Prawdopodobnie w roku 1947, w miejscu, gdzie dziś znajduje się Centrum Kultury w Świeciu, stanęła ogromna stodoła przetransportowana z Taszewskiego Pola w gminie Jeżewo. To właśnie w niej, w pierwszych latach powojennych, odbywały się koncerty i przedstawienia.
Drewniana konstrukcja, choć solidna, miała jednak liczne ograniczenia. Od początku jednak było wiadomo, że jest to rozwiązanie tymczasowe.
Na początku lat 50. zaczęto zwozić cegły, które miały posłużyć do wzniesienia murowanego budynku.
W 1954 r. oddano do użytku gmach, który wielu mieszkańców nadal nazywało stodołą. Zarówno z powodu przyzwyczajenia, jak i niezbyt wyszukanej architektury.
W tym samym czasie zrodził się plan budowy kina. To przy Dużym Rynku mogło pomieścić zaledwie setkę widzów.
W 1958 r. ekipa budowlana ponownie pojawiła się u zbiegu ulic Sienkiewicza i I Armii Wojska Polskiego (dziś Wojska Polskiego).
W ciągu roku powstały: część kinowa, kawiarnia, taras, sala kominkowa oraz sale dla instruktorów. Tempo prac było imponujące. Wiele robót mieszkańcy wykonali w czynie społecznym. Niestety, budowlańcy popełnili jakiś błąd.
Nie wiadomo czy zawinił konstruktor, czy też w trakcie budowy postanowiono nieco zaoszczędzić na materiałach. W każdym razie, aby uniknąć ryzyka katastrofy, trzeba było zamontować metalowe ściągi.
Dzieło, jak wiele innych, miało być oddane do użytku 22 lipca w Narodowe Święto Odrodzenia Polski Ludowej. Niemal w niezmienionej formie bryła Powiatowego Domu Kultury, przemianowanego potem na Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, a kilka lat temu na Centrum Kultury, przetrwała do połowy lat 90.
Uwaga! Z powodu prac serwisowych sekcja komentarzy nie będzie dziś działać. Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu na Facebooku.

Komentarze (0)