Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Rząd: w szkołach mają być gabinety dentystyczne. Gminy: skąd mamy wziąć pieniądze?

Samorządy głowią się, jak zapewnić wszystkim uczniom systematyczną opiekę stomatologiczną. W powiecie świeckim tylko jedna szkoła ma czynny gabinet dentystyczny. Tymczasem zapisy nowej ustawy jasno określają wymogi, którym trzeba sprostać.

Udostępnij
dentysta-dziecko

OGŁOSZENIE WYBORCZE

Już od kilku lat dentyści biją na alarm. Zęby młodych Polaków są w coraz gorszym stanie. Aż 70 proc. dzieci ma próchnicę. Jest znacznie gorzej niż w biednych latach 80., gdy o pastę do zębów wcale nie było łatwo. Co takiego się stało, że próchnica rozpanoszyła się w Polsce do tego stopnia? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Po pierwsze niewłaściwa dieta, zbyt bogata w cukier, po drugie brak stałej diagnostyki.

Od tego roku ma to się jednak zacząć zmienić na lepsze. Właśnie weszła w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. W wielkim skrócie chodzi o zapewnienie młodym ludziom stałego dostępu do bezpłatnej opieki stomatologicznej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Najłatwiej zrobić to w szkole. Dlatego jedno z założeń ustawy jest takie, aby otwierać  w placówkach oświatowych gabinety stomatologiczne, co znacznie usprawni kontakt dzieci z dentystą.

Rządowe przepisy swoje, a życie swoje... Rzecz w tym, że na razie nie wiadomo, kto miałby płacić za wyposażenie gabinetów. W grę wchodzi 100-150 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć niemałe wydatki na dostosowanie szkolnego pomieszczenia. Inny problem, to skąd wziąć stomatologów do tych szkolnych gabinetów, którzy w dodatku zgodzą się pracować za mało atrakcyjne stawki?

- Rząd nakłada na gminy coraz zwięcej obowiązków, nie dając na to wystarczająccyh środków. A nam po prostu zaczyna brakować pieniędzy - skrażą się samorządowcy.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W powiecie świeckim tylko jedna szkoła dysponuje gabinetem stomatologicznym. Jest to Szkoła Podstawowa nr 8 w Świeciu. Co z pozostałymi uczniami?

- Prowadzimy rozmowy z Miejsko-Gminną Przychodnią w Świeciu, która na bazie porozumienia zajęłaby się diagnostyką i leczeniem zębów dzieci z naszej gminy - tłumaczy Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu. - Oczywiście wiązać się to będzie z koniecznością zorganizowania dowozów, chociaż to akurat nie jest największym problemem. Bardziej martwimy się o pieniądze. Za usługę powinien płacić NFZ, niestety na razie brakuje szczegółowych przepisów regulujący zapisy ustawy.

Podobny plan mają w gminie Bukowiec.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- W ciągu kilku dni powinniśmy załatwić wszystkie formalności z naszą przychodnią - tłumaczy Wojciech Kulikowski, sekretarz gminy. - Żadna z naszych szkół nie ma gabinetu i raczej nie przewidujemy takiej inwestycji.

Jak wywiązać się z nowego obowiązku nałożonego na samorządy debatowano też w Dragaczu.

- Na pewno w grę nie wchodzi urządzanie nowych gabinetów - tłumaczy wójt Dorota Krezymon. - Przede wszystkim szkoły nie dysponują pomieszczeniami spełniającymi kryteria narzucone przez NFZ. Po drugie, kto miałby pokryć koszty takich inwestycji? W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest podpisanie porozumienia z przychodnią.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl 

REKLAMA

Udostępnij
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

My rzucimy chwytne hasło, a

My rzucimy chwytne hasło, a wy samorządowcy kombinujcie. Oto strategia PiSlamskiej Ośmiornicy. 

Uważam, że samorządy już

Uważam, że samorządy już dawno powinny takie programy realizować w ramach lokalnej profilaktyki zdrowia (istnieją przecież niepokojące wyniki badań, w tym bilanse dzieci dotyczące stanu uzębienia dzieci). Posiadają swoje obiekty podstawowej opieki zdrowotnej, w tym gabinety stomatologiczne, więc powinny realizować takie przedsięwzięcia dla małych mieszkańców lokalnej społeczności również ze środków budżetu gminy (SPZOZ-ów). Świecka poradnia (tzw. zielona) corocznie ma spore zyski a ponadto znaczne środki na lokacie terminowej (wystarczy spojrzeć na bilans poradni publikowany na stronie BIP Urzędu Miejskiego), wieć stać by było aby zrealizować program profilaktyki i leczenia uzębienia dzieci.

po co w szkołach? ze szkoły

po co w szkołach? ze szkoły całą klasą szliśmy do gabinetu na kontrole i było okej.

Kolejna ściema w wykonaniu

Kolejna ściema w wykonaniu rządu i tyle. Przeraża mnie ilość inicjatyw, których wykonanie jest zrzuca na barki gmin. 

Rząd mówi „mają być”.

Rząd mówi „mają być”. Mieszkańcy samorządów mówią ” macie wszystkie wasze pieniądze z premii, rydzykowe datki, za loty i rozbite auta dać biednym i chorym dzieciom”. Tak ma być i jak oddacie to macie wy…..lać do Korei PŁ, albo Mongolii, tam siedzieć w trawie i piszczeć. Tam jest miejsce dla półgłówków i złodziei. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Mieszkańcy Sulnowa niepokoją się planowaną budową zakładu przetwarzającego odpady. Przeciwna tej inwestycji jest też gmina Świecie. Ma jednak związane ręce. Dlaczego?

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Wiadomości

We wtorek po południu samochód zderzył się z traktorem w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Bliskość siedzib ludzkich nie odstrasza wilków, zwłaszcza, gdy szukają pożywienia lub wyczują łatwy łup. Przekonał się o tym niedawno mieszkaniec gminy Warlubie.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia poszukują właściciela pieniędzy, które zostały znalezione 10 kwietnia w rejonie Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu. Warunkiem odbioru jest podanie szczegółów,...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mieszkańcy Sulnowa niepokoją się planowaną budową zakładu przetwarzającego odpady. Przeciwna tej inwestycji jest też gmina Świecie. Ma jednak związane ręce. Dlaczego?

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Wiadomości

We wtorek po południu samochód zderzył się z traktorem w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama