Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Artur, Stefan, Waldemar

Piękne i wciąż na chodzie, mimo że mają blisko 90 lat. Zlot starych pojazdów w Tleniu [zdjęcia]

Andrzej Pudrzyński
11 sierpnia, 20:23

W niedzielę Tleń przeżywał prawdziwe oblężenie. Nie tylko za sprawą turystów, ale też starych samochodów i motocykli oraz tych, którzy przyjechali specjalnie po to, aby je zobaczyć.

Prawie 5-letni Mateusz w 89-letnim citroenie
Fot. Andrzej Pudrzyński

REKLAMA

Na placu koło dworca kolejowego można było podziwiać około 100 maszyn: samochodów, motorowerów i motocykli.

- Trudno podać dokładną liczbę, bo wciąż przyjeżdżają nowi. Już skończyły nam się identyfikatory. Pomysł zrodził się podczas majowej Nocy Muzeów. Wtedy było tylko kilka aut. Teraz na informację o zlocie zareagowali posiadacze starych pojazdów z kilku powiatów – mówi Bartosz Kozik, organizator i założyciel portalu Mój Tleń, który patronuje imprezie.

Wprawdzie tematem przewodnim zlotu były pojazdy z okresu PRL-u, ale nie zabrakło też dużo starszych aut. Najbardziej sędziwymi cackami – ze względu na wygląd i stan techniczny - były lśniący czerwonym lakierem citroen AC4 z 1930 r. i elegancki, granatowy ford 7W ten z 1937 r.
REKLAMA

Dla panów w wieku 55+ niektóre z prezentowanych modeli były w czasach ich młodości szczytem marzeń, często nieosiągalnym. W latach 80. mało kto mógł sobie pozwolić na audi 80 czy mercedesy, potocznie zwane beczkami. Co najwyżej przeciętny zjadacz chleba mógł sobie sprawić rodzimego fiata 125 i 126p, syrenkę lub poloneza.

To samo dotyczyło motocykli. Kto nie mógł jeździć na czeskiej jawie, zadowalał się naszą WSK-ą. Wielu chłopców w czasach PRL-u pierwsze motoryzacyjne szlify zdobywało na „komarkach”, czyli motorowerach Komar, produkowanych przez bydgoski Romet. Można je było również zobaczyć na zlocie.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknie

Nie zabrakło też czarnych limuzyn made in ZSRR, które swoim dostojnym wyglądem budziły taki sam podziw, co strach, szczególnie w latach 70. i 80. Opowiadano wtedy, że czarnymi wołgami jeździli porywacze dzieci. W PRL-u matki tak straszyły niesforne dzieci. Jak bardzo ta legenda zakorzeniła się w naszym społeczeństwie można się było przekonać na zlocie w Tleniu, gdzie wielu zwiedzających wciąż wspominało mrożące opowieści o czarnej wołdze.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (3)

Cudeńka  nie to co dzisiejszy  plastik. 

Odpowiedzi: 0

Może UM w Świeciu zorganizował taki zlot? Ewentualnie ktoś inny to była by fajna impreza i promocja dla miasta.

Odpowiedzi: 0

Syrena najładniejsza:)

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz