Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Anita, Eliza, Jacek
 • całkowite zachmurzenie
  Dzisiaj:
  24°C / 20°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  23°C / 17°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  23°C / 16°C

Mieszkańcy ulicy w Świeciu, gdzie widywany jest ksiądz-pedofil: Ludzie są wściekli!

Andrzej Bartniak
14 maja, 21:04

Wprawdzie niesławny były ksiądz Andrzej Srebrzyński nigdy nie pełnił posługi kapłańskiej w Świeciu, to jednak często bywa tu widywany. Przyjeżdża w odwiedziny do brata. Jak reagują na wiadomość o jego pedofilskiej przeszłości mieszkańcy ulicy na starym mieście, gdzie często przebywa?

Andrzej Srebrzyński podczas procesji w Mogilnie w 2017 r. w stroju duchownego, mimo że rok wcześniej został wydalony ze stanu kapłańskiego
Fot. kadr z filmu

Film „Tylko nie mów nikomu” Tomasza Sekielskiego wywołał prawdziwy wstrząs. Chyba większy niż się spodziewano. W ciągu kilku dni odnotowano 12,7 mln wyświetleń na kanale YouTube. To wręcz niewiarygodny wynik zważywszy, że nie jest to muzyczny hit, tylko poważny reportaż. I to trwający ponad dwie godziny.
REKLAMA

Za sprawą tego materiału pojawiło się kilku okrytych złą sławą bohaterów. Wprawdzie pojawiali się oni w mediach już wiele razy, jednak nigdy wcześniej nie wymieniano ich nazwisk tak często, jak dzieje się to teraz.

W filmie pojawia się postać księdza Andrzeja Srebrzyńskiego, który będąc księdzem wielokrotnie gwałcił przynajmniej jednego chłopca. Były duchowny - w 2016 r. wydalono go ze stanu kapłańskiego - regularnie gości w Świeciu. Nie pełnił jednak posługi kapłańsakiej w żadnej parafii w powiecie świeckim.
REKLAMA

Najwięcej na jego temat mogliby mieć do powiedzenia mieszkańcy ulicy na starym mieście, gdzie Srebrzyński często się pojawia i okresowo mieszka, ale czynią to dość niechętnie. Zapewne dzieje się tak przez wzgląd na sympatię do sąsiada, brata Andrzeja Srebrzyńskiego.

- W tej chwili raczej go tu nie ma, bo nie widzę jego samochodu przed domem - mówi o byłym duchownym jeden z naszych rozmówców. - Niektórzy już wcześniej wiedzieli co to za człowiek, bo takie informacje szybko się rozchodzą, ale jakoś nikt nie robił z tego problemu. Nikt nie ubliżał mu na ulicy, ani nie wypominał win. Przynajmniej ja nic takiego nie widziałem.
REKLAMA

Podobnie spostrzeżenia ma inna mieszkanka tej okolicy, która zgodziła się z nami porozmawiać.

- A dlaczego miałabym się bać o swoje dzieci? - pyta retorycznie. - Widział go pan? Toż to już stary dziadyga niezdolny do niczego. Kiedyś ludzie nie reagowali na niego, chociaż wiedzieli kim jest, ale nie wiem, jak będzie, gdy teraz znowu przyjedzie. Może być różnie. Ja na jego miejscu nie pokazywałam się tu. Teraz, kiedy dowiedzeli się tylu szczegółów, o tym co robił, ludzie są wściekli.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl 


Ze względu na rodzinę byłego księdza Andrzeja Srebrzyńskiego, nie podajemy nazwy ulicy w Świeciu, gdzie często przebywa.
REKLAMA

Komentarze (47)

Powiadam wam koniec świata blisko 

Odpowiedzi: 0

Trzęsą teraz d....i

Odpowiedzi: 0

Ulica młyńska 

Odpowiedzi: 0

Nie przyjezdza wvodwiedziny do brata tylko mieszka na tej samej ulicy co brat 

Odpowiedzi: 0

I się zaczęło.Ilu oskrżono księży o pedofilstwo? A może weźmy się po kolei za wszystkich pedofili, gwałcicieli, złodziei, oszustów. Ile było jest wojen , zabójstw? Znęcania się nad rodzicami , dziadkami i biednymi dziećmi. Ojcowie, matki porzucają swoje dzieci. Rozwody, nawet wielokkrotne rozwody, to też znęcanie się nad dziećmi! Sprawdźmi siebie, naszych bliskich.  Ilu zostanie "czystych".Przyznajmy się do swoich grzeszków.Spróbujmy oczyścić świat ze ze zła. Niestety, nie zrobimy tego.Łatwo osądzać bliźniego.Czlowiek się zeszmacił. Dla swoich przyjemności, kariery gotow jest zrobić największą podłość.Jak wychowamy nowe pokolenie? Mlodzi to widzą. Uczymy ich zla. Oni za parę lat będą rządzić światem. Jaki będzie świat?

Odpowiedzi: 4

Częściowo głupoty rozwodniku pierdzielisz!!!! LECZ SIĘ!!!

Odpowiedzi: 0

To nie jest dokument o "innych". To jest dokument o księżach dopuszczających się aktów pedofilskich (jak słusznie zauważyła psycholog wypowiadająca się w filmie - pedofilia to jest poważne zaburzenie, tacy ludzie nie potrafią inaczej zaspokoić swoich potrzeb seksualnych, w przypadku księży są to najczęściej akty pedofilskie - z braku dostępności innej formy rozładowania napięcia seksualnego (z osobą dorosłą) ofiarami padają dzieci).
Moim zdaniem to najwyższy czas na zniesienie celibatu. Niech ksiądz ma rodzinę. Niech z autopsji może odnieść się do problemów wiernych.

Odpowiedzi: 0

Nie słyszałem jeszcze żeby przez rozwód rodzica popełnilo jakieś dziecko samobójstwo... A przez księdza gwalciciela tak.. Czas z tym skończyć chyba co? I ukarać winnych, chociaż życia to tym dzieciom nie wróci. 

Odpowiedzi: 0

Wybacz kolego, ale trochę nie rozumiem Twojego podejścia. Zwróćmy uwagę na czasy kiedy rozgrywał się dramat przedstawionych w filmie ofiar. Byly to czasy kiedy w Polsce ksiądz był - tymbardziej w małych miejscowościach - jak Bóg. Gdzie tam stara babka Halina by uwierzyła, że Pomazaniec Boży jest zdolny do takich rzeczy... Gówniarz pewnie wymyślił i tyle. Po za tym pomyśl sam, czy nie wstydziłbyś się przed chłopakami z klasy gdyby wyszło na jaw, że "dyma Cię proboszcz"? Dzisiaj obejrzałem dokument i byłem wstrząśnięty. Następnie wziąłem laptop i poszukałem informacji na temat bohaterów tegoż dokumentu... Jako ojciec trójki dzieci, nie wiem co bym zrobił. Na pewno nie czekałbym na decyzję Stolicy Apostolskiej i na to czy dana parafia "uszanuje" taką decyzję.

Odpowiedzi: 0

Jaki cel ma autor jeden i drugi w nagonce na starego  bardzo schorowanego człowieka. Dlaczego w tytule napisano ludzie są wściekli skoro z artykułu to nie wynika. Trochę opamiętania.

Odpowiedzi: 3

Karma wraca

Odpowiedzi: 0

Jest to szczytny cel. Ten stary czlowiek ma duzo na sumieniu i powinien byc osadzony tak jak kazdy inny przestepca. Jak cierpia ofiary takich popaprancow mozesz obejzec w dokumentacji Sekielskiego. Moze wtedy zrozumiesz. Bardzo dobrze, ze naglasnia sie takie sprawy. 

Odpowiedzi: 0

Zanim stał się starym, schorowanym człowiekiem krzywdził DZIECI! Wkładał swojego penisa w usta 13-latka... Sam również "częstował" się penisem dziecka. Serio sądzisz, że starość to w takim przypadku "okoliczność łagodząca"?!

Odpowiedzi: 0

Pedofile są w każdej grupie społecznej. Temat księży jest bardzo nośny medialnie no i przede wszystkim dzisiaj, politycznie. Rozpętywanie burzy medialnej, w takim lokalnym srodowisku jak Świecie oczywiście służy poczytności portalu ale niestety niesie bagaż krzywd dla rodziny byłego księdza. Zastanówcie sie dwa razy zanim coś napiszecie, zarówno w artykule jak i w komentarzach.

 

Odpowiedzi: 4

Pedofile są e każdej grupie społecznej,  to prawda ale w której jeszcze aż 6 % ?

Odpowiedzi: 0

A jak ma się czuć rodzia pokrzywdzonego, bezbronnego, zgwałconego dziecka kiedy dowiaduje się o takim zajściu? 

Odpowiedzi: 1

A sądziesz,że nie wiedzieli? Bo ja nie

Odpowiedzi: 0

Ale w zadnej innej grupie społecznej czy zawodowej nie są ukrywani i tolerowani przez zwierzchników. I to jest sedno problemu - hierarchowie kościelni.

Odpowiedzi: 1

Jeśli tak jest to podaj mi przykład sędziego, prokuratora, adwokata, który jest wymieniony w spisie pedofilów a byli karani, zawiasami zresztą

Odpowiedzi: 1

No i wlasnie tutaj potrzebna jest zmiana. Nie moze byc tak, ze zwykly Kowalski jest karany a duchowni i osoby z grup, ktore nazwales sa nietykalni. 

Odpowiedzi: 0

A niby dlaczego ma to mieć związek z polityką? Co to, księża startują w wyborach???

Odpowiedzi: 0

W poniedziałek pojechałem przed południem około 11 tej z kolegą zobaczyć ul: Młyńską w Świeciu.Takich jak ja było więcej ciężko było przejechać tyle było osób  ciekawskich samochodami..

Odpowiedzi: 1

Tak zgadza się było dużo samochodów w poniedziałek ale z innego powodu był duży pogrzeb Tomasza S ale ludzie zaraz myślą o jednym i piszą bzdury 

Odpowiedzi: 0

Mieszka na ulicy Młyńskiej.

Odpowiedzi: 0

Mieszka na Młyńskiej niedaleko mojego domu niestety widuje go czasami.Zastanawiam się tylko dlaczego nie widnieje na liście pedofilii, która ukazała się na extraswiecie.pl

Odpowiedzi: 1

Kto naganki na A. SREBRZYNSKIEGO KTO ROBI TEN JEST WINNYM TEŻ POPULARNOŚCI ŚWIECIA JAK I ŚWIATA. TO POCZUCIE JEST JAK W DAWNEJ HISTORII : WINNI CZY NIE WINNY PRZEŚLADOWANIA BYLI. OD TEGO JEST SĄD. A CZEMU NIKT NIE WINNI RODZICÓW TYCH DZIECI DLAMNIE ONI SĄ WSPÓŁ WINNI : ALBO SAMI NIE DOKONALI OPIEKI NAD WŁASNYM DZIECKIEM ALBO ZA PIENIĄDZE ODDAWALI WŁASNYCH DZIECI SAMI BEZ SKRUPUŁÓW. 

Odpowiedzi: 1

Zamilcz łajzo...też jesteś zbokiem sukienkowym ?

Odpowiedzi: 0

jednej rzeczy nie rozumiecie-ksiadz pedofil to nie jest "zwyczajny pedofil",prowadzi msze,kazania,spowiada ludzi z grzechów,powinien być wzorem-dlatego nagłasnia się teakie sprawy,tak samo jak np. policjant okazuje sie złodziejem,mordercą-wtedy bardziej sie to nagłasnia ze wzgl.na zaufanie publiczne.Kto tego nie rozumie jest zaślepiony

Odpowiedzi: 2

Hmm, ciekawe tylko jak sędzia zapier... 50 złotych to go uniewinniaja bo roztargniony a on powinien być przykładem uczciwości

Odpowiedzi: 0

Hmm, ciekawe tylko jak sędzia zapier... 50 złotych to go uniewinniaja bo roztargniony a on powinien być przykładem uczciwości

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz