Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Cezary, Maria
 • rozproszone chmury
  Dzisiaj:
  24°C / 18°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  25°C / 14°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 15°C

Czy koty dziko żyjące w mieście są problemem?

Andrzej Bartniak
10 lutego, 09:28

W ubiegłym roku w Świeciu poddano sterylizacji aż 111 kotek. Zapewne w tym roku liczba zabiegów będzie podobna. Od kilku lat problem dziko żyjących kotów jest uważnie monitorowany.

Dziko żyjące koty odgrywają ważną rolę w walce z myszami i szczurami
Fot. Andrzej Bartniak

- Według moich szacunków, obecnie w mieście jest około 500 dziko żyjących kotów - ocenia Tomasz Karpiński, pracownik cywilny Straży Miejskiej w Świeciu, zajmujący się problematyką zwierząt. - To znacznie mniej niż jeszcze kilka lat temu. Nasze działania, które wcale nie są łatwe, przynoszą wyraźne efekty. Nie tylko zmniejsza się populacja, ale kotki są w coraz lepszej kondycji, z tej racji, że nie rodzą po trzy razy w roku, co bardzo je wyniszczało.
REKLAMA

Karpiński nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że koty są koniecznym elementem miejskiego ekosystemu i całkowita likwidacja żyjących wolno zwierząt byłaby katastrofą.

- Są tacy, i pewnie nie jest ich tak mało, którzy bardzo by tego chcieli - podejrzewa. - Zapominają, że koty bardzo sprawnie regulują liczbę gryzoni. To znacznie lepsze rozwiązanie niż rozkładanie w budynkach trucizny na myszy i szczury.
REKLAMA

Można odnieść błędne wrażenie, że na osiedlach Marianki i Kościuszki jest obecnie więcej kotów niż kiedyś. Nic z tych rzeczy. Być może są bardziej widoczne niż przed laty, a to z tego powodu, że nie daje się im możliwości mieszkania w piwnicach czy innych pomieszczeniach.

Szczelnie pozamykane okna i drzwi uniemożliwiają bytowanie w blokach. Wyszły więc na zewnątrz. Wiele z nich noce spędza w budkach ustawionych przez gminę, natomiast w dzień pojawiają się w okolicy budynków, gdzie zwykle mogą liczyć na pokarm. Bo tych, którzy dokarmianie ich uważają niemal za swój obowiązek, też jest niemało.
REKLAMA

Największa gromada żyjących dziko kotów funkcjonuje w okolicy centrali nasiennej.

- Szacuję, że bytuje tam jakieś 40-50 kotów - mówi Karpiński. - Tam też mamy najwięcej kłopotów z ludźmi, którzy kradną kotom miski albo przychodzą z psami, które wyjadają im pokarm. Wiemy o takich przypadkach od karmicieli kotów.  

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (5)

I jaki to przyjaciel zwierząt skoro przegania koty bo jego pies jest głodny. Durny właściciel psa jest gorszy od samego psa.

Odpowiedzi: 0

Czy zdajecie sobie sprawę jak śmierdzi koci mocz którym koty znaczą teren? A co do gryzoni to nasze koty wolą polować na ptaki a nie gryzonie.

Odpowiedzi: 1

Chodząc po Świeciu, nie czuję smrodu od kotów , lecz smród od moczu psów, nie wspominając już o innych ochodach. Obserwuję koty w moim rejonie i widziałam ,że częściej biegają za myszami.

Odpowiedzi: 1

Ja chodzę po Świeciu i czuję smród kocin. A w moim relonie koty polują na ptaki.

Odpowiedzi: 0

czuję głównie smród niemyjących się ludzi.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz