Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Styl życia

Te cacka mają po czterdzieści lat i wciąż działają! Kiedyś budziły pożądanie nastolatków

Co łączy magnetofony Finezja, ZK 120 i Klaudia, radio Amator, gramofon Emanuel, aparat fotograficzny Polaroid i powiększalnik Krokus? Po pierwsze, wszystkie są ozdobą wystawy w… zakładzie przerobu odpadów pod Świeciem. Po drugie, każde z nich w latach 80. było przedmiotem pożądania. I wreszcie po trzecie, mimo wieku, wszystkie te urządzenia nadal działają.

Udostępnij
ocalone-3

Wycieczki szkolne odwiedzające kompleks unieszkodliwiania odpadów w Sulnówku zwykle mają okazję zobaczyć ekspozycję, na którą składają się stare urządzenia RTV oraz maszyny do pisania, sprzęt fotograficzny, przedwojenne gazety, a nawet papierosy sprzed 40 lat.

W zależności od wieku oglądających, wystawa rodzi się zupełnie odmienne uczucia. Dzieci i młodzież z zaciekawieniem oglądają urządzenia, których przeznaczenia często nawet nie są w stanie się domyślić. Chociaż niektórym może się to wydać nieprawdopodobne, dzieci ery smartfonów często nie mają pojęcia, jak wybierano numer w telefonie z tarczą. Nie mniejszą zagadkę stanowią rzutnik do slajdów czy gramofon.

W latach 80. nastolatki marzyły o większości widocznego tu sprzętu

Reklama
Reklama

To, co dla jednych jest prehistorią, innym w jednej chwili dostarcza dziesiątek wspomnień. Zwłaszcza dzisiejszym 40 i 50-latkom odnajdującym wśród licznych magnetofonów, gramofonów i radioodbiorników obiekty swoich młodzieńczych westchnień. Przedmiotów, które długo pozostawały poza zasięgiem. Jak chociażby zachowany w świetnym stanie polski magnetofon Finezja. W latach 80. do kupienia w zasadzie tylko w Peweksie.

- Doskonale pamiętam, że kosztował 99 dolarów - wspomina Tadeusz Werkowski, prezes spółki Eko-Wisła, zarządzającej kompleksem odpadów w Sulnówku. - W przeliczeniu na złotówki była to równowartość pięciu miesięcznych pensji. Gdy Finezję kupował kolega mający rodzinę za granicą, zastanawiałem się czy kiedykolwiek mnie też będzie stać na taki sprzęt. Zresztą dokładnie w ten samo sposób myślałem o magnetowidzie, którego cena była jeszcze wyższa.
REKLAMA

Pomysł ocalenia niektórych urządzeń zrodził się w 2006 r., w momencie uruchomienia sortowni. Pracujący tam co jakiś czas natrafiali na przedmioty z czasów PRL-u, które przywoływały wspomnienia. Ponieważ prezes Werkowski kolekcjonuje pamiątki z tamtej epoki, nie trzeba było go namawiać do tego, aby stworzyć coś na kształt ekspozycji.

Reklama
Reklama

Na początku co ciekawsze przedmioty odkładano na półkę. Z czasem stworzono z nich w budynku biurowym wystawę pod tytułem „Ocalone od unieszkodliwienia”. W magazynie jest jej druga część. Tam przechowywane są sprzęty w nieco gorszym stanie lub bardzo duże, jak chociażby wiekowa dziesiętna waga świńska.

Eksponaty są przekazywane podczas ulicznych zbiórek lub częściej przywożone do punktu selektywnej zbiórki. Najwięcej ich trafia przy okazji sprzątania mieszkań po zmarłej babci lub dziadku.

„Sporty” były jedną z najpopularniejszych marek papierosów w czasach PRL-u

Reklama
Reklama

- Często jest tak, że młodzi zerkają krytycznym okiem na to, co znajduje się w  mieszkaniu dziadków i uznają że nic z tego im się nie przyda - mówi Tadeusz Werkowski. - Pakują wszystko na przyczepę i przywodzą do nas. To taka smutna prawda na temat przemijania i wartości przedmiotów. Coś, co w jednej chwili jest marzeniem i zdobycie tego wiąże się z ogromnym wysiłkiem, po jakiś czasie ma wartość złomu, albo jeszcze mniejszą.

Przed kilku laty prezes dostał stare, bardzo brudne radio lampowe. W zasadzie zainteresował się nim tylko ze względu na ładną obudowę.

- Nie miałem czasu na długie i żmudne czyszczenie. Obmyłem je więc wodą z węża. Gdy już wyschło, coś mnie tknęło, żeby sprawdzić czy to działa. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem żarzącą się lampkę, a po chwili usłyszałem reklamę radia RMF FM. Obawiam się, że żadne współczesne radio nie zniosłoby takiej kąpieli - śmieje się. 

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

„gdy zobaczyłem żarzącą się

gdy zobaczyłem żarzącą się lampkę, a po chwili usłyszałem reklamę radia RMF FM”

Radia lampowe nie miały pasma FM w obecnym zakresie…

Jestem chętny na te altuski z

Jestem chętny na te altuski z 1.zdjęcia. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Od niedzieli gości w Świeciu prawie 80 uczniów z Niemiec, Danii, Grecji, Włoch i Belgii. Przez najbliższy tydzień będą gośćmi w domach uczniów I...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama