Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Karina, Jagoda, Urban
 • rozproszone chmury
  Dzisiaj:
  24°C / 16°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  24°C / 15°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  24°C / 14°C

Przez cztery lata doradzali gminie w gospodarce [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
5 lipca, 11:50
Zakończyła się czteroletnia kadencja pierwszej Społecznej Rady Gospodarczej Gminy Świecie. Organ powołano jako ciało doradcze burmistrza w sprawach związanych przede wszystkim z gospodarką.
Uroczyste zakończenie kadencji rady zorganizowano w hotelu Vistula
Fot. Urząd Miejski w Świeciu

Jednak jak życie pokazało, rada zajmowała się nie tylko sprawami gospodarczymi. Jej członkowie doradzali również w kwestiach społecznych. W zamyśle burmistrza Świecia, Tadeusza Pogody, rada, złożona z lokalnych przedsiębiorców, miała przedstawiać swoje opinie dotyczące gospodarki z perspektywy osób prowadzących biznes. Zarówno niewielkich firm zatrudniających kilka osób, jak i przedsiębiorstw znanych w całej Polsce, takich jak chociażby Mondi czy Bart.
REKLAMA

W czasie minionej kadencji odbyło się siedem spotkań, podczas których omawiano m.in.  infrastrukturę drogową, parkingową, wznowienie linii komunikacji miejskiej, możliwość obniżenia podatków dla przedsiębiorców prowadzących działalność na obszarze starego miasta (ówcześnie rewitalizowanego), możliwość rozwoju terenów inwestycyjnych Vistula Park I i II, zniesienie opłat w strefie płatnego parkowania, stan infrastruktury w Sulnowie i Sulnówku, sytuację szpitala, poziom obsługi pacjentów, projekty uchwał dotyczących zwolnień z podatku oraz możliwości obniżenia wymiaru podatku od nieruchomości,  Lokalny Program Rewitalizacji, jego założenia i przewidziane działania, rewitalizację zamku, zasady usytuowania reklam w gminie czy problemy mieszkańców nieruchomości wywłaszczonych pod budowę drogi szybkiego ruchu S5.
REKLAMA
Ostatnie spotkanie w tym składzie, którego gospodarzami byli burmistrz Krzysztof Kułakowski i wiceburmistrz Paweł Knapik, zdominował temat, który wywołał Bogusław Mierzwiak, przewodniczący rady gospodarczej. Współwłaściciel Bartu zwrócił uwagę na problem retencji wody.

- Od dłuższego czasu prześladuje mnie sprawa zagospodarowania wody opadowej - podkreśla Mierzwiak. - Zupełnie nie potrafimy jej magazynować. Dziś wielu jeszcze nie rozumie tego problemu, ale w niedalekiej przyszłości brak wody da o sobie bardzo mocno znać. Już teraz możemy zobaczyć, jak wyglądają nasze rzeki i jeziora. Polska wysycha. Jeśli nie podejmiemy pewnych działań już dziś, kolejne pokolenie będzie mieć wielki kłopot.
REKLAMA

Jak przekonywał przewodniczący, skutki niedoborów odczują zarówno zwykli mieszkańcy, jak i przemysł papierniczy, z którym tam mocno związana jest nasza gmina. Już teraz w Sulnowie cieśnienie wody jest znacznie poniżej normy.

Być może już niedługo to się zmieni. Okazuje się, że kłopoty Sulnowa wynikają nie tyle z ograniczonych możliwości studni, z których tłoczona jest woda, co średnicy doprowadzających ją rur. Nikt nie przypuszczał, że w takim tempie będzie przybywać domów  w tej części gminy. W związku z intensywnym rozwojem budownictwa mieszkaniowego, gmina planuje inwestycje mające na celu poprawę parametrów wody w Sulnowie.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl

źródło: Urząd Miejski w Świeciu

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz