Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Historia

BEZ FIKCJI. Martwe dziecko w chlewie i obława na bandytę

W cyklu „Bez fikcji” przedstawiamy, czym żyli mieszkańcy powiatu świeckiego równo 80 lat temu. W marcu i kwietniu 1938 roku opinię publiczną poruszyło kilka wydarzeń. Publikujemy dwa pierwsze z nich, o których rozpisywała się ówczesna prasa w regionie (ciąg dalszy wkrótce).

Udostępnij
sedzia

Przed II wojną światową zjawiskiem powszechnym na wsiach byli robotnicy rolni przemieszczający się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy. Dniówka takiego robotnika wynosiła 1-2 zł i to głównie w sezonie, podczas żniw i wykopków (1-kilogramowy bochenek chleba kosztował wtedy 34 grosze, a litr mleka 15 groszy). Kiedy nie było tyle roboty, byli gotowi pracować tylko za wyżywienie i jako taki dach nad głową. Wielu z nich nie miało dokąd wracać, bo z domów rodzinnych wygnała ich bieda, albo byli bezdomni.

Dramat w Jastrzębiu

Wiedli niewesoły żywot. W gorszej sytuacji niż mężczyźni były kobiety, bo nie dość, że otrzymywały mniejsze wynagrodzenie, to ich los stawał się jeszcze trudniejszy, gdy zaszły w ciążę. Zwykle gospodarze nie patyczkowali się i przepędzali je, bo ciężarna kobieta była tylko balastem. Powodowało to niekiedy tragiczne sytuacje.

Reklama
Reklama

Mieszkaniec wsi Jastrzębie pod Drzycimiem Andrzej Bijak doniósł policji, iż w swym chlewie znalazł zwłoki noworodka płci męskiej – pisze „Dziennik Bydgoski”. - Okazało się, że dziecko porodziła w tym chlewie niej. Zofia Magierowa, robotnica lat 29, bez stałego miejsca zamieszkania. Zarządzona sekcja zwłok wykazała, że dziecko urodziło się żywe i zdrowe, lecz jedynie w skutek braku dostatecznej opieki i zziębnięcia, już po 15 minutach zmarło. Matka noworodka wraz z jeszcze jedną kobietą, zostały przytrzymane.

Kiedyś to były czasy

Czasami starsze osoby wzdychają do dawnych, dobrych czasów, kiedy nie słyszało się tyle o rozbojach czy morderstwach. Coraz mniej już pamięta lata przedwojenne z własnych przeżyć, częściej z opowieści swoich rodziców. A te zazwyczaj są mocno wybiórcze, bo ograniczają się do własnej wsi czy gminy.

Reklama
Reklama

Ludzie nie byli wtedy tak mobilni, jak teraz i tylko część czytała gazety, chociaż analfabetów było u nas dużo mniej niż we wschodniej Polsce. Nie każdego jednak było stać, żeby wydać na kupno dziennika 10-20 groszy. Na radio stać było tylko ludzi dobrze sytuowanych, bo odbiornik kosztował 200-300 zł (tyle, co krowa, albo miesięczna pensja nauczyciela czy urzędnika średniego szczebla).

Wiedziano więc najczęściej tyle, ile powiedział bardziej oczytany i bywały w świecie sąsiad. A czasy nie były wcale spokojne. Dochodziło do licznych kradzieży i napadów. A że ówcześni funkcjonariusze policji musieli mieć się na baczności w starciu z bandytami, bo byli oni nieźle uzbrojeni, świadczy poniższy artykuł.  

Przez półtora roku poszukiwały władze bezpieczeństwa na Pomorzu groźnego przestępcę i zawodowego włamywacza Mikołaja Fiederczuka, aż dopiero w tych dniach w czasie obławy, urządzonej przez posterunki P. P. w Michalu i Warlubiu, ujęto przestępcę we wsi Fletnowo pod Bzowem. Należy dodać, że Fiederczuk w chwili, kiedy policja go ścigała, uzbrojony był w pistolet, lecz nie zdołał z niego zrobić użytku.  Wypada zaznaczyć, że F. zdołano już dotąd udowodnić sześć włamań, dokonanych na terenie pow. świeckiego. Dalsze dochodzenia w toku. Fiederczuk został umieszczony w areszcie.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama