Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Grzegorz, Magda, Mariusz

Złożyli oferty na zabezpieczenie trasy S5 po Włochach. Wszystkie ceny… za wysokie

Andrzej Pudrzyński
18 października, 08:50

Za wysokie przynajmniej dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Niekoniecznie dla firm, które przystąpiły do przetargu.

Firmy mają zabezpieczyć niedokończone odcinki S5 przed dewastacją
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Po tym, jak GDDKiA rozwiązała umowę z włoską spółką Impresa Pizzarotti na trzech odcinkach planowanej trasy ekspresowej S5, rozgrzebana inwestycja z miesiąca na miesiąc przedstawia coraz bardziej opłakany widok. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć skarpy i nasypy przed rozmywaniem, naprawić uszkodzone miejsca, nadzorować wykonane już sieci gazowe i wodno-kanalizacyjne oraz zapewnić ochronę mienia.

Chodzi o odcinki Nowe Marzy-Dworzysko, Dworzysko-Aleksandrowo i Białe Błota-Szubin.
REKLAMA

W bydgoskim oddziale GDDKiA 16 października otwarto koperty pięciu oferentów. Firmy zaproponowały od 23,8 do 41 mln zł. Tymczasem GDDKiA ma na ten cel w budżecie tylko 14,9 mln zł. Co dalej? Albo dołoży pieniędzy, albo unieważni przetarg i ogłosi kolejny. Tyle że to drugie rozwiązanie wcale nie daje gwarancji, że znajdą się tańsi wykonawcy.

Prace zabezpieczające mają być prowadzone do połowy marca. Drogowcy liczą, że po tym terminie uda się wyłonić wykonawców robót, który przejmą cały zakres prac po Włochach (otwarcie ofert zaplanowano na koniec listopada).
REKLAMA


Generalna dyrekcja dróg zapowiada, że trzy feralne odcinki trasy S5 będą gotowe do końca 2021 r. Czy wobec tego na początku 2022 r. pomkniemy wreszcie trasą S5 przez powiat świecki? Pewnie wszyscy kierowcy chcieliby w to w końcu uwierzyć.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (33)

A wystarczyło dołożyć Włochom kasy którą i tak teraz GDKiA będzie musiała wydać na realizacje robót. Teraz nie dość że wszystko się przedłuży to i tak pójdzie więcej kasy niż to zaplanowano. Wszystkie kolejne kroki GDKiA w zapewnieniu zabezpieczenia i ciągłości budowy generują koszty. Np. nikt nie uwzględnia że koszty wypadków które się wydarzają a będzie ich więcej przez wydłużony czas budowy to też są zmarnowane pieniądze które można by zaoszczędzić. Gdyby się tak dobrze zastanowić to wcześniejsza decyzja o zerwaniu umowy nie była pod względem finansowym i czasowym najlepszym rozwiązaniem. Widać że urzędnikom na decyzyjnym szczeblu zabrakło delikatnie mówiąc zdrowo-rozsądkowego myślenia.

Odpowiedzi: 3

W 100% zgadzam sie z Toba.

Jeszcze w tym roku zobaczymy ile nowi wykonwacy zaoferuja, a ja mam przeczucie, ze bedzie to duzo wiecej niz Wlosi chcieli.

Nikt nie wspomina, ale juz kilka osob zginelo przez to, ze ta droga nie jest jeszcze zrobiona...

Odpowiedzi: 1

Jak ktoś ginie w wypadku samochodowym, miejscu gdzie jest ograniczenie prędkości do 60, to chyba nie z powodu remontu a raczej przekroczenia prędkości. 

Co do tematu rzetelności  Włoskich firm. Nie ma tematu. Gdzie się pojawiają to wszystko spartoczą. 

Odpowiedzi: 0

Włosi robili wszystko, tylko nie budowali. Za to na pewno świetnie się im tu żyło.

Odpowiedzi: 1

Podpisujemy się

Odpowiedzi: 0

Jak już to GDDKiA. 

Odpowiedzi: 0

W 2022 to będzie dokładnie 10 lat po Euro 2012 kiedy to Tusk obiecał tę trasę pomiędzy stadionami Wrocław-Poznań-Gdańsk . Może się w końcu uda.

Odpowiedzi: 2

Pusciłeś śmierdzacego bąka, ulżyło?

Odpowiedzi: 4

A Ty jak lamus przefiltrowałeś.

Odpowiedzi: 0

Napisał tylko prawdę, którą wszyscy znają.

Odpowiedzi: 0

Do puszczania pierda wszyscy chętni, ale już wąchać nie ma komu.

Odpowiedzi: 0

ej maciek... on puścił.. a ty przyłożeś nosek żeby POwciągać? ty to masz chłopie zabawy

Odpowiedzi: 0

Tyle tylko że to PiS nawalilo i trzeba po nich sprzątać 

Odpowiedzi: 0

PIS nie miało kasy i co większe inwestycje powaliło by dociągnąć do wyborów..Teraz nowe rozdanie i za 4 lata będą się chwalić .

Odpowiedzi: 0

Na bombelki dają? Dają. To brać i jeździć gównianą drogą i nie narzekać, że będzie jeździć po placku budowy 10 lat i ginąć w wypadkach. Najniższa oferta 23,8 mln, a GDDKiA ma na ten cel 15, kabaret. Czyli po raz kolejny zrobić g*** nie drogę, a potem niech się inni martwią.

Odpowiedzi: 0

Jak za wysokie to niech GDDKiA sobie sama wybuduje albo do PiSiorów leci po Pieniądze rozdają jak szalone może dostaną. Wóz albo przewóz.

Odpowiedzi: 0

CAŁA POLSKA  !   To g*** o nazwie s5 trawą zarośnie.!

Odpowiedzi: 0

To platformersi wybrali pizzaroti na wykonanie S5 już wtedy były obawy o inwestycję i niską cenę jaką zaoferowali  Włosi ale taka ich taktyka niska cena a potem żądania dopłaty późno też zabrali się do roboty 

Odpowiedzi: 1

ale pizze drogą mają

Odpowiedzi: 0

Platformersi wzięli Włochów gdyż oni lubią korupcję.  10 lat temu wg obietnic ryżego Donka mialy być wszystkie eski a co jest...

Odpowiedzi: 0
Odpowiedzi: 0

Jeszcze trochę to co zrobili wlozi będzie się nadawało do rozebrania i zacznie się budowaod nowa i wyjdzie 3 razy tyle niż mogło by wyjść  taka polska skąpa zamiast zapłacić raz ile trzeba i mieć dobrą i szybko zrobiona drogę a tak kozy się tam będą wypaść a ludzie ginąć masakra 

Odpowiedzi: 1

Czytaj że zrozumieniem  i się trochę zainteresuj jak Włosi postępowali

Odpowiedzi: 1

a co tu czytać ze zrozumieniem, w przetargu wygrała najtańsza oferta, od początku było wiadomo, że przy takim kryterium wyjdzie z tego g***, a nie droga, do tego ceny zaczęły rosnąć i zrobił się prawdziwy kabaret

Odpowiedzi: 0

Mogli w przetargu zaoferować wykonanie za realną cenę  i nie byłoby problemu, ale chcieli być jak cwane Sebixy w czapkach  z daszkiem i skosić konkurencję zaniżoną ceną w przetargu, a później oczekiwać milionów dopłaty. 

Odpowiedzi: 0

A co tam jest do zabezpieczenia? Kto to przejmie w takim stanie, a później da na to gwarancję? Bez jaj. Dopłacą jeszcze do rozbiórki... Niech nasypy popłyną - będzie taniej. 

Odpowiedzi: 0

Co ja wiem Włosi zrobili tyle ile mieli pieniędzy na S5, kasy zabrakło to uciekli z Budowy.

Odpowiedzi: 0

Włosi mieli rację bo wszystko drożało, a wyrównać poniesionych kosztów nie chcieli, zatem zwinęli sprzęt i pojechali na inne budy. Jakos nie słychać o procesach wytoczonych Włochom. Chciwy dwa razy traci i my też.

Odpowiedzi: 0

Teraz malują ,odnawiają pasy na s5 to znak że na pewno  w najbiższych latach nie będą budować dalej tej trasy! 

Odpowiedzi: 0

Włosi uciekli ponieważ przedłużał się termin przekazywania placu budowy przez GDBDIA i Wojewodę. Tak długi termin powodował wzrost kosztów budowy. I tu jest przyczyna że włosi zostawili inwestycję.

Odpowiedzi: 1

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz