Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogusław, Elżbieta, Krzysztof
 • całkowite zachmurzenie
  Dzisiaj:
  19°C / 10°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  19°C / 8°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  17°C / 12°C

To już pewne! Zerwano umowę z Impresa Pizzarotti na budowę trasy S5!

Andrzej Pudrzyński
11 czerwca, 16:47

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umów ze spółką Impresa Pizzarotti, wykonawcą trzech odcinków drogi S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Włosi mają zapłacić gigantyczną karę.

Wkrótce dowiemy się, kto i kiedy dokończy rozpoczęte przez Włochów budowy
Fot. Andrzej Bartniak

- Po wielokrotnych wezwaniach firmy Impresa Pizzarotti, do rzetelnej i zgodnej z podpisanymi umowami realizacji kontraktów na odcinkach S5, czyli Nowe Marzy - Dworzysko, Dworzysko - Aleksandrowo i Białe Błota - Szubin, GDDKiA podjęła decyzję o odstąpieniu od umów z wykonawcą tych inwestycji - informuje Jan Krynicki, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknie

Jak argumentuje rzecznik, Impressa Pizzarotti, mimo wielokrotnych wezwań i dobrej woli ze strony GDDKiA, nie realizowała zapisów kontraktowych. Wykonawca został wezwany w trybie Subklauzuli 15.1, do poprawy, czyli szczegółowo określono zakres prac, co do terminowości których zamawiający miał zarzuty.

- Wykonawca nie wywiązał się z wezwań wręczanych przez GDDKiA i prowadził kontrakty niezgodnie z zawartymi umowami. Nie wypełniał zapisów dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów - wyjaśnia Jan Krynicki.

Dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów uruchomiono „Serwis dla podwykonawców" na stronie internetowej GDDKiA. Podmioty poszkodowane we współpracy z Impressa Pizzarotii, zdobędą tam najważniejsze informacje, jak skutecznie otrzymać nieuregulowane należności.
REKLAMA

- Na etapie procedury przetargowej GDDKiA zadawał pytania, w odpowiedzi na które wykonawca potwierdził wolę i możliwość realizacji zamówienia, zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Wykonawca oświadczył w formularzu złożonej oferty, że zamówienie zrealizuje „samodzielnie, tj. bez udziału podwykonawców" oraz wykazał posiadanie zdolności kredytowej w wymaganej wysokości - informuje rzecznik.

Obecnie naliczane są kary umowne z tytułu m.in. braku zapłaty lub nieterminowej płatności wynagrodzenia należnego podwykonawcom w łącznej wysokości ponad 14,2 mln zł.
REKLAMA

Ponadto z tytułu odstąpienia od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, GDDKiA naliczy kary umowne w wysokości 15 proc. wartości kwoty kontraktowej dla każdego z trzech odcinków drogi S5, czyli łącznie 156 mln 661 tys. zł.

- Naszym celem jest jak najszybsze wznowienie robót na powyższych odcinkach drogi ekspresowej S5. W związku z tym niezwłocznie rozpoczniemy procedurę wyboru wykonawców, tak aby jak najszybciej dokończyć inwestycję. Jeszcze na przełomie lipca i sierpnia planujemy ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców, którzy dokończą budowę odcinków drogi ekspresowej S5 - deklaruje Jan Krynicki.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Komentarze (18)

Hmm ...., no to S5 będziemy mieć wybudowaną może za 10 lat, jak zwykle w tym kraju, szuka się i dopuszcza do kontraktów obcy kapitał, firmy bez poprzedniego sprawdzenia ich możliwości finansowych i technicznych a później mamy to co mamy. 

Odpowiedzi: 0

PO zawsze wolało to co zachodnie, niemieckie, włoskie itd. Rozwalić polski przemysł, kupować to co zagraniczne, bo pani Merkel tak chciała. Dobrze, że tego PO już nie ma, a teraz tylko się kompromitują łącząc się ze wszystkimi i kłócąć się w tym kółku wzajemniej adoracji programem wyborczym "obalić pis".  Jak nie pindolino to pizzarotti. A by zrobili państową spólke na ten okres, wzięliby ukraińców i by to poszło. Tak, wiem. Łatwo napisać jak się nie zna tematu. Najłatwiej się komentują tym co nie mają nic wspólnego z danym tematem

Odpowiedzi: 3

Zgadzam się z tobą w 100% ale jedynie co do dwóch ostatnich zdań.

Odpowiedzi: 0

Chłopie ty nie znasz przepisów jakie nasz rząd wprowadził odn przetargów budowy dróg.Otóż firma która staruje do przetargu musi mieć duże zabezpieczenie w banku i tanio wybudować drogę  to jest podstawa. Więc Polskie firmy mają marne szanse na wygranie przetargu. Wygrywają duże firmy zagraniczne z kasą .Polskie firmy wygrywają od lat przetargi na budowę dróg w Niemczech ,Litwie Łotwie ale nie w Polsce! Oto polityka naszch rządzących.

Odpowiedzi: 0

Najlepiej wszystko zrzucić na PO. Fakt, że Pizzarotti została wybrana za rządów Platformy, ale ceny materiałów budowlanych i usług wzrosły za rządów PiS-u!!! To dzięki nim mamy największe zadłużenie w Polsce i wszystkiego podwyżki. Potrawią tylko rozawać pieniądze na prześmieszne programy typu trzynasta emerytura i 500+. Firmy, które przystąpią do nowego przetargu, nie pozwolą na to, aby dawać niskie ceny i możecie być pewni, że wyjdzie to o wiele drożej dla podatników, czyli nas, bo przedsiębiorcy wiedzą jaka jest sytuacja i nie zaproponują nie niskiej, ale nawet adekwatnej do inwestycji ceny. Cena napewno będzie zawyżona. I macie czego chcieliście wybierając PiS. Dzięki Pizzarotti powstało wiele noowych miejsc pracy dla ludzi z okolicy, a teraz jak przyjdzie inna firma, to weźnie swoich.

Odpowiedzi: 0

Jest taki przepis żeby przysąpić do przetagu trzeba mieć potężne zabezpieczenie bankowe ,więc Polskie firmy nie mają szans na wygranie przetargu. Takie są przepisy od ponad 20 lat! miesiąc temu był przetarg na wschodnie ekspresówki i tam znowu wybrali Włochów Pizzarotti! oto nasza Polska dobra zmiana.

Odpowiedzi: 0

Czy Po czy PiS jedna banda! Oni tylko wiedzą jak sobie pod swój własny domek wybudować drogę. To jest najważniejsze. Grunt mieć stały pod swoimi nogami. Reszta co będzie to będzie. Czas pokaże. Już jedna ciężarówka spadła ciekawe co dalej... nie ma prawie dnia żeby była jakaś kolizja czy wypadek

Odpowiedzi: 0

Jedyna droga  ukończona  w całości  za tego  pseudo rządu to droga do domu premier  Brochy

Odpowiedzi: 2

100%

Odpowiedzi: 0

No i drogie do niechcianej Brukseli,-jeden fałsz!

Odpowiedzi: 0

Oddajcie moje pole kużwa.

Odpowiedzi: 1

poco tobie pole jak i tak co rok szusza jest 

Odpowiedzi: 0

To napewno przez to ,że pan L. zerwał umowe p***rotimi.

Odpowiedzi: 0

Jakoś A1 wybudowała firma Gdansk Company transport. Może kapitał zagraniczny ale firma polska nie włoska 

Odpowiedzi: 1

GTC  było tylko inwestorem a a1 wybudowała SKANSKA NDI

Odpowiedzi: 0

Teraz podrożeje prąd dla przedsiębiorstw i inne podatki ,sami rządzący zapowiadają to znowu materiały budowlane pójdą w górę! Brawo pis, przy naszej biurokracji i dobrych wiatrach to może za rok ktoś ruszy dalej z budową s5? tak długo trwa procedura,przetarg,odwołania, zezwolenia i ?

Odpowiedzi: 0

Jeden JaNUSZ CO NA PISIORÓW NIE GŁOSOWAŁ   BRAWO!

Odpowiedzi: 0

Niemcy niech pobuduja mają więciej pojencia jeżeli chodzi o Autostrady są kosztowne ale solidne i szybciej zbudują

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz