Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Sylwia, Juliann, Gerwazy
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  29°C / 21°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  29°C / 18°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Pojutrze:
  24°C / 16°C

Być proboszczem. O relacjach z parafianami opowiadają księża z Przechowa i Bukowca

Andrzej Bartniak
11 stycznia, 15:35

Osoby układające listę gości podczas wesel, pogrzebów czy chrzcin rzadko zapominają o wysłaniu zaproszenia także dla miejscowego proboszcza. Na wsi głos płynący w niedzielę z ambony wciąż jest jednym z najdonośniejszych. I pewnie jeszcze przez jakiś czas tak pozostanie. Jak długo?

Ksiądz Waldemar Wenta, proboszcz parafii w Przechowie
Fot. Andrzej Bartniak

- Trudno powiedzieć - zastanawia się przez dłuższą chwilę nad odpowiedzią ksiądz Tadeusz Chamier Ciemiński, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Bukowcu. - Wszyscy widzimy, że w kościele jest coraz mniej dzieci i młodzieży. Bardziej niż kiedyś trzeba szukać dróg prowadzących młodych do Boga.

Ksiądz Chamier Ciemiński, bez większego rozgłosu, stara się budować takie drogi już od 18 lat, organizując letni wypoczynek dla najmłodszych parafian. Co roku, wspólnie z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej, prowadzi kolonie.

Ksiądz Tadeusz Chamier Ciemiński, proboszcz parafii w Bukowcu

- Czas, gdy jest się wikariuszem, to okazja, aby poznać różne modele probostwa i wybrać ten najwłaściwszy - zaznacza ksiądz Chamier Ciemiński. - Ja jestem bardzo wdzięczny za naukę proboszczowi z Tczewa. Każdą ważną decyzję dla parafii, zwłaszcza w sprawach gospodarczych, podejmował po konsultacjach z wiernymi. To oni ustalali, na jakie wydatki mogą sobie pozwolić jako wspólnota. W dużej mierze staram się go naśladować.

W Bukowcu rada parafialna ma zasadniczy wpływ na to, jak są wydatkowane ofiary. Gdy pieniędzy jest za mało, przychodzą z pomocą w inny sposób. Kiedyś elektrycy założyli nową instalację w zabytkowej plebanii i kościele, a stolarze w darze odrestaurowali ołtarz.

- Ludzie powinni czuć, że nie robią tego dla konkretnego proboszcza, ale na chwałę Boga. Przecież po mnie przyjdzie ktoś inny. Kościół, zbudowany i utrzymywany ich rękami, wciąż będzie istniał - podkreśla proboszcz z Bukowca.
REKLAMA


Bardzo podobną filozofię w sprawach gospodarczo-finansowych wyznaje proboszcz z Przechowa. Swoje rządy przez ośmioma laty rozpoczął od zapowiedzi, że konieczny jest remont kościoła.

- Czy to się komuś podoba, czy nie, pełniąc tę funkcję trzeba być trochę budowlańcem - stwierdza ksiądz Waldemar Wenta, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Przechowie. - A gdy jeszcze jest się wyczulonym na estetykę, to zawsze jest coś do zrobienia. W ładnych wnętrzach czujemy się lepiej. Wcale nie jestem zwolennikiem kościołów ociekających złotem. Ale powinno być schludnie i czysto, jak na Dom Boży przystało.

Nie jest tajemnicą, że ksiądz Waldemar Wenta szybko zjednał sobie sojuszników. Niemałą zasługę w tym miało jego poczucie humoru. Uważa, że jest ono bardzo ważne w pracy duszpasterza. Jak z niego korzysta, można było się przekonać choćby w Wielkanoc, gdy urządził obecnym na mszy solidny śmigus-dyngus. A że lojalnie uprzedził o tym, co dla nich szykuje, kilka osób było przygotowanych na to, by odpowiedzieć na „atak”.
REKLAMA

- Humor jest niezwykle ważny, ale musi się mieścić w pewnych ramach - wyjaśnia. - Nie można prowokować sytuacji, w których wierni poczują się w jakiś sposób zażenowani zachowaniem swojego proboszcza. Poza tym trzeba znać umiar. Zaczynanie albo kończenie każdego kazania dowcipem mija się z celem. To nie może być rutyna. Ksiądz nie jest od tego, by opowiadać kawały, co nie znaczy, że nie może tego robić, gdy nadarzy się stosowna okazja.

W małych parafiach, w których nie ma wsparcia wikariuszy, proboszczowie raczej nie narzekają na brak obowiązków. Jeśli komuś się wydaje, że jedyne, co mają do zrobienia w ciągu dnia, to odprawienie godzinnej mszy, to się myli.

- Zimą pierwszą rzeczą, jaką muszę zrobić gdy wstanę, to napalić w piecu – ksiądz Chamier Ciemiński wylicza obowiązki. - Potem zwykle idę do szkoły, w której prowadzę lekcje religii z dziećmi przygotowującymi się do pierwszej komunii. Po powrocie zajmuję się sprawami, nazwijmy to gospodarczymi. Popołudnia mam zarezerwowane na nauki przedślubne. Zwykle z każdą parą potykam się 4-5 razy. Dochodzą do tego spotkania z ministrantami, odwiedziny chorych i wiele innych rzeczy, które zmieniają się wraz z porami roku i kalendarzem liturgicznym. 
REKLAMA

To, co niewątpliwie wyróżnia proboszcza z Bukowca, to zainteresowania. Otóż jest on zapalonym myśliwym, o czym można się przekonać odwiedzając plebanię. W pewien sposób kontynuuje rodzinne tradycje.

- Wprawdzie mój ojciec nie był myśliwym, bo w tamtych czasach tylko nieliczni mieli dostęp do broni, a on do tej uprzywilejowanej grupy nie należał, ale bardzo często jeździł na polowania jako kierowca – wspomina proboszcz. - Jego opowieści były tak żywe, że w którymś momencie rozpaliły we mnie chęć uczestniczenia w tej przygodzie.

Polowania, to jednak tylko fragment jego działalności na tym polu. Gospodarka łowiecka jest znacznie szerszym pojęciem. W dodatku ksiądz postawił sobie za cel krzewienie kultu św. Huberta, znanego przede wszystkim jako patrona myśliwych.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknie

Proboszcz z Przechowa pytany o to, jak spędza wolny czas, bez namysłu odpowiada:

 - Jeśli nie czytam, to jeżdżę rowerem. W zasadzie czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce - przyznaje. - Żeby rozumieć współczesny świat, trzeba sięgać po różne treści. Także te dostępne w internecie.

Jest jeszcze jedna rzecz, do której się przyznaje.

- Bywają takie momenty, że po prosu siadam i nic nie robię. Nie myślę o niczym poważnym, taki krótkotrwały bezruch też potrafi cudownie relaksować - śmieje się.
REKLAMA

Czy na początku XXI wieku trudniej być księdzem niż 30 lat temu, zanim Polska otworzyła się na Zachód?

- Myślę, że nie - ocenia Waldemar Wenta. - Przynajmniej w moim odczuciu. Może dlatego, że zawsze dobrze czułem się w kapłaństwie. Sądzę, że ci, których Bóg obdarzył powołaniem, odnajdą się w każdych czasach.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl


Tekst powstał we współpracy z miesięcznikiem „Teraz Świecie”.
REKLAMA

Komentarze (41)

Może ksiadz wyłączy ten głośnik który jest na zewnątrz rozumiem jeśli jest dużo ludzi imię mieszczą się w kościele to co innego ale ludzi na palcach można zaliczyć po co to na cały Bukowiec dawać . Są ludzie chorzy którzy chcą trochę ciszy zapragnąć a na koscielnek słychać i slychac najgorszy dzień to sobota nieraz 5 mszy zwariować można...

Odpowiedzi: 3

Jak by mi tak pod oknem jęczał..to poprostu bym to badziewie rozpierniczył !

Odpowiedzi: 0

Mułzumanie też mają głośniki w około meczetów! i ogłąszają swoją wiarę!?

Odpowiedzi: 0

Głupia babo jak zdechniesz to kto cię zakopie? 

Odpowiedzi: 2

Nie Twój interes . Cb droga kozo zdążę przełknąć. 

Odpowiedzi: 0

Śmiem przypuszczać, że zanim ją ktoś zakopie, to ktoś inny tobie dokopie.

Odpowiedzi: 0

Baranki pozatykajcie sobie uszy i nie dyskutować z wielebnym!-zrozumiano!

Odpowiedzi: 0

jak mozna wierzyc w jakiegos boga ludzie to jednak naiwne istoty

Odpowiedzi: 2

wierzyć, dlaczego nie. Ja wierzę w Boga, ale jestem wrogiem organizacji kościoła, która z wiarą ma już mało wspólnego. 

Odpowiedzi: 0

Bóg stworzył człowieka czy człowiek Boga?

Odpowiedzi: 1

Boga, to chyba już od dawna wiadomo? 

Odpowiedzi: 0

Jak masz problem babsztylu to sobie kup zatyczki do uszu. A chorzy ludzie niech słuchają do puki mogą bo za chwilę pozdychaja i wtedy trzeba będzie pogrzebać jak nie na cmentarzu to może w parku hahahhaha..... Brak słów grzesznicy

Odpowiedzi: 1

Trzeba wsadzić coś twardego do ust tej Pani to nie będzie narzekać na głośna msze

Odpowiedzi: 2

ja bym wsadzil swojego ale juz miekki po latach, ale mam tabletki " extreme " cos podzialamy

Odpowiedzi: 1

Nawet tabletki nie pomogą... Może lupa...

Odpowiedzi: 0

Kurła jesteś ministrantem, byłeś? Masz coś takiego? Wątpię?

Odpowiedzi: 0

Szkoda, że tak niewielu proboszczów ze Świecia mogło zostać bohaterami tego tekstu. Trzeba było szukać aż w Bukowcu. No ale chyba nikt nie wyobrażał sobie ze poczyta tu o tzw. menadżerze cmentarza, miłośniku golonki. W sumie to bardzo smutne. 

Odpowiedzi: 0

Księża powinni dostosować się do obecnych czasów bo młodziż ewidentnie przestanie chodzić do kościoła. W dużych miastach ponad 50 % dzieci nie chodzi na  religię ,na mszach prawie ,,0" zero młodzieży! Ludzie teraz jeżdzą po całym świecie widzą różne wiary ,wyznania inne kultury i wiedzą że należy wierzyć w Boga a nie w księdza. Młodsze pokolenie nie przejmuję się słowem duchownym i czy chodzić do kościoła czy np. przyjądż kolędę.  Normalini ludzie wiedzą że zostali ochrzczeni bez ich wiedzy to i bez ich wiedzy (po śmierci}powinni mieć pogrzeb kościelny. Ślub to bez łaski ksiądz powinien dać ,bo inaczej sami księża swoimi wymysłami ,grożbami odsuwają młodzież od kościoła. Tak jak w innych chrześcijańskich kościołach ksiądz tam nie wymyśla ceregelów tylko ,ochrzczonego traktuje jak się należy. Bo za kilka naściel lat będziemy burzyć kościoły jak na zachodzie. Wszelkie zmuszanie ,zastraszanie bo nie dam ślubu.bo nie pochowie itd prowadzi do odwrotnego celu jaki ma obecny kościół. Nalepszy ksiądz o którym słyszałem to były proboszcz z Gruczna ,podobno nowy też jest ,,nowoczesny" i tak trzymać!

Odpowiedzi: 0

Ludzie, popracujcie nad ortografią. 

Odpowiedzi: 2

Następna się znalazła. Świecić na imprezie d*** to każdy umie

Odpowiedzi: 1

Wyraźnie można odczuć, że coś o tym wiesz.

Odpowiedzi: 0

Pisanie w smartfonie nie zawsze jest wygodnei poręczne więc buraku od ortografi ,,wybacz"

Odpowiedzi: 1

To nie wina smartfonu, to zwykły, wrodzony i nie zwalczany analfabetyzm, tumanizm i imbecylizm.

Odpowiedzi: 0

Kiedyś słuchałem wywiadu w Tv Twam , wiekowego biskupa, mówił mądrze że największy błąd to przeniesienie religi do szkół ,ponieważ ,w szkole młodzież traktuje lekcje religii bez szacunku ,zrozumienia religia jest traktowana jak inne przedmioty np.w-f. z którego dużo rezygnuje. Jak była religia przy plebani to był szacunek dla księdza i nauki wiary.  

Odpowiedzi: 0

jest nawet u Kowalskiego w piwnicy, nie trzeba go szukać w kościele.

Odpowiedzi: 0

Może tak ksiądz z Przechowa zmieni wreszcie organistę (on nawet grać nie potrafi nie mówiąc już o śpiewaniu bo to trzeszczenie jakieś a nie śpiew) a od razu więcej wiernych pojawi się w kościele!!!!

Odpowiedzi: 4

Może sama spróbujesz  bo chętnych raczej nie ma  

Odpowiedzi: 0

Chciałbym księdzu powiedzieć o tym organiście na kolędzie, ale ten organista siedzi za plecami .

Odpowiedzi: 1

Miałam to samo rok temu. :) To świadczy o niskim poziomie kultury u tego pana, no ale cóż... Starego człowieka nie zmienimy... Myślałam,że tylko mnie on wkurza. ;) Pozdrawiam! 

Odpowiedzi: 0

Niestety masz rację. Choć na brak wiernych,mimo strasznych wrazen dźwiękowych, nasz proboszcz narzekać chyba nie może. Kościół pełen, a nie zawsze tak bywało. Szkoda,że podobno w naszych stronach trudno o dobrego organistę...

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz