Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Marek, Bogusz, Maciej

Gminie Warlubie grożą prawdziwe tarapaty finansowe

Andrzej Bartniak
13 lutego, 19:31

14 lutego w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbędzie się kolejna batalia w sporze pomiędzy firmą Prasbet, wykonawcą parku przemysłowego w Płochocinie, a gminą Warlubie. Stawką jest 5 mln zł. Proces w zasadzie dotyczy tej samej sprawy, którą niedawno przegrała gmina, w konsekwencji czego musi zapłacić grudziądzkiej spółce 1,2 mln zł.

Ewentualna przegrana gminy może być poważnym ciosem dla planów inwestycyjnych Warlubia
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

W minioną środę Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok bydgoskiego Sądu Okręgowego z grudnia 2018 r., w myśl którego gmina Warlubie musi wypłacić grudziądzkiej spółce Prasbet ponad 900 tys. zł należności za prace wykonane przy budowie parku przemysłowego w Płochocinie, który nigdy nie został ukończony z powodu błędów popełnionych przez gminę. Łącznie z odsetkami będzie to prawie 1,2 mln zł (pisaliśmy o tym wczoraj zobacz).

To jednak wcale nie koniec tej sprawy. Tak naprawdę to może być dopiero początek prawdziwych kłopotów dla gminy. W piątek w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy odbędzie się kolejna rozprawa dotycząca tej samej nietrafionej inwestycji. W pozwie złożonym przez Prasbet roszczenia w stosunku do gminy określono na 5 mln zł.
REKLAMA

- Kwota ta uwzględnia nie tylko wszystkie nasze koszty poniesione w związku z budową parku w Płochocinie, ale przede wszystkim utracone zyski - tłumaczy Michał Szulc, właściciel firmy Prasbet. - Przez działania wójta dobrze prosperująca firma znalazła się na krawędzi bankructwa. Tylko dzięki ciężkiej pracy i wierze w to, że w końcu nasze krzywdy zostaną naprawione, jakoś odbiliśmy się od dna.

Jak przekonuje Michał Szulc, sprawa mogła mieć zupełnie inny finał.

- W 2015 r. byliśmy gotowi odstąpić od wszystkich roszczeń za 800 tys. zł. - tłumaczy przedsiębiorca. - Wójt twardo powiedział „nie”. Teraz będzie go to kosztowało, a właściwie mieszkańców gminy, znacznie więcej.
REKLAMA

Trudno przewidzieć, kiedy zapadnie prawomocny wyrok, ale na pewno stanie się to szybciej niż w przypadku pierwszego pozwu Prasbetu. Przede wszystkim z tego względu, że nie będzie potrzeby przesłuchiwania wielu świadków. Ewentualna przegrana gminy może być poważnym ciosem dla planów inwestycyjnych Warlubia.

Dla porównania, tegoroczny budżet gminy na inwestycje wynosi 8 mln zł. Gdyby zaszła konieczność zapłacenia grudziądzkiej firmie kolejnych 5 mln, to razem z już zasądzonymi 1,2 mln, uzbierałoby się w sumie 6,2 mln zł. A to oznaczałoby, że trzeba by zapomnieć o większości inwestycji.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA


Komentarze (13)

Niech ta kanalia płaci z własnej kieszeni

Odpowiedzi: 1

Pewnie, że niech płaci że swojej kieszeni. Dlaczego gmina ma trącić na nieprzemyślanych inwestycjach. Nie ma tam żadnej odpowiedzialności...? 

Odpowiedzi: 0

To nie jest prawdą. Ktoś się pomylił. Pan Krzysiu to dobry wójt. Nie naraził by gminy na takie koszta.

Odpowiedzi: 0

Dobry wojt?! Ciekawe dla których miejscowości. W Warlubiu ludzie go znienawidza za te pieniądze i podwyżki. Komorsk za nim nie przepada bo prawie nic dla nich nie zrobił.

Odpowiedzi: 1

Wsxyscy pana Krzysiu uwielbiają. Takiego dobrego wójta nigdy nie mieliśmy. Dużo zrobił dla gminy...

Odpowiedzi: 1

Dla Warlubia i dla siebie to zrobił !!!!

Odpowiedzi: 0

Michałek vs wójt   1-2 ;) 

Odpowiedzi: 0

A podatek 50% do góry 

Odpowiedzi: 0

Za głupotę trzeba płacić były wybory trzeba było nie wybierać gościa więc dziś trzeba płacić.Ale nie jesteście sami Grudziądz także świetnie stoi.

Odpowiedzi: 0

Za to okradanie gminy czyli mieszkańców sprawa powinna się zająć CBA i Skarbówka...

Odpowiedzi: 1

Jeszcze chwilę......

Odpowiedzi: 0

Ta inwestycja to pomysl pana Krzemienia i Michalaka takze panowie niech zaplaca po 600 tysi kazdy

Odpowiedzi: 0

To jest chore,za nasze pieniądze broni sowich głupich decyzji.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz