Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Balbina, Ksawery, Paulina

Jak wygląda nasza demokracja? Spotkanie z Szymonem Osowskim [zdjęcia]

Andrzej Bartniak
26 sierpnia, 14:15

- Dziękuje posłom opozycji i koalicji, że tak często używają słowa konstytucja - mówi nieco prześmiewczo koordynator Akademii Samorządowej, który w miniony wtorek gościł w Świeciu. - Dzięki temu jest szansa na to, że będziemy umieli korzystać z praw, które nam przysługują, a o których czasem zapominamy lub zwyczajnie nie wiemy - podkreśla Szymon Osowski.

Spotkanie w miejskiej bibliotece z Szymonem Osowskim prowadziła Iwona Karolewska
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

Wtorkowa wizyta w Świeciu prezes Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, ekspert akcji Masz Głos związanego z Akademią Samorządową Fundacji Batorego miała dwie odsłony. Pierwszą z nich było szkolenie przewidziane dla samorządowców. Jego tematem były najnowsze ustawy samorządowe oraz tematyka związana z jawnością i dostępem do informacji.

W drugiej części prawnik, koordynator Akademii Samorządowej, spotkał się z mieszkańcami zainteresowanymi sprawami obywatelskimi. Ludźmi chcącymi mieć wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Bo kształt tej ostatniej, jak przekonywał Osowski, w dużej mierze zależy od mieszkańców poszczególnych gmin, powiatów. Ich wpływ na decyzje rządzących może być znacznie większy niż im się to często wydaje.
REKLAMA

- Na decyzje podejmowane centralnie nasz wpływ jest niewielki, ale już na to co dziej się poziomie gminy i powiatu, ogromny - przekonuje. - I trzeba z tego korzystać. Mamy do tego wiele narzędzi. Począwszy do praw do informacji, czyny społeczne, skargi, wnioski i petycje aż po coroczny raport o stanie gminy, którego analiza pozwala wyciągnąć wiele trafnych wniosków, które później można wykorzystać  - wylicza.

Prawnik nie wyliczył budżetu obywatelskiego którego w jego ocenie nie spełnia swojej funkcji. - Po pierwsze przez wiele lat działał on bez żadnej podstawy prawnej, ale wszyscy mówili, że to takie dobre i nie ma się co czepiać. Teraz wcale nie jest lepiej, bo dobre wnioski często przepadają na korzyść bardzo słabych, tyle że lepiej reklamowanych.
REKLAMA

Oczywiście w czasie spotkania nie mogło zabraknąć odniesień do pandemii i sejmowych utarczek.

- Dziękuje posłom opozycji i koalicji, że tak często używają słowa konstytucja - mówi nieco prześmiewczo. - Dzięki temu jest szansa na to, że będziemy umieli korzystać z praw, które nam przysługują, a o których czasem zapominamy lub zwyczajnie nie wiemy. Słowo to jest tak często wymawiane, że jestem przekonany iż ustawę zasadniczą przeczyta więcej Polaków niż kiedykolwiek.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl


REKLAMA
       

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz