Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Michał, Renata
 • całkowite zachmurzenie
  Dzisiaj:
  15°C / 8°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  20°C / 7°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  18°C / 10°C

Milioner ze Świecia

Andrzej Bartniak
30 grudnia, 09:54
W 2010 r. po raz pierwszy w historii Celulozy produkcja przekroczyła symboliczny milion ton i była niemal trzy razy większa od tej sprzed rozpoczęcia prywatyzacji trzynaście lat wcześniej. Publikujemy ciąg dalszy historii świeckiego zakładu.
Po prywatyzacji zakład postawił na inwestycje. Dziś Mondi Świecie to europejski potentat w branży papierniczej
Fot. archiwum

Przełom wieków przyniósł dwa istotne wydarzenia w historii spółki. Zakończyła się duża modernizacja maszyny papierniczej nr 5, a kilka miesięcy później, w sierpniu 2001 r., oddano do użytku całkowicie nową instalację placu drzewnego, w tym nową korowalnię, rębalnię i sortownię zrębków. Był to wówczas najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie. Nie tylko usprawniono sam proces dystrybucji składowanego drewna, ale także poprawiono proces jego obróbki, przez co ograniczono straty.

Słownik na ścianie

Nieustanne zmiany dotyczyły nie tylko sfery technicznej. Tworzył się zupełnie nowy model myślenia o firmie i jej produktach. Wyrazem tej filozofii był m.in. utworzony w 1998 r. serwis techniczny. Jego zadaniem miało być nie tylko rozpatrywanie reklamacji, ale również wsparcie techniczne dla odbiorców papieru ze Świecia. Celowo obowiązki te powierzono dwóm pracownikom produkcji znającym proces: Markowi Motylewskiemu i Jarosławowi Kurznikowi.

- Początki były trudne – przyznaje Marek Motylewski, obecny kierownik Serwisu Technicznego. - Podstawowym problemem był język. Obaj nie znaliśmy angielskiego. Nasze małe biuro okleiliśmy karteczkami samoprzylepnymi, na których zapisaliśmy sobie najczęściej powtarzające się słowa. Zaczęły przychodzić faksy, różne dokumenty, a my walczyliśmy o zrozumienie każdego zdania. Nie było wtedy internetu, ani tym bardziej sprawnego tłumacza Google. Wertowanie słowników zabierało mnóstwo czasu, nie mówiąc już o tym, że wydawnictwa tego typu nie nadążały za zmianami odbywającymi się w technologii. Nieco swobodniej poczuliśmy się dopiero po powrocie z kursu językowego w Anglii – wspomina z uśmiechem Marek Motylewski.

Klient ze wsparciem

Zadaniem serwisu stało się nie tyle sprawne rozpatrywanie reklamacji, która odbywa się w każdej firmie produkcyjnej, co wspieranie odbiorców pomocą w przypadku wystąpienia problemów z przerobem papieru. Z czasem Świecie stało się centrum kompetencji z międzynarodowym zespołem specjalistów.

- Pokazujemy klientom, że chodzi nam nie tylko o to, aby wyprodukować jak najwięcej papieru i szybko go sprzedać. Równie ważne jest dla nas to, by odbiorca w momencie pojawienia się trudności wiedział, że jest ktoś, kto pomoże rozwiązać problem - wyjaśnia Motylewski. - Nasze wsparcie, polegające na rozwiązywaniu problemów i optymalizacji procesów u klienta, jest wartością dodaną do każdego tamboru papieru opuszczającego zakład.

Pod koniec 2003 r. został uruchomiony przez spółkę Saturn Management całkowicie nowy kocioł CFB przeznaczony do spalania biopaliw, największy wówczas tego typu kocioł w Polsce. Inwestycja była bardzo kosztowna, przyniosła jednak korzyści. Frantschach Świecie zawarł ze spółką Saturn Management długoletnią umowę na współpracę. Uzyskano zwiększenie przychodu z produkcji tzw. zielonej energii oraz zdecydowane zmniejszenie emisji CO2 poprzez obniżenie zużycia węgla. W tym samym roku cieszono się z pomyślnego zakończenia przebudowy maszyny papierniczej nr 3.

W 2005 r. do historii przeszło logo Frantschach Świecie i od tej pory spółka funkcjonuje z logo Mondi. Procesy modernizacyjne nie zwalniały nawet na moment. Tego samego roku zapadła decyzja w sprawie przebudowy maszyny papierniczej nr 1. Zasadniczym celem zaplanowanych prac było stworzenie możliwości produkcji dwuwarstwowego papieru o niskiej gramaturze.

Projekt „siódemka”

Jednym  z najważniejszych momentów w najnowszej historii była budowa maszyny papierniczej nr 7. Zadanie było niezwykłe, zarówno ze względu na wysokość nakładów, ale również dlatego, że miała to być pierwsza nowa maszyna papiernicza w Polsce od 30 lat. Dzięki niej sprowadzono do Polski innowacyjne, najnowsze technologie. Projekt traktowano priorytetowo i nowatorsko pod każdym względem. Także pod kątem dobru załogi. Jej przyszły kierownik dostał dużą swobodę w wyborze ludzi.

- Przypadło to na dość trudny moment, bo zakład doświadczał skutków dużej wymiany kadry związanej z odejściami na emerytury - tłumaczy Robert Raniszewski, kierownik MP 7. - Dlatego wybór wśród doświadczonych operatorów, gotowych przejść na „siódemkę” był ograniczony. Szukałem przede wszystkim ludzi chcących się rozwijać.

W stuosobowej załodze tylko 40 proc. stanowili pracownicy, którzy przeszli z innych maszyn. Całą resztę stanowili nowi, nierzadko bez przygotowania technicznego.

- Byli za to gotowi się uczyć - zaznacza Raniszewski. - Mieliśmy ponad rok na przygotowanie ich do przyszłych obowiązków. Regularnie przechodzili egzaminy, na których potwierdzali to, czego powinni się nauczyć.

Kierownik MP 7 czuł, że spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Projekt był oczkiem w głowie spółki. Musiało się udać.

- Czy miałem jakieś wątpliwości? - zastanawia się. - Może zabrzmi to nieco arogancko, ale odpowiedź brzmi „nie”. Budowaliśmy tę maszynę dla siebie, dlatego zadbaliśmy o każdy drobiazg.

Zielone Mondi

1 września 2009 r. nawinięto pierwszy tambor. Proces uruchomienia, trwający dobę, firma Metso uznała za jeden z najlepszych w historii. Instalacja mocno wspiera recykling makulatury w Polsce. Mondi Świecie dzięki tej inwestycji jest największym konsumentem makulatury w naszej części Europy.

W 2010 r. produkcja przekroczyła 1,3 mln ton papieru. W porównaniu z rokiem poprzednim było to aż o 300 tys. ton więcej.

W 2013 roku rozpoczęła się, zakończona w 2017 r., realizacja projektu Świecie Green. W sumie wdrażanie nowych rozwiązań kosztowało ponad miliard złotych. Ich zasadniczym celem było zwiększenie produkcji zakładu o kolejne 80 tys. ton papieru rocznie, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla, uzyskanie pełnej samowystarczalności w produkcji energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych i obniżenie kosztów remontów.  

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl


Poniżej artykuły, które ukazały się do tej pory w cyklu poświęconemu historii świeckiej Celulozy.

Komentarze (8)

A może Szanowna redakcja opisze sytuację jak firma mondi oszukala akcjonariuszy spółki ze Świecia...I jak wyprowadzili akcje na giełdę londynska...tutaj nic się nie mówi o Tym że Polakom Swiciakom wmawiano że pieniądze akcjonariuszy były inwestowane w zakład...A jak już zaczęto czerpać milinowe zyski...to już nie były pieniądze Swiciakom (akcjonariuszy)

Odpowiedzi: 2

o tym nie wiem.

Odpowiedzi: 0

No tak było. I nie wspomniano nic o wyprowadzaniu pracowników przez ochronę podczas masowych zwolnień na nocnych zmianach. Po cichu, żeby nikt nie widział o 4.30 do szatni i za bramę w asyście dwóch byczków. Takie "drobne epizody" nie wpisują się niestety w tę kilkuodcinkową laurkę pochwalną.

Odpowiedzi: 1

Jaka laurka. O tym jak było w latach 70?

Odpowiedzi: 0

Z tak dobrze prosperującego przedsiębiorstwa świecianom pozostaje tylko smród i choroby nowotworowe. Jesteśmy niemymi świadkami wielkiego oszustwa!

Odpowiedzi: 0

A ja, bardzo bym chciała pracować w Mondi. Być puzlem tego wspaniałego zespołu. Niestety nie spełniam wymogów, mimo że tyle firma mówi o szkoleniach, na które jestem otwarta, to i tak zawsze znajdą się lepsi. 

Odpowiedzi: 1

A ja jestem tam puzlem od 10 lat ale już się nie trzymam w tym obrazku, powoli wypadam... czas spierd.lac zanim na klej przytwierdzą.

Odpowiedzi: 1

Spróbuj znaleźć pozytywy. Może satysfakcja, że jednak pracujesz w fajnym zakładzie, który ciągle się rozwija, z fajnymi ludźmi, którzy mają pełne głowy nowatorskich pomysłów, że jesteś tam też dla siebie, bo się spełniasz zawodowo. Ja jednak wolałabym być przytwierdzona dobrym klejem i być tym puzlem nawet dożywotnio, niż wypaść i potem zostać zmieniającym się elementem innych układanek. Wiem, że można wiecznie narzekać na przełożonych, ale jedno z powiedzeń mowi: wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. I chyba coś w tym jest. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz