Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Artur, Stefan, Waldemar

Za trzy lata mieszkańcy części wsi będą mieli gaz z sieci zamiast z butli?

Andrzej Pudrzyński
14 sierpnia, 20:22

Do końca 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa chce przeprowadzić kilka dużych inwestycji, dzięki którym stopień gazyfikacji województwa kujawsko-pomorskiego wzrośnie z 47 do 60 procent. Te ambitne plany dotyczą także części powiatu świeckiego.

W pierwszej kolejności gaz pojawi się tam, gdzie są duzi odbiorcy
Fot. PSG

To element szerszego programu obejmującego cały kraj. Do tej pory wsie, w których nie było dużych zakładów produkcyjnych miały marne szanse na gazyfikację, bo było to nieopłacalne.

W gminie Świecie jedyną wsią, której mieszkańcy mają gaz ziemny jest Sulnowo, ale tylko dlatego, że stało się to przy okazji doprowadzania sieci do firmy Bart, dużego producenta opakowań z tektury falistej.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie

Czy teraz, po hucznych zapowiedziach rządu, nagle gazyfikacja wsi stała się rentowna? Niezupełnie. Część samorządowców, z którymi rozmawiał portal Extra Świecie, uważa, że dużo w tym propagandy.

- Owszem, coś w gazyfikacji wsi drgnęło, ale przede wszystkim tam, gdzie są duzi odbiorcy. Nie ma się co łudzić, że gaz ziemny zostanie doprowadzony do wsi liczącej 200 mieszkańców, gdzie jest jeden sklep i parę małych zakładów usługowych – komentują.

Gdzie znikną butle z gazem?

Jeśli ambitne plany doczekają się realizacji, to na zapowiadanych ostatnio inwestycjach w rozwój sieci gazu ziemnego, najlepiej wyjdą w naszym powiecie gminy Pruszcz i Dragacz.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknie

W Serocku (gmina Pruszcz) zostanie wybudowany gazociąg średniego ciśnienia o łącznej długości około 10 km. Powstanie też 70 przyłączy.

- Obecnie przygotowywany jest projekt, który ma zostać dostarczony w przyszłym roku, a całość prac zakończy się w 2021 r. Wnioski o wydanie warunków o przyłączenie do sieci złożyły już m.in. miejscowe masarnie i ubojnia – informuje Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Gazociąg pod dnem Wisły

W gminie Dragacz powstanie 9,5 km sieci gazowej.

- Wątpię jednak czy znaleźlibyśmy się w gronie szczęśliwców, gdyby nie jednostka wojskowa w Grupie, która będzie największym odbiorcą – przyznaje Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz.
REKLAMA

Polskiej Spółce Gazownictwa opłaca się doprowadzanie sieci do indywidualnych odbiorców, ale pod warunkiem, że w pobliżu jest jeden, a najlepiej kilku odbiorców, którzy zagwarantują duże zużycie i zyskowność całej inwestycji.

Do jednostki w Grupie gaz ma zostać doprowadzony z Grudziądza gazociągiem, który powstanie pod dnem Wisły. Trwa właśnie opracowywanie projektu.

Spory wydatek

- Oprócz Grupy, opracowaliśmy także plan gazyfikacji Dolnej i Górnej Grupy oraz Nowych i Starych Marzów. Wnioski o przyłączenie złożył Urząd Gminy w Dragaczu oraz szereg firm – wymienia rzecznik PSG.

Dorota Krezymon odbyła spotkania z mieszkańcami, w których uczestniczył również przedstawiciel PSG, żeby wysondować, jak zapatrują się na to mieszkańcy.

- Gaz ziemny to ogromna wygoda w porównaniu z gazem z butli, nic więc dziwnego, że zainteresowanie mieszkańców było duże – zaznacza wójt gminy Dragacz.

REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Indywidualny odbiorca, który chciałby mieć gaz ziemny w swoim domu, nie tylko, żeby zagotować obiad na kuchence, ale też do ogrzewania, musi liczyć się ze sporym wydatkiem.

- Przygotowanie projektu, doprowadzenie przyłącza i zakup pieca to koszt w granicach 10-15 tys. zł w zależności od odległości od sieci i rodzaju pieca. Na początku września mam zaplanowane spotkanie w PSG, żeby dowiedzieć się, jak bardzo zaawansowany jest projekt. Mam nadzieję, że nie pojawią się nagle jakieś utrudnienia – mówi Dorota Krezymon.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (9)

w Terespolu pomorskim gmina swiecie tez jest gaz butlowy i piece kaflowe i tmy byście się zainteresowali by to zmnic 

Odpowiedzi: 1

O to to☝️

Odpowiedzi: 0

Szkoda że do Laskowic nie pociągną giedyć był panl nawet część chcieli werbiści dołożyc ale dawny wójt Pikuła powiedział jak w Laskowicach będzie a w Jeżewie nie i plan upadł.

Odpowiedzi: 2

Gazu raczej nie będzie. Prosiaczek chiał gaz z Sulnowa, lecz Polskie Gazownictwo rzucilo zaporową cenę...więc zrobili swój. Całe Laskowice musiałyby się całe podłączyć - nierealne...

Odpowiedzi: 0

bo gmina powinna byc w Laskowicach

Odpowiedzi: 0

A co Neymara chca kupic, ze spotkanie w PSG? :p

Odpowiedzi: 0

A dlaczego niezgazyfikujecie Gruczna? przecież od 60 lat nitka gazociągu przebiega przez Gruczno!!! 

Odpowiedzi: 0

W Grucznie zimą nie idzie oddychać bo sam smog od dymu z kominów, bo wieś leży w dolinie i brak przewiewu,dlatego gazy ziemny powinien być w Grucznie od dawna! Panie sołtysie Janie do dzieła walczyć ogazyfikacje naszej wioski!Przecież koszty budowy napewno byłyby niższe niż np.w Serocku bo unas gaz od dawna przebiega przez wieś. Czekamy na działanie ,burmistrza ,radnych i sołtysa!

Odpowiedzi: 0

W warlubiu nie piszą a od 4 lat jest gaz

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz