Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • całkowite zachmurzenie
  Dzisiaj:
  24°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  23°C / 17°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  23°C / 16°C

I znowu nici z nowej siedziby strażaków. Czy jest w ogóle sens ją budować?

Andrzej Pudrzyński
15 maja, 11:52

Wszystko wskazuje na to, że fiaskiem zakończy się drugi przetarg na budowę strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownik w Świeciu. Miała ona powstać przy ul. Laskowickiej na terenie starego boiska, na tyłach siedziby państwowej straży.

Strażnica ma powstać w tym miejscu. Kiedy to się stanie?
Fot. Andrzej Bartniak

Pod koniec marca miasto musiało unieważnić pierwszy przetarg, bo wszystkie trzy firmy złożyły oferty przekraczające środki zarezerwowane na ten cel. Ogłoszono więc drugi przetarg.

15 maja otwarto koperty z ofertami. Tym razem wystartowały cztery firmy, ale żadna z nich nie zmieściła się w 2 mln 55 tys. zł zarezerwowanych przez gminę na budowę strażnicy. Proponowane stawki wahały się od nieco ponad 2,3 mln zł do blisko 2,7 mln zł. Wszystko więc wskazuje na to, że i tym razem przetarg trzeba będzie unieważnić.
REKLAMA

O potrzebie budowy strażnicy dla Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownik w Świeciu mówi się od kilku lat.  W tej chwili druhowie korzystają z garażu państwowej straży. Gdy jednak komenda powiatowa przeniesie się do nowej siedziby, która powstaje w sąsiedztwie Nowego Szpitala, nie będzie tam miejsca dla ochotników z Ratownika.

Po naszym pierwszym artykule na temat nieudanego przetargu na budowę strażnicy, Czytelnicy pytali, czy jej budowa ma sens, skoro OSP Ratownik mógłby przecież zająć opuszczone przez PSP pomieszczenia przy ul. Laskowickiej.

- Budynki państwowej straży pożarnej nie są własnością gminy, tylko państwa. Poza tym nie wiadomo, kiedy PSP przeniesie się do nowej siedziby – komentuje Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
REKLAMA

Przyznaje mu rację mł. bryg. Paweł Puchowski, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

- Nasza dotychczasowa siedziba byłaby zdecydowanie za duża na potrzeby Ratownika. Poza tym wymaga ona kosztownego remontu. W tym roku na pewno stąd się nie wyprowadzimy. Optymistyczny wariant zakłada, że stanie się to pod koniec 2020 r., po tym, jak zostaną przyznane pieniądze na dokończenie budowy nowej siedziby. Równie dobrze może to być jednak rok 2022 – wyjaśnia Paweł Puchowski.

Nowa strażnica OSP Ratownik ma się mieścić w jednopiętrowym budynku o 510 m powierzchni użytkowej, częściowo podpiwniczonym. Na parterze miałyby znajdowały się trzy boksy garażowe, pomieszczenie gospodarcze, szatnia i toalety, a na piętrze sala konferencyjna, kuchnia, magazyn, toalety i pomieszczenie na sprzęt porządkowy. Projekt zakłada też budowę wiaty i parkingu na 16 miejsc.

Zakładano, że prace potrwają do połowy marca 2020 r., ale w związku z kolejnym nieudanym przetargiem, data oddania strażnicy do użytku na pewno się przesunie.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (10)

a BUDYNEK STRAŻY KOŁO SZPITALA, TO CO?

Odpowiedzi: 0

Jarku, czytamy ze zrozumieniem. Mowa o OSP, a nie PSP. Pozdrawiam.

Odpowiedzi: 0

A walic tych osp... smieszni sa i sie napinaja w swieciu ze oni sa strazakami.. hahah 

Odpowiedzi: 1

Oby nigdy taki "śmieszny ochotnik" nie musiał Tobie ani nikomu Tobie bliskiemu ratowac życia 

Odpowiedzi: 0

Olek, a kto tobie przywalił, ześ taki nie teges?

Odpowiedzi: 0

A może faktycznie udało by się tak rozbudować nową siedzibę koło szpitala żeby chłopaki z Ratownika też tam się zmieścili a koszt mógłby być mniejszy niż budowa nowej strażnicy?

Odpowiedzi: 1

Myślę że budynek koło szpitala jest dosyć daleko biorąc pod uwagę to, że ochotnik musi na alarm zdążyć dotrzeć 

Odpowiedzi: 0

Kiedyś jakoś strażacy sami budowali społecznie. Kupić tylko sprzęt materiały może też dzisiejsza młodzież coś sobie sama zrobi. A napewno każdy strazak ma jakąś smykałkę do różnych rzeczy. 

Odpowiedzi: 0

Nie budować. To, że siedziba straży zawodowej jest za duża nie ma znaczenia - po prostu pomieszczą się tam jeszcze inne podmioty czy stowarzyszenia. Trzeba poczekać i tyle. Budowa nowej remizy dla OSP to przesada.

Odpowiedzi: 1

Skoro są na to fundusze to jaki problem? 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz