Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Jadwiga, Leonard, Teresa
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  19°C / 15°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 12°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  16°C / 10°C

Tomasz Pasiek znowu wszystkich zaskoczy rowerowymi wyczynami. Nie uwierzycie, co chce zrobić

Andrzej Bartniak
11 lipca, 07:12

W lipcu świecianin wyruszy w podróż z Lwowa do Drezna. Niezwykłe jest to, że niemal cały czas będzie jechał przez górskie pasma. Jeszcze bardziej niesamowita jest wyprawa zaplanowana na styczeń przyszłego roku. Trasa, którą pokona jadąc przez Polskę, ma tworzyć napis Świecie. W ten oryginalny sposób chce upamiętnić setną rocznicę powrotu miasta do macierzy.

W ubiegłym roku Tomasz Pasiek odbył podróż rowerem do Chin
Fot. Andrzej Bartniak

Najbardziej znany w Świeciu rowerzysta nie przestaje zaskakiwać. Każdy kolejny rok przynosi jakąś ciekawą inicjatywę zyskującą rozgłos daleko poza granicami rodzinnego miasta.
REKLAMA

Prawdopodobnie 21 lipca Tomasz Pasiek wyruszy w swoją pierwszą górską wyprawę. Nie będzie to jego pierwszy wyjazd w góry z rowerem, ale nigdy wcześniej nie wyznaczał sobie tak ambitnego celu. Zamierza przejechać około 1200 km. Trasa z Lwowa na Ukrainie  do Drezna w Niemczech ma wieść przez pasma górskie znajdujące się w tej linii.

- Ominę tylko Góry Świętokrzyskie, które wymagałyby sporego zboczenia z trasy - tłumaczy Tomasz Pasiek. - Ze względu na trudności, jakie stwarza jazda w górach, będę pokonywał w ciągu dnia najwyżej 110 km.

Trasa wyprawy będzie wiodła w większości przez pasma polskich gór

Za niemal szalony można natomiast uznać plan wyprawy w styczniu przyszłego roku. Trasa, którą planuje pokonać świecianin - około 2 tys. km - ma tworzyć napis Świecie. Oczywiście tylko na mapie, dzięki odwiedzaniu wybranych miejscowości, które pozwolą ten napis „ułożyć”. Będzie to wymagało kluczenia między licznymi miastami i wioskami.

Nie wiadomo, co jest bardziej niezwykłe - sama trasa wymagająca często jazdy kompletnymi bezdrożami, czy pora, jaką sobie wybrał. To nie koniec. Pasiek chce nocować w namiocie. Jak on to sobie wyobraża, jeśli nadejdą kilkunastostopniowe mrozy?
REKLAMA

- Może być ciekawie - śmieje się. - Jeszcze tego nie próbowałem. Sam jestem ciekawy, jak to się uda. Na pewno będę musiał się przygotować sprzętowo. Jazda rowerem zimą to sport ekstremalny. Może być bezśnieżnie, ale równie dobrze mogę się zmagać z zaspami na metr. Tego nie da się przewidzieć. Odrębny problem stanowi dobranie właściwej odzieży. Jest znaczna różnica między tym, co wskazuje termometr, a temperaturą odczuwalną podczas jazdy rowerem.

Po co to wszystko? Nie chodzi tylko o to, by udowodnić wszystkim, że dam radę. Z podróżą wiąże się bardziej wzniosła idea. Pasiek zamierza w ten oryginalny sposób uczcić setną rocznicę powrotu Świecia do macierzy po latach zaboru pruskiego.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknie

- W odwiedzanych miejscowościach planuję organizować krótkie spotkania, w czasie których będę wygłaszał prelekcje na temat historii Świecia - tłumaczy. - Spróbuję w ten sposób zareklamować moje rodzinne miasto. Liczę też na to, że wyprawa zyska pewien rozgłos medialny, co w takich przypadkach zawsze się przydaje. Może dzięki temu nie będę musiał codziennie spać w namiocie, bo znajdzie się ktoś, kto zechce mi udostępnić swoje łóżko - żartuje.

Chęć wsparcia wyjazdu promocyjnego już zadeklarował powiat świecki. Pasiek ma nadzieję, że znajdą się też inni poważni sponsorzy. Jego powrotu należy się spodziewać 25 stycznia. Oczywiście data nie jest przypadkowa. Wiąże się ona ściśle z rocznicą historyczną obchodzoną w przyszłym roku.  

a [dot] bartniakatextraswicie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (1)

Brawo dla tego pana. Podziwiam takich ludzi.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz