Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Aneta, Bogdan, Martyna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  20°C / 11°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  23°C / 9°C
 • całkowite zachmurzenie
  Pojutrze:
  24°C / 13°C

Zebrali się na Dużym Rynku, by zamanifestować solidarność ze strajkującymi nauczycielami [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
13 kwietnia, 16:11

- Precz z Zalewską! Obronimy edukację! - skandowano na zakończenie dzisiejszego wiecu, w którym wzięło udział około 150 osób utożsamiających się z żądaniami strajkujących nauczycieli.

O zabranie głosu poproszono także burmistrza Świecia Krzysztofa Kułakowskiego
Fot. Andrzej Bartniak

Jak mówili organizatorzy sobotniego wiecu, był on spontanicznym odruchem. Informacja o tym, że się odbędzie rozeszła się głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, co dziś w zasadzie jest już normą.

Jako pierwsza do sumień rządzących odwoływała się Zuzanna Lewicka-Burek z UED (prosi by jej obecnych działań nie utożsamiać z KOD-em). Podkreślała, że ostatni tak duży strajk miał miejsce ćwierć wieku temu i był ciężkim doświadczeniem dla protestujących. Zwłaszcza tych, którzy nie mogli liczyć na wsparcie pensją małżonka.
REKLAMA

Lewicka-Burek podkreślała, że wbrew temu, co tak mocno podkreśla strona rządowa, postulat finansowy wcale nie jest najważniejszy, choć oczywiście jest on istotny. Zwłaszcza tam, gdzie samorządy nie interesują się nauczycielskimi zarobkami.

- Są takie miejsca, jak Warszawa, gdzie pensje nauczycieli są dwukrotnie wyższe, ale tylko dlatego, że dokłada do nich samorząd - tłumaczyła. - Ale mamy też regiony, jak chociażby województwo podkarpackie, gdzie nie ma takich bonusów. A mimo to, nauczyciele tam nie strajkują w obawie o utratę pracy. Protestujemy w obronie takich, jak oni. Ludzi, o których nikt się nie upomina. Każe się im żyć za głodowe pensje.
REKLAMA
Chwilę później megafon powędrował w ręce Anny Grzymkowskiej, nauczycielki ZSP w Świeciu. Ona z kolei odniosła się m.in. do mitu 18 godzin pracy w tygodniu i trzech miesięcy wolnego.

- Gdy policzymy godziny poświęcone na przygotowanie do zajęć czy sprawdzanie klasówek, to okaże się, że większość z nas pracuje nie 18 a 47 godzin tygodniowo - podkreślała. - Fatalna atmosfera w szkołach odbija się nie tylko na nauczycielach, ale także na uczniach. Ciągle rośnie liczba młodych ludzi cierpiących na nerwicę i depresję. Ta władza odbiera nauczycielowi godność i autonomię. Jeśli pokażemy młodym ludziom, że na wszystko trzeba się godzić, nie będziemy dla ich żadnym wzorem - apelowała.

O dramatycznie niskich zarobkach młodych nauczycieli mówiła też jedna z uczestniczek pikiety, matka matematyczki.

- Córka skończyła trzy kierunki trudnych studiów, a zarabia mniej niż syn dorabiający sobie jak student - ubolewała.
REKLAMA

O zabranie głosu poproszono także burmistrza Świecia Krzysztofa Kułakowskiego, który jak widomo wcześniej pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego. Poruszył on temat m.in. niedawnych egzaminów.

- Być może nie był to najfortunniejszy czas na strajk, bo wyniki egzaminów to również ocena pracy nauczycieli - zauważył. - Z drugiej jednak strony, jeśli nie teraz, to kiedy? Czy w innym okresie słuszne racje nauczycieli byłyby zauważone przez rządzących? - pytał retorycznie. - Musi być przywrócona godność zawodu nauczyciela, by cieszył się takim szacunkiem, jak pedagodzy na przykład w Niemczech. Podczas niedawnego pobytu w naszym mieście partnerskim Gernsheim rozmawiałem z uczącą tam Polką. Z entuzjazmem mówiła o swojej pracy. Widziałem też, z jakim spotykała się szacunkiem u ludzi różnych wyznań i odcieni skóry.

W niedzielę podobny wiec poparcia odbędzie się w Chełmnie.

a [dot] bartniakatextraswicie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (73)

Znowu kodziary się nudzą

Odpowiedzi: 2

To forum przeznaczone jest dla istot myślących, dlatego proponuję takim, jak ty wywodzącym się z sortu 500+ Mo*da w kubeł.

Odpowiedzi: 1

zeflik wyciągnij łeb z kubła jak mówisz, bo dudni :) Walnij se pińć set + ogórek, to żal minie.

Odpowiedzi: 1

Niestety nie miałem czasu, żeby szukać  kamieni do rzucania w kkierunku szkoły. Dlatego sądzę, że ty nawet nie podlegasz do sortu 500+ a zaledwie 100+ inaczej mniej niż zero.

Odpowiedzi: 3

Nie jojojąkaj się zeflik :)

Odpowiedzi: 0

Z powodu braku czasu na szukanie kamieni, wywnioskowałeś, że jestem mniej niż zero ? Nie ogarniam. Ty chyba zwykły cymbał jesteś  i wypisujesz tu co Ci akurat wiatr do pustego łba przywieje :)) 

Odpowiedzi: 0

To forum przeznaczone jest dla istot myślących" ... przeczytaj coś tu wypisał, wyciągnij wnioski, wyłącz internet ...

Odpowiedzi: 0

Od dwóch lat KOD nie organizował żadnych wystąpień w Świeciu.

Tym razem było podobnie. Wszystkie protesty organizuje opozycja obywatelska a żadną organizacja czy partią nie firmują tych wydarzeń. Kod praktycznie nie działa w Świeciu i w Chełmnie . W skład grupy organizatorów wchodzą ludzie którzy nie zgadzają się na niszczenie Polski,demokracji i praworządności . Świadomie odrzuciliśmy wszystkie logo partii i organizacji żeby reprezentowac mieszkańców którzy mysla podobnie jak my ale nie chca być identyfikowani z konkretną organizacją. Dziennikarze tak lubia szufladkować - ten z PO, ten z KOD .

To nie jest kampania wyborcza to za każdym razem jest protest obywateli, mieszkańców Chełmna Świecia i okolic. Tak na prawdę to wszyscy musimy występować w obronie wartości demokracji bo to dotyczy nas wszystkich.

Zawsze podkreślałam na protestach że ja mam tylko zawieszkę z nazwiskiem organizatora zgromadzenia a prawdziwymi organizatorami są świadomi obywatele , którzy w tym proteście biorą udział. Proszę nie łączyć mojej osoby z partią czy innymi stowarzyszeniami w czasie manifestacji to jest nie fair wobec wszystkich organizatorów ktorzk nie byli nigdy w KOD 

Odpowiedzi: 1

KOD nie działa w Świeciu, bo u nas potencjalni członkowie tego wytworu pozamykani na ul. Sądowej :))

Odpowiedzi: 0

Na zdjęciach widzę samych nauczycieli. Czy oprócz nauczycieli jest ktoś jeszcze kto wspiera nauczycieli w ich strajku?

Odpowiedzi: 1

innego nie zobaczysz, bo nikt ich nie wspiera. Oddawanie  głosu w sondach,  wpisy na forach to żadne wsparcie. Ja nie wspieram,  bo strajkiem działają tylko i wyłącznie na szkodę dzieci i młodzieży. Rząd i większość społeczeństwa ma ich w du... .

Odpowiedzi: 1

no popatrz, nie byłam ale zdecydowanie popieram!!!

Odpowiedzi: 0

Ja wspieram, a nauczycielem nie jestem. 

Odpowiedzi: 0

z napisem PRESTIŻ..... brak słów. O to chodzi ? O PRESTIŻ?  Tego nigdy nie będziecie mieli !!!

Odpowiedzi: 0

Rewia świeckich nierobów i leni, kasa i tylko kasa, nic od siebie!

Odpowiedzi: 1

ty jesteś nierobem i półgłowkiem, darmozjadem i ciulem

Odpowiedzi: 0

Drodzy uczniowie, mieszkańcy naszego powiatu! Zacznijmy szanować nauczycieli! Nieraz nam coś może przeszkadzać, nie pasować, ale w końcu ruszmy myślenie i na spokojnie pomyślmy. To nauczyciele są nam potrzebni, abyśmy my dobrze wkroczyli w edukację, a potem dobrze weszli w dorosłe życie z wiedzą, którą przekazali nam nauczyciele. Aby dostać się z dobrymi wynikami na wymarzone studia czy do świetnej pracy. To dzięki nim wiemy tyyyle rzeczy. Nieraz wydaje się nam, że matematyka nie przyda nam się w życiu, albo po co jest nam wiedzieć coś o kosmosie z fizyki. Nie wszystkich interesują jakieś przedmioty, ale warto ich się uczyć i czerpać różne informacje. Chociażby po to, aby przekazać je potem innym albo dla samych dobrych wyników w nauce. Sama jestem uczniem szkoły średniej i mam różnych nauczycieli. Niektórzy są naprawdę świetni, da się z nimi pogadać, nie tylko o nauce, u innych nauczycieli na lekcjach trzeba siedzieć cicho i pilnie słuchać co mówi n-l. Ale to się nazywa szkoła. Trzeba się uczyć. Przestańmy hejtować nauczycieli, nie gardźmy ich nauką i pracą, zacznijmy ich szanować. To tylko ludzie, tacy sami jak my, ale nauczanie nas jest ich pracą i muszą nas inaczej traktować, poważniej. Jest to trudna praca. Ile uczniów nie rozumie czegoś z lekcji i trzeba tłumaczyć, powtarzać, chociaż n-l robi to chętnie bo wie, że musi pomóc. A to, że my dalej nic nie rozumiemy, mimo, że tłumaczono nam 100 razy, to już nie wina n-li. Oni się starali. Zrozumcie ich. I jak na taką pracę pełną obowiązków, oni naprawdę mało zarabiają. Ale też podkreślam, że każdy zawód w kraju, czy to nauczyciel czy rolnik czy sprzątaczka, powinien być dobrze opłacany, godnie, bo każdy zawód jest potrzebny. I każde wynagrodzenie w tym kraju jest śmieszne i żałosne. Takich mamy rządzących. Dlatego walczmy o swoje. I wspierajmy walczących.

Drodzy nauczyciele! Proszę Was o wyrozumiałość także względem nas, Waszych uczniów. Wiemy, że dajemy Wam nieraz popalić, niestety niektórych ludzi nie da się zmienić ot tak. Każdy uczeń ma swoją historię, tak jak Wy, dlaczego jesteśmy tacy a nie inni. Mamy nieraz tyle samo problemów co ludzie dorośli, starsi od nas. Nieraz problemy przytłaczają nas na tyle dużo, że wpływa to na naszą naukę i zachowanie w szkole. Szczególnie mowa o nas, o uczniach w wieku 16-19 lat. Ale nie możemy się też wyżywać w szkole na n-lach i innych uczniach. Musimy oddzielić swoje problemy od szkoły. Ale mimo to, niech nauczyciele też będą dla nas trochę bardziej wyrozumiali.

Szanujmy siebie wzajemnie, pomagajmy sobie kiedy ta pomoc jest potrzebna, uśmiechajmy się, wspierajmy, a będzie nam się lepiej żyło w szkole. Bo to nie tylko przychodzimy tam żeby uczyć i się uczyć.  Ale też po to, aby być może odnaleźć tam przyjaciół, pomocną dłoń. 

#stophejtowinanauczycieli#stopnienawiści#stopwrogości#więcejwyrozumiałości#więcejszacunku

Jak nauczyciele walczą to niech walczą. My możemy ich tylko wspierać. I sami walczyć o swoje. 

A tak na marginesie. Chcemy też abyście naprawdę zwrócili uwagę na to, że my nie chodzimy do szkoły. Nie chcemy odrabiać lekcji we wakacje. Jesteśmy pokrzywdzeni, mimo, że Was rozumiemy. Dlatego w tej sprawie też Was prosimy o wyrozumiałość. Teraz szczególnie chodzi o maturzystów.

Mimo Waszych decyzji, jesteśmy z Wami. 

Dziękuję! Pozdrawiam serdecznie. 

Odpowiedzi: 1

Idz sie wykąp i pozniej wyraz swoja opinie 

Odpowiedzi: 1

Najpierw proszę sobie wyprać mózg, a potem się udzielać. ;) 

Odpowiedzi: 0

Nauczyciele są ważni. Dla każdego społeczeństwa.  Powinni dobrze zarabiać. I tyle. A że rząd wcześniej ich nie słuchał,  to wina nauczycieli? Czy może rządzących ? Powinni dale pisać petycje i prośby,  a strajkowac w wakacje... Przypuszczam,  że wszystkie nieuki nienawidzace szkoły wypisują tu takie brednie... 

Odpowiedzi: 0

Nauczyciele , do pracy a nie w glowie strajkować,  czy w Belgi , Fracji itp mają urlopy zdrowotne , wakacje dwa miesiące,  dodatki mieszkaniowe itp. Nie jestem za waszym strajkiem szkodzić  potraficie dzieciom , młodzieży,  dajcie przykład młodzieży zły. 

Odpowiedzi: 2

Naucz się najpierw pisać poprawnie po polsku, chodziło się na wagary

Odpowiedzi: 0

Nie dziwię się nauczycielom, jak mają w ławce takie debilowate gzuby jak Viola, to muszą iść na urlop dla poratowania zdrowia, matki wariatki, dzieciarnia tak samo powalona, dać im tylko komórki i siedzą jak ciule

Odpowiedzi: 0

Szkoda, że burmistrz złamał wyborczą obietnicę, że nie będzie się włączał w spory polityczne. Pani Burek zaś jest politycznym cynglem do każdej mokrej roboty.

Odpowiedzi: 0

Nauczyciele zebrali się, by wspierać nauczycieli - żałosne.

Jak się nie podoba 18 - godzinny tydzień pracy to wyp... na kasę do biedronki.

Odpowiedzi: 1

Bujaj się.A co to biedronka?? 

Odpowiedzi: 0

Do rozkrecania afer za pieniadze podatnikow sie nadaja brakuje porzadnej silnej reki z pisu i by rozgonil towarzystwo nierobow szok ciagle im malo malo do roboty  nie rozumiem jak ludzie moga ich popierac .

Odpowiedzi: 2

Najwięcej nierobów i pólmózgów jest w Pis, każdy z rządu w Pis, kto tylko tolerował zamach smoleński, wybryki pistoleta macierewicza, nie ma równo pod sufitem

Odpowiedzi: 0

Najwięcej nierobów i pólmózgów jest w Pis, każdy z rządu w Pis, kto tylko tolerował zamach smoleński, wybryki pistoleta macierewicza, nie ma równo pod sufitem

Odpowiedzi: 0

A ile w tygodniu jest tych sprawdzianów? z wychowania fizycznego też  podajcie jakie nauczyciele mają przywileje i w ostatnich latach jakie były podwyżki procentowo 

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz