Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Andrzej, Zbysław, Justyna

Na ulicach trwał protest. W tym samym czasie proboszcz odprawiał mszę za nawrócenie jego uczestników

Andrzej Pudrzyński
21 listopada, 15:08

- Tu już nie chodzi tylko o prawa kobiet. Kiedy słyszymy zapowiedzi rządu, że gotowy jest zrezygnować z funduszy unijnych na rozwój kraju, byle tylko forsować swoją wizję Polski, to wzbiera w nas wściekłość – mówią uczestnicy piątkowego protestu w Nowem.

Uczestnicy piątkowego protestu przejechali ulicami Nowego kolumną złożoną z około 20 samochodów
Fot. nadesłane

REKLAMA

Nasz tekst o mszy w intencji nawrócenia uczestniczek strajku kobiet w nowskim kościele farnym odbił się szerokim echem. Mszę zaplanowano na 20 listopada o godz. 18.00. W tym samym czasie rozpoczął się tzw. moto-spacer przeciwników zaostrzenia aborcji. I nie tylko, bo sądząc po wypowiedziach uczestników, nie chodzi już tylko o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które zabrania usuwania ciąży w przypadku stwierdzenia nieodwracalnych wad płodu.

- Nie podoba nam się to, w jakim kierunku zmierza nasz kraj. Ta władza przestała słuchać ludzi i uważa, że wie najlepiej, co jest najlepsze dla narodu. A kto ma inne zdanie, jest zdrajcą i nie jest prawdziwym Polakiem – twierdzą.
REKLAMA

Kilka dni temu w farze w Nowem odbyła się msza o dar męstwa dla kapłanów i rządzących w obronie życia nienarodzonych. Czy piątkowy moto-spacer był odpowiedzią na kolejną mszę, tym razem o łaskę nawrócenia dla uczestników strajku?

- Już od dłuższego czasu mieliśmy sygnały, że jest taka potrzeba. Do samej mszy nic nie mam. Nie jestem z tych, którzy będą komuś wmuszać swój punkt widzenia, tak jak robią to niektórzy przeciwnicy protestów. Jeśli ktoś chciał się pomodlić, jego prawo. – mówi Joanna Partyka, przedstawicielka uczestników moto-spaceru. - Natomiast szkoda, że panowie, którzy uczestniczą w protestach, zostali pominięci. Za nich nikt nie chce się modlić? Msza odbyła się tylko w intencji uczestniczek, a więc jedynie kobiet – uśmiecha się Partyka.
REKLAMA

Jej wątpliwość wzbudza określenie „nawrócenie”. Twierdzi, że wystarczyło inaczej sformułować intencję.

- Szkoda, że Kościół pozbawił się refleksji. Szczególnie teraz w obliczu nowych afer powinien zadbać o bycie prawdziwym Domem Bożym, a nie wikłać się politycznie po raz kolejny – uważa Joanna Partyka.

W samochodowym proteście wzięło udział około 50 osób. Ulicami Nowego przejechało około 20 aut. Tym razem obyło się bez incydentów z policją.
REKLAMA

Przypomnijmy, że na początku listopada policja próbowała odwieść uczestników od protestu. Kiedy to się nie udało, funkcjonariusze spisali i nagrali uczestników. Troje z nich ukarali mandatami za nadużywanie sygnałów dźwiękowych, a dwoje za niezatrzymanie się przed znakiem STOP. Mandaty wyniosły od 20 do 100 zł

Zdaniem protestujących, chodziło o wywarcie na nich presji, aby zrezygnowali z akcji. Komenda Powiatowa Policji w Świeciu przekonywała, że działano w trosce o bezpieczeństwo na ulicach.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (62)

Pycha, chciwość, nieczystość, najpierw niech 99,9 % księży się z tego nawróci, a potem niech się modlą za innych.

Odpowiedzi: 1

Nie wiedziałam, że w Nowem mamy nowego Swiętego. Podaj swoje imię,  to będziemy się do Ciebie modlić.

Odpowiedzi: 2

Wolę podać numer konta, modlitwa twa w niczym mi nie pomoże.

Odpowiedzi: 0

Modlimy się za pośrednictwem Świętych do Boga... a nie do Świętych. Prawdziwy Katolik powinien wiedzieć.

Odpowiedzi: 0

Czekam na was w ciemnym , głębokim i gorącym dole tam gdzie wasze miejsce panowie w czarnych strojach, którzy zapomnieli komu i czemu mają służyć... ave

Odpowiedzi: 1

Jaki dobry Pan zesłał na Syberie a mógł zabić inaczej nie strasz bo się zes....

Odpowiedzi: 0

No to się  porobiło  protestuje  przeciwko pominięciu mnie jako mężczyzny w modłach  żądam  równouprawnienia o szwagier  mnie  poparł  jest już  nas dwóch dyskryminowanych

Odpowiedzi: 1

To się nazywa STRAJK KOBIET. No, ale jak Pan jest kobietą....

Odpowiedzi: 1

Jezu i to żyje 

Odpowiedzi: 0

Ojejku !!! Jaka straszna krzywda stała się protestującym, że pomodliło się za nich kilka osób, które wiedzią ze szkoły,że jak kobieta  jest w ciąży to jest w niej nowy człowiek. A może jest na to paragraf ? Może księdza i tych ludzi do więzienia za tę zbrodnię ?  Drogie Córki  Heroda - żyjemy w wolnym kraju, nikt Was nie zmusza do zmiany poglądów ani z ich powodu nie represjonuje, więc  jak jesteście przeciw dekalogowi, to niech Was nie obchodzi w jakich  intencjach modlą się w kościele .

Odpowiedzi: 7

A Ty piszesz jak Dyzma SPUDNICA ja nie mogę

Odpowiedzi: 0

No to jest zagadka kto was szanowne dewotki prosił  o modlitwę  za Panie myślące inaczej od was pleban kazał i poszłyście  jak w dym pomódlcie  lepiej  za siebie myślące  Panie i bez tego  dadzą  radę 

Odpowiedzi: 1

 Za mało wyobrażni, a za  dużo pychy.Pleban nic nie kazał, tylko odprawił zamówioną mszę.

Odpowiedzi: 1

A w którym  miejscu  jest napisane że  ktoś  zamówił ta mszę  bo jakoś  doczytać  się  nie  mogę wychodzi na to że  zamówił  sam u siebie  ciekawe czy zapłacił 

Odpowiedzi: 1

Oprócz intencji od uczestników pogrzebu,  Zakładów Pogrzebowych i niektórych zamiejscowych nie ma w Nowem zwyczaju chwalić się zamawianiem mszy. Rzeczywiście nie możesz się doczytać - może druk za mały ?

Odpowiedzi: 1

Bój  się  boga ja nie pytam o nazwisko  zamawiającego  ja pytam  czy msze zamówiła osoba prywatna czy była  to inicjatywa  księdza  a tego nawet malym drukiem nie napisano to czy było  to uczciwie w stosunku  do pań pomińmy  milczeniem

Odpowiedzi: 1

Czytaj jak wyżej. A w czym niby leży problem uczciwości ?

Odpowiedzi: 0

Brawo!Tylko cz ty wiesz o co tak naprawdę chodzi? ty tępoto.

Odpowiedzi: 0

widzę, że znowu musze Cię uświadomić. Zawarte w Starym testamencie przykazanie "nie zabijaj" od tysiąćleci przez Kościół traktowane było wybiórczo. NIE ZABIJAJ nie stanęło na przeszkodzie w zorganizowaniu krucjat, polowań na czarownice, wymordowaniu heretyków. Jak do "NIE ZABIJAJ" ma się obecność kapłanów w wojsku, co??? A czy "NIE ZABIJAJ" nie odnosi się także do osób, które karzą poświęcić matce swoje życie w imię wydania na świat dziecka?? Lub zmuszają dziewczynkę do donoszenia ciąży??

Odpowiedzi: 1

1. Dekalog, a w tym " nie zabijaj " pojawiło się ok 1240 roku pne.m i stało się z czasem podstawą cywilizacjii łacińskiej. Kościoła wtedy nie było.

2. To, że istnieje, nawet najlepsze prawo, nie znaczy,że go nikt nie będzie łamał. Począwszy od Kodeksu Drogowego do Prawa Międzynarodowego prawo bez przerwy jest łamane.Tak było w historii Kościoła i historii ludzkości. Szkoda,że oprócz krucjat, inkwizycjii itp nie słyszałaś o zbrodniach ludobójstwach hitlerowców, komunistów. O ludobójstwach w Kamboży, Koreji byłej Jugosławii itd.

3.Jesteś zwolenniczką zabijania dzieci, a czepiasz się kapelanów wojskowych ?Na jednej szali kładziesz zabicie dziecka, razem z zabiciem człowieka w obronie własnej,w obronie drugiego człowieka, lub obronie kraju ???Zaiste pokrętna moralność

4. Nie ma w Polsce i nie będzie prawa, które by kazało matce rodzić z utratą swojego życia czy zdrowia. Ktoś Cię w błąd wprowadził. Proszę poczytać w Archiwum Sejmu Rzeczypospolitej jakie były wyroki Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego sprzed rządu PIS-u  począwszy od stycznia 1993 r.Zakaz aborcjii nie dotyczy też przypadku gwałtu, kazirodztwa i śmiertelnych wad płodu.Więc ktoś Was ładnie wymanewrował.

Odpowiedzi: 1

Jeżeli spośród wielu prawd wybierzesz tylko jedną i za tą jedną będziesz ślepo podążać, zmieni się ona w fałsz, a Ty staniesz się FANATYKIEM. Nie musisz mnie rozumieć i szanować ale pozwól mi być sobą.Pozwól mi żyć obok siebie pomimo mojego wyglądu, koloru skóry, mojej religii, orientacji, mojego światopoglądu. Prywatnie mam dwójkę dzieci. Nigdy nie opuszczam mszy. Po prostu rozumiem i kocham wszystkich ludzi.. ciebie też. Trzymaj się.

Odpowiedzi: 0

Jeszcze do niedawna Księża odmawiali pchówku płodom, ponieważ, jak sami twierdzili, to jeszcze nie są ludzie.. Owszem zgodnie z obecną doktryną kościoła ludzkie zygody i płody są osobami, jednak przez wiele, wiele stuleci dominowało inne stanowisko. Zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie nie ma wzmianki o tym, że zabicie płodu równa się zabiciu człowieka. Dopiero w roku 1869 PIJUS IX zabronił aborcji. A co było wczesniej? Radykalne anty aborcyjne stanowisko Watykanu liczy sobie nie 2 tysiace lat lecz 147. Najważniejsze jest ŻYCIE, tak?a życie kobiety się nie liczy? Protestuję. Wierzę. Mam wiedzę.

Odpowiedzi: 1

Kiedyś ludzie nie wiedzieli skąd się biorą dzieci, a jeszcze 30 lat temu wmawiano kobietom,że nie ma żadnego dziecka, tylko zlepek komórek, które można usunąć jak chory ząb. Ja żyję w czasach w których nauka potwierdziła, że już w chwili poczęcia zygota posiada KOMPLETNY GENOTYP LUDZKI, co stanowi człowieka w początkowej fazie rozwoju, a tym samym czyni go podmiotem ochrony prawnej. Patrz : wyrok Sądu Najwyższego z d 26 listopada 2014 r.zgodny z prawem międzynarodowym.

Życia dziecka, prawo nie przedkłada nad życie matki, ponieważ są to wartości równoznaczne.Tak więc nie martw się o życie matek.

Nie będę Ci więcej odpisywać - znudziło mi się tłumaczenie rzeczy oczywistych, ale zapemniam Cię, że nie minie 100 lat i będziesz miała inne zdanie.

Odpowiedzi: 2

Czy adenina cytozyna guanina i tynina ma już duszę? Jeżeli każda zapłodniona komórka jajowa staje się automatycznie "człowiekiem", to czy Bóg z nas nie kpi? Podczas 5 dni po zapłodnieniu 1/3 tych osób obumiera a następnie ulega reabsorpcji lub wydaleniu. Podczas 2giego tygodnia aż 42% osób już zagnieżdżonych w macicy ginie. Podczas 3 i 4 tygodnia ginie kolejnych 15% osób. W okresie płodowym 1/ płodów ulega samoistnemu poronieniu. A więc na 1000 poczętych osób urodzi się tylko 120- 160 dzieci.Jeśli więc przeciwnicy przerywania ciąży i teologowie określający aborcję jako zabijanie wyjaśnią tę niezwykłą Boską rozrzutność wobec życia ludzkiego?

Odpowiedzi: 0

Chyba nie znudziło ci się odpowiadanie a zwyczajnie zabrakło ci argumentów, bo wierzysz w księdza i pis.

Odpowiedzi: 0

Ty jesteś jakaś chyba jakaś chora byłaś kiedyś w ciąży i nosilas chory płód raczej nie więc o czym Ty mówisz pisowska córko księża i takie jak Ty to jedno wielkie bagno 

Odpowiedzi: 0

Iga, są jeszcze ludzie, którzy myślą tak jak Ty. Nie przejmuj się tymi bluzgami :)

Odpowiedzi: 2

Nagle obudziliśmy się w świecie, w którym nie dobro biskupa, nie dobro kardynała, czy instytucji kościoła, ale dobro ofiary - która z perspektywy kościoła - ma twarz Chrystusa - jest kluczowe.

Odpowiedzi: 0

Dziękuję za wsparcie

Odpowiedzi: 0

Je... ć.    Lewactwo! 

Odpowiedzi: 3

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz