Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Henryk, Jerzy, Przemysław

Cudzoziemca pilnie zatrudnię. Ilu obcokrajowców pracuje w powiecie i skąd przyjechali?

Andrzej Pudrzyński
16 sierpnia, 19:39

- Nam nie chodzi o to, żeby mieć tanią siłę roboczą, ale żeby w ogóle znaleźć kogokolwiek do pracy. Minęły już czasy, kiedy Ukraińcy czy Białorusini pracowali za dużo niższe stawki niż Polacy – mówią przedsiębiorcy z powiatu świeckiego.

Fot. 123RF / zdjęcie ilustracyjne

Pracodawca, który chce zatrudnić obcokrajowca spoza Unii Europejskiej ma do wyboru dwie formy. Pierwsza z nich to ubieganie się o zezwolenie na pracę sezonową do 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Cudzoziemcy zatrudnieni w ten sposób pracują w rolnictwie, ogrodnictwie, gastronomii, hotelarstwie i budownictwie.
REKLAMA

Drugi sposób to złożenie w Powiatowym Urzędzie Pracy tzw. oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

- Jest to tak zwana procedura uproszczona, która zgodnie z przepisami ma zastosowanie wobec obywateli sześciu państw: Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Armenii i Gruzji. Daje ona pracodawcy możliwość zatrudniania cudzoziemca do pół roku w ciągu 12 miesięcy – wyjaśnia Karolina Kasica, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świeciu.

Jeśli firma jest zainteresowana pracownikami spoza tej szóstki, np. z Nepalu czy Indii, musi wyrobić odpowiednie zezwolenia u wojewody.
REKLAMA

O ile w 2018 r. w świeckim PUP złożono tylko 22 wnioski o wydanie zezwolenia na zatrudnienie w ramach pracy sezonowej, to do końca lipca wniosków już 1 069. Ale pozwoleń na pracę sezonową urząd wydał dotychczas tylko 15. Skąd ta rozbieżność i co stało się z pozostałym ponad tysiącem osób? Wyjaśnienia są różne. Część z nich ostatecznie mogła po prostu nie przyjechać.

- Wniosek jest pierwszym etapem realizowanej procedury. Zgodnie z przepisami ustawy, od złożenia wniosku do wydania zezwolenia na pracę sezonową może upłynąć do 120 dni. Zezwolenie na pracę wydawane jest dopiero, gdy pracodawca przedstawi w urzędzie kopię ważnego dokumentu uprawniającego cudzoziemca do pobytu na terytorium RP, np. wizy. W związku z tym większość spraw jest jeszcze w toku – zaznacza Karolina Kasica.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknie


Rośnie również liczba obcokrajowców zatrudnionych na oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. O ile w 2015 r. zarejestrowano 1015 oświadczeń, to w ubiegłym roku 2 037 , a do końca lipca tego roku aż 2 397. Przybysze zza wschodniej granicy, którzy przyjechali korzystając z tej formy legalizacji zatrudnienia, znajdują pracę w branżach budowlanej, mięsnej i drzewnej, czyli tych, które są motorem gospodarczym powiatu świeckiego.

Około 90 proc. obcokrajowców to Ukraińcy. Resztę stanowią obywatele Białorusi, Armenii i Mołdawii. Rosjan jest niewielu.

- Trzeba pamiętać, że to jest tylko liczba złożonych oświadczeń. Nie oznacza to, że tyle osób podjęło prace w naszym powiecie. Wśród składających oświadczenie sporą część stanowią agencje pracy, które mogą kierować te osoby w różne regiony kraju – zwraca uwagę dyrektor świeckiego PUP.
REKLAMA

Aby składać wniosek o zatrudnienie obcokrajowca w tutejszym urzędzie pracy, trzeba mieć zarejestrowaną działalność w powiecie świeckim. Dotyczy to także agencji zatrudnienia.  

- Urząd pracy zajmuje się jedynie przyjmowaniem wniosków i wydawaniem zezwoleń. Natomiast legalność zatrudnienia, zgodność z przepisami i warunki pracy kontrolują Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy – podkreśla dyrektor Karolina Kasica.
REKLAMA

Trudno dokładnie określić, ilu obcokrajowców pracuje obecnie w naszym powiecie, bo – jak wspomniano wyżej - wielu z nich migruje po całym kraju. Według naszych redakcyjnych szacunków, powstałych w oparciu o informacje od przedsiębiorców, to ponad 1000 osób. Na około 35 tys. ogółu zatrudnionych nie jest to dużo.

A będzie ich jeszcze więcej, bo mimo skomplikowanych przepisów, pracodawcy potrzebują coraz więcej rąk do pracy. Nie mogą ich znaleźć na miejscu, więc rozglądają się za wschodnią granicą.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl

O tym, gdzie pracują i jak wygląda codzienne życie obcokrajowców w powiecie świeckim w kolejnym artykule.
REKLAMA

Komentarze (5)

Nie moga bo daja najnizsza krajowa...niemcy otworza dla nich granice to pojda w piz.....I moze wtedy zaczna porzadnie placic

Odpowiedzi: 1

Niech zaczną płacić porządnie Polakom, to nasi przestaną wyjeżdżać. Gorzej, że PiS ściąga coraz więcej muzułmanów z dawnych republik radzieckich (Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan), a to właśnie z nich pochodzi najwięcej islamskich terrorystów i zamachowców. Kaczyński i PiS powinien zdawać sobie z tego sprawę, bo jak dojdzie do jakiegoś mordu lub zamachu jak np. w Szwcji, to Kaczyński będzie miał krew na rękach. 

Odpowiedzi: 1

To dzięki niemu i temu blokowi nie mamy u nas Szwecji Francji Niemiec.Bo ekipa poprzednia szeroko chciała otworzyć drzwi dla wszelkiego dziadostwa i w ten sposób trzymać p. Makreli palec w 4litery.Pamiętaj o tym KAR i dziękuj Bogu.

Odpowiedzi: 2

To prawda

Swoją drogą ludzi do pracy potrzeba za najniższą, na cz***a za 11pln/h. Do normalnej pracy ludzi jest duzo.

Odpowiedzi: 0

Otóż obecna ekipa rządząca  też ściąga muzułmanów co potwierdzają statystyki na "migracje.gov.pl". W małych miastach jeszcze tego nie widać, ale w dużych (Warszawa, Kraków) to już masowy desant. Więc nie ma sensu dziękować Bogu, bo PiS wszedł w buty PO. Wyborcy PiS-u tego nie dopuszczają do myśli, bo musieli by zmierzyć się z klasycznym syndromem wyparcia. Pozdrawiam.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz