Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bernardyna, Marek, Wacław
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  16°C / 9°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  18°C / 12°C
 • całkowite zachmurzenie
  Pojutrze:
  20°C / 13°C

Na imprezę do starego browaru. Pamiętacie Grotę?

Andrzej Pudrzyński
8 września, 20:52
Średnie pokolenie miało swoje dancingi w Magdalence, a młodzi dyskoteki w Grocie. W drugiej połowie lat 80. i na początku 90. lokal przeżywał okres świetności.
Grotę otwarto w dawnym browarze w 1986 r. Na parterze mieściła się kawiarnia, a w piwnicy dyskoteka
Fot. Andrzej Bartniak

Trzeba oddać szacunek benedyktyńskiej robocie pracowników Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej, którzy porządkują i upubliczniają na Facebooku artykuły prasowe dotyczące Świecia. Wśród nich znalazł się tekst z 4 września 1986 r., który ukazał się w „Gazecie Pomorskiej”. Informował o otwarciu kawiarni Grota w dawnym browarze przy ul. Nadbrzeżnej (wtedy mieściła się tam również rozlewnia piwa i wód gazowanych).

Lokal należał do Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem. Pomieszczenia znajdowały się na dwóch kondygnacjach. W sali na górze można było coś przekąsić, a w piwnicy organizowano dyskoteki.

Prace adaptacyjne dawnych piwnic na „beczki” trwały stosunkowo krótko, bo od kwietnia br. Pracowała tu brygada własna PSS oraz rzemieślnicy Świecia. Uroku dodaje dawny wystrój z końca XIX wieku. Słowem – kawiarnia, jakiej miasto nie posiadało. Można tu dobrze zjeść, korzystać z napojów, potańczyć na dyskotece lub dancingu – chwalił w 1986 r. dziennikarz „Gazety Pomorskiej”.

Tędy wchodziło się do dyskoteki / Fot. Andrzej Bartniak

W piątki i soboty, gdy organizowano dyskoteki lokal był czynny od godz. 15.00 do 24.00, w pozostałe dni zamykano go trzy godziny wcześniej.

- W latach 80. to było chyba jedyne miejsce w Świeciu, gdzie można było napić się pepsi-coli i coca-coli. Po za tym w maju odbywały się tam przyjęcia. Schabowy i te sprawy - śmieje się muzyk Wojciech „Fazi” Radtke. - No i wesela! Patrzyło się przez okienka, jak grały zespoły.

W roku otwarcia Groty Radtke, obecnie gitarzysta związany z kilkoma zespołami, był jeszcze nastolatkiem. Jako młody chłopak nie chodził wprawdzie na urządzane tu dyskoteki, ale pamięta, że cieszyły się dużą popularnością. Organizowano też koncerty kapel rockowych.

W latach 80. to było chyba jedyne miejsce w Świeciu, gdzie można było napić się pepsi-coli i coca-coli

W latach 90. PSS Społem zaczęła przeżywać kłopoty. Spółdzielnia nie wytrzymywała konkurencji ze strony prywatnych handlowców. Lokale, gdzie mieściły się sklepy, kawiarnie i restauracje dzierżawiono lub sprzedawano. Grota trafiła do prywatnego najemcy.

- Pamiętam, że byłem tam chyba po raz ostatni na transmisji meczu Wisła Kraków-Parma podczas Pucharu UEFA jesienią 2002 r. – mówi Radtke.

Wkrótce potem lokal przestał istnieć. Zachował się jednak we wspomnieniach obecnych czterdziesto - i pięćdziesięcioparolatków, którzy bawili się tam na przełomie lat 80. i 90.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl


Bywaliście w Grocie? Podzielcie się swoimi wspomnieniami!

Komentarze (15)

Ja jestem po trzydziestce  ale coś pamiętam Grotę  że byłam tam ale kurczę  dawno to było, coś  mi świta tylko

Odpowiedzi: 0

A teraz ten budynek tylko szpeci w to miejsce można było by coś innego zrobić np park

Odpowiedzi: 1

Twoj mozg szpeci downie

Odpowiedzi: 0

Byłem kilka razy na odtwarzanych na VHS filmach. Niezapomniany klimat...

Odpowiedzi: 1

Też byłem. :) To się nazywało "VIDEO-MAX". Plakaty z zapowiadanymi filmami były rozwieszane na rynku, a emisja video była w części piwnicznej. Piractwa wtedy praktycznie nikt nie namierzał... :)

Odpowiedzi: 0

Bardzo często jadalismy niedzielne obiady w Grocie. Było wspaniale.Stara achitektura...przepiękne klimaty...byłoby cudownie ponownie tam spędzać czas z rodzona.

Odpowiedzi: 1

W latach 80-tych jedzenie było tak tanie, że opłacało się z rodzina wyskoczyć do lokalu na obiad i w portfelu człowiek w ogóle nie odczuwał wydatku. :) Grota, bar mleczny, restauracja KOMETA w Przechowie itd. Coś jednak w tym pędzie człowiek zatracił...

Odpowiedzi: 0

Pamiętam, były tam też lody płonące :) No i 18 stke tam wyprawiałem. Fajny lokal był. 

Odpowiedzi: 0

Kto pamięta kawiarnie chyba nazwa była tagad w miejscu gdzie teraz jest wydział inwestycyjny UM. 

Odpowiedzi: 1

Tagad to elegancki lokal był, poza tym Manhattan koło policji, Cech, knajpa na Witosa u Radka a później Come In przy starym cmentarzu haha. No i dla twardzieli Kojak na Armii Czerwonej.

Odpowiedzi: 1

Dla twardzieli, mega twardzieli to była "Rycerska" na Mickiewicza hehe

Odpowiedzi: 0

Wychlało się tam parę beczek piwa i kilka litrów wódeczki .

Odpowiedzi: 0

Piękne to były czasy jak się bawiło w Grocie Ten urok tego miejsca Szkoda że poszło to urokliwe miejsce w zapomnienie 

Odpowiedzi: 0

Fajnie jak ludzie na poziomie wypowiadają się o dawnych czasach. Ale to chyba tak ma pokolenie co pamięta Grotę.

Odpowiedzi: 0

Pamiętam że było to chyba jedyne miejsce gdzie było można kupić szampana od ręki. Wystarczyło zamówić coś do kosupcji plus zamkniętego szampana wkładalo się jego do torebki i się mialo.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz