Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Joanna, Maria, Zuzanna
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  10°C / 10°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Jutro:
  16°C / 9°C
 • lekkie zachmurzenie
  Pojutrze:
  18°C / 7°C

Świecie musi oddać Mondi 5 milionów. A na tym nie koniec

Andrzej Pudrzyński
21 października, 18:35
Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym da się we znaki budżetowi Świecia. Chodzi o duże pieniądze.
W Mondi nie brakuje terenów zwolnionych z podatku, na których znajdują się tory kolejowe
Fot. archiwum

Nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym z listopada 2016 r. (weszła w życie z początkiem 2017 r.), rozszerza zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości. Zwolnieniami objęto całość infrastruktury kolejowej (m.in. tory, rampy towarowe, drogi technologiczne, bocznice), a nie tylko grunty pod nimi.

Mondi ma sporo terenów, przez które przebiegają tory kolejowe. Płaciło za nie miastu z tytułu podatku od nieruchomości 1,6 mln zł rocznie. Kiedy firma zorientowała się, że po nowelizacji ustawy nie musi płacić, wysłała korektę na 5 mln zł za blisko trzy lata wstecz. Świecie musi zwrócić pieniądze.
REKLAMA

- Szukamy pieniędzy. Zaoszczędziliśmy w tym roku na niektórych inwestycjach, dzięki temu, że zdobyliśmy dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Sprawdzimy też czy obliczenia Mondi zgadzają się ze stanem faktycznym – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Burmistrz przyznaje, że martwi go nie tylko to, że gmina będzie musiała oddać w tym roku 5 mln zł, ale też to, że w kolejnych latach budżet będzie co roku uszczuplany o 1,6 mln zł, które wpływały w formie podatku od „kolejowych” nieruchomości.

- Nie mamy jednak na to wpływu, bo decyzję podjęto na szczeblu rządowym. Nas nikt o zdanie nie pytał -  dodaje Kułakowski.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (32)

Czyli świadomie  braliście pieniądze które się wam nie należały .

Odpowiedzi: 0

A kto odpowiada w magistracie za ściąganie podatków

Odpowiedzi: 0

Mondi taka wielka firma a pieniedzy szukają pseudo corpo która zatruwa miasto za darmo brak slow

Odpowiedzi: 2

Bez Mondi tego miasta nie ma w ciagu kilku lat

Odpowiedzi: 0

Wszyscy narzekają na smrud z Mondi gdyby nie ta firma połowa Świecia i okolicznych miejscowości nie miała by pracy. A pomagają jeszcze studentom. Pomyślcie. 

Odpowiedzi: 0

To w końcu Świecie RAIL pracownicy dostaną ładną podwyżkę ! A MONDI ich traktuje jak śmieci ,ostatni sort ! I tam nikt nie chce pracować ! 

5 milionów podzielić  przez Pracowników Świecie Raill to ładną podwyżka !!!

Odpowiedzi: 6

Dostaniecie, dwie glapy i ....do łapy

Odpowiedzi: 0

Dopóki tam jest ten detektor to nic nie będzie lepiej

Odpowiedzi: 1

Wszyscy jedziemy na jednym wózku, tylko ja w pierwszej klasie.

Odpowiedzi: 0

Pamiętajcie, jeżeli jest dobry LIS w kurniku to zawsze zagryzie najlepsze kury. Nie miejcie złudzeń, jeszcze 6 lat do emerytury.

Odpowiedzi: 0

Szanuj Szefa swego, bo możesz mieć gorszego. 

Odpowiedzi: 0

Jak Pani Monika zostanie Szefową do będziecie pracować jak dobrze naoliwione trybiki, i pewnie już nic nie będiecie robić. Pączki.

Odpowiedzi: 0

Ja . Moi ludzie zrobią tory na terenie Mondi  , będzie można jeździć   z prędkością 160  k g. Piotra ludzie zrobią szybciej robotę i jeszcze więcej  , za te marne pieniądze  ? Dyrektor  pochfali Piotra  ?

Odpowiedzi: 0

Podobno prawo nie działa w stecz, wiec czemu sie ubiegają o zwrot? 

Odpowiedzi: 3

Heh, bardzo się w tej kwestii mylisz.

Odpowiedzi: 0

Poczytaj trochę o podatkach.

Odpowiedzi: 0

W tym przypadku prawo nie działa wstecz, chcą zwrotu podatku od dnia obowiązywania ustawy a nie za wszystkie lata w których płacili podatek

Odpowiedzi: 0

Chyba ktoś z UM powinien za taki błąd odpowiedzieć

Odpowiedzi: 0

Za smród i parę która zmieniła nasz mikroklimat niech płaci Mondi!!!Wszędzie deszcz,śniegi,u nas nic,lub odwrotnie!!!Żenada!!!

Odpowiedzi: 0

Patrząc z góry na Mondi otoczone jest jedną wielką chmurą.. niby para.. a ciekawe co w tej parze się znajduje. Powietrze śmierdzi.. to znaczy, że coś w tym jest. Nie może śmierdzieć coś czego nie ma. Tak mi się wydaję. Burze omijają Świecie, bo Mondi sama generuje swoje chmury waląc do atmosfery tony pary i pewnie już brak miejsca dla chmur burzowych(tak mi się wydaje i słyszalem takie wersje), a jak już pada deszcz to zwykle śmierdzi w całym mieście, bo się wszystko bardziej roznosi. Takie moje spostrzeżenia. Czysta para wodna nie ma żadnego zapachu

Odpowiedzi: 1

Tylko że smród nie jest bezpośrednio z MONDI tylko z przepompowni która znajduje się na przeciwko pierwszego wjazdu (na basen) a śmierdzi podczas deszczu bo woda zabiera cząsteczki smrodu z góry ze sobą na ziemię 

Odpowiedzi: 2

Chyba z twojej przepompowni jak bąka puścisz

Odpowiedzi: 0

taaa a ja jestem Święty Mikołaj, Oczyszczalnia śmierdzi to fakt nie zaprzeczalny, 

Mondi również, to co kolega wilq napisał to prawda zamiatana pod dywan, bo jak mondi sie zawinie to świecie nie będzie istniało, swoją drogą ciekawe czy jakieś badania były robione pod tym kątem (kątem smrodku oczywiście) ? ktoś coś wie???

Odpowiedzi: 0

To że trują to jest oczywiste i jest to zamiatane pod dywan. Czasem z kominów leci czarny dym, para może być czarna? A to że szukają oszczędności to potrafią szukać ich na zwalniających się pracownikach - pozywając ich o tzw. zlamanie zasad o zakazie konkurencji nawet jak firma nie stanowi żadnej konkurencji dla MONDI. Urządzili sobie tutaj nowe Dachau. Tzw. panowie dyrektorzy są jak kapo w obozach.

Odpowiedzi: 1

Czrny węgiel  - czarna para.

Odpowiedzi: 0

Skoro płacili niesłusznie, to zwrot się należy.

Odpowiedzi: 0

A w którym to roku mondi wyżebrało ulgę z podatku od miasta 

Odpowiedzi: 0

A te Mondi to tak truje, że kiedyś przechodziłem obok i zemglałem i nie wiem ile tak leżałem bez przytomności żadnej! Mogli mnie w tym czasie okraść żule i menele bo mniałem przy sobie dużo piniendzy wtedy ale nie okradli bo też leżeli zemgleni się okazało. Te Mondi to jest truciciel mocny! Zróbcie coś z tym bo tak się nie da!

Odpowiedzi: 0

Czy odsetki też się należą od niesłusznie pobranego podatk ? 

Odpowiedzi: 0

Analfabeci od Zygusia... wasza znajomość buowy torów niczym nie różni się od znajomości ortografii... kosiarki, randap i w tory, do tego się nadajeta, może dostaniecie 50zł brutto premii I z tych 5baniek

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz