Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Dominika, Dominik, Jan
 • słabe opady deszczu
  Dzisiaj:
  19°C / 13°C
 • bezchmurnie
  Jutro:
  24°C / 11°C
 • bezchmurnie
  Pojutrze:
  26°C / 14°C

Nasi harcerze wyruszyli po Betlejemskie Światło Pokoju. Przekażą je mieszkańcom [zdjęcia]

red
15 grudnia, 15:03

Harcerze ze Świecia wzięli udział w 29. Betlejemskim Zlocie w Zakopanem, trwającym od 13 do 15 grudnia.

Harcerze podczas odprawy
Fot. nadesłana

REKLAMA

Od kilku lat harcerze z Hufca Świecie-Powiat angażują się w sztafetę, w której Betlejemskie Światło Pokoju podróżuje po całym świecie. Co roku w grudniu światło przekazywane jest uroczyście mieszkańcom Świecia, kościołom oraz instytucjom, z którymi harcerze na co dzień współpracują.

Betlejemskie Światło Pokoju to znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Światło, które daje moc…”.
REKLAMA

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju zaczyna się w Betlejem, w którym ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. Od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień obiega świat niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty.

Sam moment odpalania światła w Betlejem jest wyjątkowy. Miasto, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych stało się symbolem pokoju i pojednania.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”.
REKLAMA

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce – w tym roku kolej na Słowaków. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety.
REKLAMA

Harcerze ze Świecia przekażą Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom m.in. 16 grudnia podczas inauguracji zapalenia choinki naprzeciwko dworca PKS (godzinę podamy w poniedziałek rano), 17 grudnia o godz. 15.00 w siedzibie Nadleśnictwa Dąbrowa w Jeżewie oraz 22 grudnia podczas mszy odprawianych w kościołach w Świeciu, Sartowicach i Przysiersku.

Ponadto harcerze przekażą światełko również dla bezdomnych i samotnych podczas wigilii organizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (6)

Piękna inicjatywa.

Światło, które daje moc...

Podzielimy się nim z każdym małym i dużym człowiekiem. 

Odpowiedzi: 0

Mam pytanie jaki kolor ma w środku ta grota ?

Odpowiedzi: 0

Pozdrawiam harcerki które były ze mną pod namiotem w Kościerzynie 

Odpowiedzi: 0

Betlejemskie Światło będzie przekazane również w gminie Dragacz, Warlubie, Nowe, Jeżewo, Osie, Lniano w terminach ustalonych przez gromady i drużyny działające w tamtych gminach. Wiec większości osób z powiatu Świeckiego będzie miało możliwość odbioru Betlejemskiego Światła w swojej parafii. 

Komendant 283 Grunwaldzkiego Szczepu "Leszy"
phm. Mieczysław Kaleciak 

Odpowiedzi: 0

Rozkaz zbiórki z kwatery głównej ZHP w Warszawie : wszyscy harcerze przebywający w Zakopanem proszeni są na zbiórkę 16.12.19 w Zakopane ul Hruby wyżne 3 w celu pomocy przy kpaniu rowu melioracyjnego ! Dziękuje za uwagę ! Starszy harcerz Władek

Odpowiedzi: 0

To o której włączą  dziś choinkę  ??

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz