednak wraca m.in. za sprawą wyjątkowej kuchni śródziemnomorskiej.

To całkiem zrozumiałe, jeśli zdamy sobie sprawę ze stosunku Włochów do jedzenia. Im nie chodzi o to, by zaspokoić głód, ale by karmić zmysły. Spotkanie przy stole to wyjątkowy moment w ciągu dnia. Posiłek to rzecz święta i nikt nie ma nic przeciwko temu, aby obiad trwał dwie godziny, jeśli tylko pozwala na to czas.
REKLAMA

Danuta Lewandowska, mieszkając we Włoszech, przez 14 lat uważnie obserwowała tamtejsze obyczaje kulinarne.

- Jedno jest pewne, włoskich przepisów nie należy poprawiać - podkreśla. - Niektóre z nich mają setki lat i dopracowane są w najdrobniejszych szczegółach. Zmieniając coś, na pewno nie poprawimy smaku.

Jednym z powodów, dla których włoska kuchnia jest tak ceniona, to ogromne przywiązanie do tradycji i jakości składników. Wiedzą, że pewnych procesów nie da się przyspieszyć. Żeby szynka parmeńska zyskała swój niepowtarzalny smak, musi dojrzewać przez pół roku. Żadna chemia tego nie załatwi.
REKLAMA

Pod koniec ubiegłego roku Danuta Lewandowska postanowiła wrócić do Polski. Wiązała się z tym konieczność znalezienia odpowiedzi na pytanie, co będzie robić, gdy znajdzie się już w ojczyźnie? Za najlepszy pomysł uznała otwarcie niewielkiego zakładu produkującego włoski ser. Ponieważ takie przedsięwzięcie wymaga sporo czasu, znacznie wcześniej udało się jej uruchomić pierwszy sklep, bo w planach są już kolejne. W ten sposób chce sobie zapewnić zbyt na część wyrobów z zakładu.

Nazwa sklepu, mieszczącego się przy ul. Wojska Polskiego 33 - Dom Sera - jest nieco myląca. Wprawdzie jedno z najważniejszych miejsc zajmuje 20 rodzajów sera, jednak oferta jest znacznie szersza. Znajdziemy tam m.in. słynną szynkę parmeńską, schab dojrzewający, oliwę z oliwek tłoczoną tradycyjnymi metodami, kawę, makarony, przetwory, słodycze. Trwają też starania o to, by móc sprzedawać wino, które jest tak ważną częścią włoskiej kultury.
REKLAMA

- Wszystko, co znajduje się na półkach, sami dowozimy bezpośrednio z włoskich hurtowni - podkreśla właścicielka interesu, którą wspiera za ladą jej siostra Alina Minikowska. - Klienci mają więc możliwość kupienia produktów dokładnie takich samych, jak Włosi. To nie jest to samo co np. włoskie stoisko w jakimś niemieckim markecie. 

Sklep w Przechowie dość szybko zyskał grono sympatyków. Wśród nich jest sporo osób młodych.

- Młodzi ludzie wiedzą naprawdę wiele na temat włoskiego jedzenia – podkreśla Danuta Lewandowska. - Na pewno jest to efekt podróży do tego kraju. Wielu tych, którzy byli w Italii, zakochali się w tamtejszej kuchni czy winach i teraz szukają tych smaków w Polsce. Ja pomagam im je znaleźć.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (3)

Drogie Panie, ostatnio żona kupiła u Was bardzo smaczną szynkę. W połączeniu z serem i kaparami super smak. Oby tak dalej.

Odpowiedzi: 0

Zapraszamy do Grudziądza   - u nas pełno wolnych lokali do wynajęcia. 

Odpowiedzi: 0

Proponuję nazwę sklepu na Sklep Włoski lub Smaki Italii.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz