Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Agnieszka, Amelia, Szymon

Dziesięć lat Eko-Wisły. Jubileusz zauważyła branżowa prasa

Andrzej Pudrzyński
27 listopada, 07:08
W tym roku mija dziesięć lat od powstania Przedsiębiorstwa Unieszkodliwiania Odpadów Eko-Wisła z Sulnówka. Jubileusz zauważył i docenił branżowy „Przegląd Komunalny”, poświęcając spółkce całostronicowy materiał.
Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły
Fot. Andrzej Bartniak

Eko-Wisła powstała w 2008 r., ale kolejną ważną datą w jej historii był rok 2014.

- Z uwagi na coraz bardziej restrykcyjne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami podjęto decyzję o budowie Międzygminnego Kompleksu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Sulnówku. Inwestycja, pomimo różnych trudności, zakończyła się w 2014 r. sukcesem, a gmina Świecie posiadając własną instalację nie musi obawiać się warunków dyktowanych przez podmioty odbierające odpady – argumentuje Tadeusz Werkowski, prezes Eko-Wisły.

Zakład jest jednym z trzech w Regionie Północnym o statusie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) o mocy przerobowej ok. 30 tys. Mg/rok. Pozwala to na obsługę ponad 100 tys. mieszkańców.

Kompleks w Sulnówku może przerobić do 30 tys. ton odpadów rocznie / Fot. Marcin Saldat

W skład MKUOK-u wchodzą m.in. sortownia odpadów, punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych, hala stabilizacji tlenowej i kompostownia, do tego nowoczesny sprzęt mobilny.

- Ciekawym elementem naszej działalności jest linia do produkcji środka zwiększającego żyzność gleby pn. „Ziemia z Sulnówka”. Ten produkt powstały z rozdrobnionych gałęzi, liści i trawy w procesie kompostowania cieszy się dużym zainteresowaniem – zwraca uwagę prezes.

Przez najbliższe lata Eko-Wisła jest spokojna o wydajność zakładu, ale bez modernizowania i doposażenia instalacji w coraz to nowe rozwiązania nie będzie w stanie sprostać wyśrubowanym wymaganiom nakładanych prawem w zakresie poziomów odzysku i recyklingu.

- Obecnie jesteśmy na etapie projektowania i pozyskiwania środków na modernizację linii sortowniczej – wyjaśnia Tadeusz Werkowski.

Spółka myśli o kolejnych inwestycjach w modernizację zakładu / Fot. archiwum

Troska o jak najlepsze wyniki finansowe i stały rozwój technologiczny zakładu to priorytety, ale pieniądze to nie wszystko.

- Stawiamy na edukację dzieci i młodzieży  od najmłodszych lat, zgodnie z zasadą „czego Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał” – zaznacza prezes Eko-Wisły. - Organizujemy wycieczki po zakładzie pokazując trasę odpadu, a w  naszej salce edukacyjnej, w której mamy wystawę ocalonych od unieszkodliwienia sprzętów,  np. starych telewizorów, odbiorników radiowych, sprzętu AGD, organizujemy pogadanki i konkursy segregowania odpadów.  Wydrukowaliśmy też  komiks o segregacji odpadów, mamy również własną maskotę  o imieniu Mrowisław, którą wyłoniliśmy w ramach konkursu dla szkół i przedszkoli. Poza tym organizujemy i uczestniczmy  w wielu akcjach proekologicznych w terenie. Wierzymy, że im lepsza edukacja w tym zakresie, tym większy pożytek dla środowiska - argumentuje szef spółki.

Firma podejmuje szereg akcji edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży / Fot. archiwum

Co zmieniło się w pracy samego zakładu przez ostatnie 10 lat?  Wiele. Jeszcze kilkanaście lat temu  składowanie odpadów na  składowisku było dominującym elementem systemu gospodarowania odpadami. Dzisiaj taka metoda staje się marginalna.

- Na znaczne ograniczenie składowania  wpływają restrykcyjne przepisy, które wymuszają inne metody unieszkodliwiania odpadów, w tym taki sposób, jak w naszej instalacji tj. MBP, czyli mechaniczno-biologiczne przetwarzanie. Główny nacisk kładzie się na intensyfikację selektywnej zbiórki odpadów i recykling – wyjaśnia Tadeusz Werkowski.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

Komentarze (1)

EKO-WISŁA, to czyste i zadbane miejsce.

Brawo dla firmy.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz