Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jadwiga, Leonard, Teresa
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  19°C / 15°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 12°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  16°C / 10°C

Biegali od szkoły do szkoły, żeby sprawdzić, gdzie się dostali

Andrzej Bartniak
11 lipca, 18:50

Dziś, zgodnie z kalendarzem rekrutacji, wywieszono listy zakwalifikowanych do przyjęcia w danej placówce. W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat świecki przygotowano 900 miejsc. To znacznie mniej, niż liczba kończących naukę w szkołach podstawowych oraz gimnazjach.

Zdecydowana większość składających podanie do I LO znalazła swoje nazwisko na liście
Fot. Andrzej Bartniak

Ten rok jest wyjątkowy. Jeszcze nigdy w historii polskiej edukacji w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych nie spotkały się dzieci z dwóch roczników. Dlatego inaczej niż w latach poprzednich, szkoły nie traciły energii na reklamowanie się, bo każda z placówek może liczyć na komplet pierwszoklasistów. Przynajmniej w szkołach państwowych.

Dziś w południe wywieszono listy zakwalifikowanych. Znacznie częściej na korytarzach rozlegały się głosy radości, niż wybuchy złości z powodu porażki. Jednak nawet ci, którzy uzyskali dobre wyniki z egzaminu podsumowującego naukę w gimnazjum lub podstawówce pozostawali w niepewności co do swojej przyszłości. Wielu mówiło, że prawdziwe wakacje zaczną się dla ich dopiero teraz.
REKLAMA

- Moim pierwszym wyborem było I LO w Świeciu - mówi Franciszek Kinczewski, który dziś w południe pojawił się w „czerwonym” ogólniaku, aby podobnie jak inni poszukać swojego nazwiska na liście. - Cieszę się, że się dostałem. Chciałem chodzić do szkoły, która w Świeciu ma najlepsze wyniki z matur. Zresztą większość moich kolegów też złożyła tu podania.

W gronie zakwalifikowanych znalazła się także absolwentka SP nr 8 w Świeciu Weronika Garczewska.

- Cały czas waham się między „białym”, a „czerwonym” liceum - wyznaje. - Bardziej skłaniam się jednak ku II LO. Ostateczną decyzję podejmę, gdy zorientuję się, czy było dla mnie miejsce w klasie o profilu, który wybrałam.
REKLAMA

W czerwcu szkoły podstawowe i ostatnie roczniki gimnazjów ukończyło w powiecie świeckim 1868 uczniów. Tymczasem w szkołach prowadzonych przez powiat, czyli państwowych, przygotowano około 900 miejsc. Mimo to Bożena Szydłowska, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Świeciu przekonuje, że tylko nieliczni będą mieli problem z dostaniem się do państwowej szkoły na terenie naszego powiatu.

- Jeśli ktoś złożył dokumenty tylko do jednej szkoły i się do niej nie dostał, to faktycznie może mieć kłopoty - przyznaje. - Mam jednak nadzieję, że takich osób było bardzo niewiele, a może nawet wcale.
REKLAMA

Zasadne jest pytanie, skąd ten spokój, skoro miejsc w szkołach jest o połowę mnij niż uczniów? Wynika on z analizy lat wcześniejszych. Młodzi ludzie z gmin Dragacz i Warlubie zwykle wybierają naukę w pobliskim Grudziądzu.

Z kolei kończący podstawówki i gimnazja w Pruszczu i Świekatowie niemal w komplecie dojeżdżają do Bydgoszczy. Na naukę w innych miastach decyduje się także spora liczba uczniów kończących szkoły w Świeciu. Dlatego z rachunków wynika, że te wspomniane 900 miejsc zaspokaja potrzeby.        

Na razie trwa zamieszanie. Młodzi ludzie mają kilka dnia na to, aby donieść oryginały świadectw i zaświadczenia z wynikami egzaminu. Można było złożyć podania maksymalnie do trzech szkół. Większość skorzystała z tej opcji. Ci z najlepszymi ocenami zapewne dostali się do każdej ze szkół, które wybrali. Gdy dokonają ostatecznego wyboru, będzie wiadomo, jak naprawdę wygląda sytuacja.   

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (10)

Takim bajzlem kończy się wszystko za co zabiera się PiS. Zmiany w szkolnictwie były potrzebne, ale nie takie i nie robione w pośpiechu na kolanie. Dzieciaki będą nadal uczyć się bzdur do nieczego w życiu nieprzydatnych, dlaczego tym się nikt nie zajmuje? Masakra.

Odpowiedzi: 1

Najgorsze jest to, że PiS już majstruje w podręcznikach HISTORII. Jakaś nauczycielka gdzieś w naszym kraju, pokazała znajomemu nowe "FAKTY". Mianowicie info w książce o tym, że Polacy mordowali żydów... I to są właśnie ci "PISOWSCY PATRIOCI", którzy na każdym kroku gnoją własny naród! Wstyd!

Odpowiedzi: 1

a nie mordowali ???

Odpowiedzi: 1

Jeżeli były takie przypadki, to pojedyncze. Zrównywanie takich przypadków z działaniem Niemców hitlerowskich to ogromne nadużycie. Dużo oskarżeń jest niestety wyssanych z palca, aby tylko wydębić od nas kasę w ramach amerykańskiej ustawy JUST 447. Po wyborach, które PiS pewnie wygra, zacznie się realizacja żydowskich uroszczeń w ramach tzw. mienia bezspadkowego. To będzie dramat, a Polacy zorientują się dopiero wtedy, jak im na tyłku zostanie ostatnia para gaci...

Odpowiedzi: 0

Pójdą do białego lub czerwonego a potem na gowniane studia zaoczne po których nie będą mieć pracy bo żaden pracodawca nie bierze ich pod uwagę... czasy są już inne. Dzieciaki jak już to dziennie albo wcale. Szanujcie czas i kasę rodziców.

Odpowiedzi: 1

Święta slowa

Odpowiedzi: 0

Monia na co jesteś chora?

Odpowiedzi: 1

A ty na co jesteś chory? Nie dociera do ciebie, że rządzący w Polsce kaczy folwark niszczy wszystko co przez niemal 30 lat z trudem odbudowywano. Teraz okazuje się, że wracamy do korzeni, czyli do czasów umiłowanych przez I sekterarza KC PiS Tow. Kaczyńskiego, którego ojciec był pupilem komunistów. Nawet studia skończył w ciagu dwóch lat, bo aktyw partyjny miał specjalne przywileje. Dzisiaj czołowi, z namaszczenia dewlopera ignoranci, którzy byli przy korycie, dostali przepustki do reprezentowania Polski w PE, m. in. susząca szczękę Anna Zalewska, sprawczyni tego totalnego bałaganu w szkołach. Jedyna pociecha w tym, że pisowska reprezentacja, którą posadzono w oślich ławach, traktowana jest W UE, jak kacze, nic nie znaczace, łajno. 

Odpowiedzi: 1

Brawo Julka, wszysko wisi pisowskim draniom, ważne,że znaszych pieniędzy kupują głosy i rozwalają budżet, nikt nie myśli skąd będą pieniądze za dwa-trzy lata. Rodzino się należy, ale nie darmozjadom , co zyją tylko z z tej kasy. Stadniny rozwalili, opinia zszargana w Europie, kit z katastrofą smoleńską, dziwne szkaradne pomniki w kraju, puszcza wycinana, zaraza rządzi, tępe łby, zachłanne na kasę. Kolesie w spółkach za wielkie pieniądze , jakieś guły bez mózgu za 65 tysi miesięcznie ... Buraczane czasy.

Odpowiedzi: 0

Dziwi mnie, że niektórzy wciąz widzą różnicę między PO i PIS. 

Smutne jest to, że wielu uczniów ma gdzieś do jakiej szkoły pójdzie bo i tak  mają w planie pracę za granicą.

Powodzenia w dalszej edukacji. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz