Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Iwona, Michał, Renata
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  13°C / 9°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  20°C / 7°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Pojutrze:
  18°C / 10°C

W Osiu odsłonięto kapliczkę dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości [zdjęcia]

bart
9 października, 12:24

W minioną niedzielę uroczyście poświęcono kapliczkę przydrożną przy skrzyżowaniu ulic ks. Semraua i Sosnowej. Inicjatorem tego wotum w setną rocznicę odzyskania niepodległości był Marek Karwasz.

Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, słowa Norwida, to jeden z cytatów, jakie znalazły się na tablicach umieszczonych, na kapliczce
Fot. Marek Lejk

Tegoroczne obchody rocznicy, wyjątkowej dla wszystkich Polaków, przybierają bardzo różne formy. W Osiu zrodziła się inicjatywa budowy przydrożnej kapliczki nawiązującej do tradycji z XIX wieku, kiedy na terenach zajmowanych przez zaborców na rozstajach dróg, Polacy tak licznie stawiali kapliczki.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Ta, przy skrzyżowaniu ulic ks. Semraua i Sosnowej, wybudowana została głównie rękoma pomysłodawcy Marka Karwasza i mistrza murarskiego Wiesława Bony z Miedzna. Projekt wykonał arch. Juliusz Nowicki. W pracach pomagało także wielu mieszkańców, którym spodobał się pomysł uczenia setnej rocznicy właśnie w ten sposób.

W miniona niedzielę   ks. Konrad Baumgart w obecności ks. seniora Stefana Kuklińskiego i wielu mieszkańców Osia poświęcił nowy obiekt. W krótkich przemówieniach przedstawiciele władz gminy, Michał Grabski, wójt Osia, Roman Waśkowski, przewodniczący rady dziękowali pomysłodawcy za podjęty trud, a także wspominali dawnego proboszcza Osia ks. Józefa Semraua.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

To właśnie ksiądz Semrau, ponad 100 lat temu, w trudnych czasach zaborów, ziemię parafialną w okolicach dzisiaj wybudowanej kapliczki podarował mieszkańcom Osia. Darem ówczesnej parafii było też na pocz. XX w. przeznaczenie gruntów parafialnych pod budowę dworca PKP w Osiu. Do dziś imię ks. Semraua nosi jedna z głównych ulic w Osiu. Ostatnim proboszczem, który dokonał darowizny gruntów kościelnych na potrzeby społeczeństwa gminy jest ks. Konrad Baumgart. To on w roku 2015 podarował Gminie Osie ok. 1 ha gruntów na potrzeby budowanego dzisiaj boiska piłkarskiego w Osiu.  Waśkowski wspomniał przy okazji o szczegółach budowy w 1985 r. kapliczki przy ul. Tucholskiej w Tleniu. Mimo, że było to niedawno, budowa odbywała się w skrytości i pod osłoną nocy.

Na tablicach, umieszczonych na nowej kapliczce, wygrawerowano cytaty autorstwa Marii Konopnickiej, Cypriana Kamila Norwida i papieża Jana Pawła II.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
PŁATNY MATERIAŁ WYBORCZY


REKLAMA
PŁATNY MATERIAŁ WYBORCZY

Komentarze (3)

Nie pomnik poświęcony ludziom, którzy w tamtym okresie oddali zycie za ojczyznę, bo napewno tacy byli, ale kapliczka. Ludzie przestańmy z kapliczkami. Mamy XXI wiek.

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się z Tobą w 100 %

Odpowiedzi: 0

Co za bezsens. Kapliczka... Toytoy by się przydał, przynajmniej byłby jakiś pożytek !!!

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz