Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Emil, Karolina, Maria
 • lekkie zachmurzenie
  Dzisiaj:
  23°C / 12°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  25°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  28°C / 16°C

Najbogatsza trójka to Bukowiec, Osie i Warlubie. Jak wypadły inne gminy? Sprawdźcie ranking

Andrzej Pudrzyński
29 lipca, 16:28

- Starannie oglądamy każdą złotówkę, zanim ją wydamy, a jeśli już wydamy to staramy się to robić mądrze. Nie tworzymy też nadmiernego zatrudnienia wśród urzędników. Lepiej wydawać na inwestycje niż na zbędne etaty – mówi Adam Licznerski, wójt Bukowca, pytany o receptę na dynamiczny rozwój gminy.

Zamożność Bukowca w przeliczeniu na mieszkańca wyniosła 3 927 zł
Fot. UG Bukowiec

REKLAMA

Czasopismo „Wspólnota” po raz kolejny opublikowało zestawienie samorządów w kraju, od najbogatszych do najbiedniejszych. Podsumowano w nim zamożność samorządów w 2019 r.

We wtorek pisaliśmy, że wśród miast powiatowych Świecie znalazło się na 11 miejscu w Polsce (na 267 ujętych w rankingu).  W 2019 r. zamożność Świecia per capita, czyli liczona na osobę wyniosła 4 397,43 zł. To sporo więcej niż w 2018 r. Wtedy było to 3 825,51 zł na mieszkańca.

Drugie miasto w naszym powiecie, Nowe, z wynikiem 2 948,30 zł „na głowę” zajęło 501 miejsce na 607 w kategorii miast, które nie są miastami powiatowymi.
REKLAMA

A jak wypadł powiat i pozostałe gminy? Bukowiec od kilka lat plasuje się w czołówce gmin w powiecie świeckim pod względem zamożności w przeliczeniu na mieszkańca. W tym roku wyprzedził nawet dotychczasowego prymusa wśród gmin wiejskich, czyli Osie.

W rankingu „Wspólnoty” Bukowiec zajął 153 miejsce na ponad 1,5 tys. gmin wiejskich w kraju z dochodem 3 927,56 zł na mieszkańca (w 2018 r. gmina zajęła 160 pozycję).

Oprócz wspomnianych na początku przez wójta oszczędności, inwestowania każdej złotówki w szeroko pojętą infrastrukturę i ostrożnej polityki kadrowej, gmina ma też inny potężny atut. To firma Schumacher Packaging, producent opakowań z tektury.
REKLAMA

- Z samego tylko podatku od nieruchomości zakład w Polednie odprowadza do gminnej kasy ponad milion złotych rocznie – przyznaje Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec. - A do tego dochodzi udział w podatku dochodowym. Z obawą obserwowaliśmy, jak firma przetrwa zamieszanie z koronawirusem, ale na szczęście ta branża nie ucierpiała z tego powodu.

Dla 5-tysięcznej gminy Bukowiec Schumacher znaczy tyle, co dla Świecia Mondi i kilka innych dużych spółek na terenie dawnej Celulozy razem wziętych.
REKLAMA

Poniżej podajemy, jak w przeliczeniu na mieszkańca kształtowała się zamożność wszystkich gmin wiejskich w 2019 r. (w nawiasie miejsce w skali kraju na 1 537 gmin wiejskich):

 1. Bukowiec  3 927,56 zł (153)
 2. Osie  3 846,62 zł (171)
 3. Warlubie  3 556,59 zł (292)
 4. Dragacz  3 492,15 zł (346)
 5. Drzycim  3 292,97 zł (591)
 6. Lniano  3 161,63 zł (837)
 7. Pruszcz  3 157,68 zł miejsce 843 (590)
 8. Jeżewo  3 129,50 zł (888)
 9. Świekatowo  3 084,32 zł (993)

REKLAMA

Powiat świecki z 854,04 zł na mieszkańca zajął 154 miejsce (rok wcześniej 189) na 314 powiatów. To jednocześnie 12 lokata na 19 powiatów w województwie kujawsko-pomorskim.

Podczas obliczania wskaźnika zamożności samorządów nie brano pod uwagę dotacji unijnych, bo jednorazowy wpływ dużego dofinansowania może sztucznie wywindować gminę, zwłaszcza małą, zapewniając jej tylko chwilowy awans. Skupiono się więc na dochodach własnych i corocznych subwencjach z budżetu centralnego (np. na oświatę).

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (11)

W jezewie wodę kradną jak widać z biedy, nie z pazerności.

Odpowiedzi: 1

Wody nikt nie kradnie tylko barany puszczają w rowy bo wodociąg czyszcza. Teraz chcą wyrównać straty i obciążyć mieszkańców.

Odpowiedzi: 0

Dlatego w Jeżewie niema CPN-u bedaki!!!!!!!!!!!!!!  Gmina dla miasta Laskowice Orlik dla miasta Laskowice Komitet Wyzwolenia Laskowic

Odpowiedzi: 1

Uwaga debil!

Odpowiedzi: 0

Od "możności " mieszkańców gminy Warlubie trzeba doliczyć długi i kary jakie trzeba zapłacić za nieudane inwestycje 

Odpowiedzi: 1

Znowu straszysz!!! 

Odpowiedzi: 0

A taki jęk był, że Warlubie bankrutuje, a tu proszę prawda jest zupełnie inna. Brawa dla Wojta i Rady Gminy!!!! 

Odpowiedzi: 0

Podobno w Klose wpadło zamówienie na 12 stołów więc w 2020 Gmina Nowe zdeklasuje konkurencje.

Odpowiedzi: 0

Brawo Warlubie. 

Odpowiedzi: 0

I co Pan powie Panie Wójcie Gminy Pruszcz??? Dalej dmuchamy balonik i mówimy że jest w POrządku?? 

Odpowiedzi: 0

Gmina Warlubie musi być bogata bo tu jednego roku robi dię inwestycje a drugieho rozbiera i poprawia sie bo trzeba cos jeszcze zrobić. Poprawia sie chodniki i psrkingi i dwa razy wydaje pieniadze  na to samo. Tak było w Rybnie na jesień położono chodnik na wiosnę rozwalono bo sie okazało ze bedą asfalt wylewac. Trzeba planowac inwestycje na parę lat zeby nie marnowac pieniedzy dwa razy na to samo. Kompletny brak niegospodarności.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz