Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Artur, Stefan, Waldemar

Nie ma kasy, nie ma ślubu. Ile kosztuje wesele w naszym regionie?

Patrycja Skrobiszewska
12 sierpnia, 19:06

Sierpień to jeden z najbardziej popularnych miesięcy na organizację wesela. Zanim jednak padnie sakramentalne „tak” trzeba się liczyć z kosztami. I to coraz większymi, bo w ostatnich latach wydatki weselne wzrosły nawet o 50 proc.

Zanim para młodych nałoży obrączki, musi przygotować się na spore wydatki
Fot. Patrycja Skrobiszewska

REKLAMA

Organizacja wesela to duże wyzwanie organizacyjne i finansowe. Trzeba wszystko dobrze skalkulować, bo ceny detali ślubnych z roku na rok rosną w szybkim tempie.

Wynajęcie sali i weselne menu to najważniejsze, ale i najtrudniejsze elementy organizacyjne przedsięwzięcia. Młodzi coraz częściej rezerwują restaurację nawet 2-3 lata naprzód.

- Mamy ślub w 2021 roku, ale salę rezerwowaliśmy jako pierwszą, nawet jeszcze przed ustaleniem mszy w kościele – mówi Karolina ze Świecia. Początkowo zrobili z narzeczonym rozeznanie w sprawie lokalu w internecie. Mając na liście cztery opcje, zdecydowali się wyjechać w poszukiwaniu tej jedynej, wymarzonej sali.
REKLAMA

- Największą trudnością przy wyborze była dla nas odległość od kościoła - przyznaje. - Najładniejszy lokal dzieliło od niego 100 km. Rodzice stwierdzili, że to za daleko, dlatego wybraliśmy lokal pod Toruniem. Zrobiliśmy sobie zestawienie wydatków w Excelu. Już też uzbierało się 60 tys. zł, ale wiem, że dojdą jeszcze rozmaite drobiazgi, jak podziękowania dla gości czy niespodzianki dla dzieci, dlatego wydaje mi się, że spokojnie dobijemy do 70 tys. – dodaje Karolina.

Trudności podczas organizacji wesela? Czas i pieniądze – odpowiadają zgodnie przyszli małżonkowie.

- Jeśli masz kasę, to nie ma teraz ograniczeń, nawet czasu możesz nie mieć tyle, bo wszystko można załatwić przez internet – mówi Hubert, narzeczony Karoliny.
REKLAMA

Bez muzyki nie ma wesela. Poszukiwania orkiestry czy didżeja trzeba zacząć też odpowiednio wcześniej. Koszt wynajęcia didżeja to średnio 1-1,5 tys. zł, z kolei zespołu co najmniej 2-3 tys. zł (cena uzależniona od długości usługi, liczebności orkiestry czy jej popularności). 

- Nam zależało na saksofonie, dlatego długo szukaliśmy zespołu, bo większość bazuje na wokalu i samych klawiszach – zaznacza Karolina.

- Mamy wkrótce wesele i akurat dla nas największą trudność stanowi zorganizowanie się w czasie – opowiada z uśmiechem kolejna świecianka, Paulina. - Zaplanowane wydatków i dopasowanie szczegółów, jakimi są winietki, zaproszenia, czy podziękowania dla najbliższych i rodziców, trudno jest być teraz oryginalnym, a odklepać wszystko byle jak każdy potrafi – wzrusza ramionami dziewczyna.
REKLAMA

Wedding planerzy, czyli osoby zajmujące się organizowaniem uroczystości, twierdzą, że przeciętne wesele na 100 osób za 50 tys. zł to przeszłość. Teraz jest to kwota raczej w granicach 70-80 tys. zł. Ceny są rozbieżne w różnych regionach. Z rozmów z przyszłymi i świeżo poślubionymi małżonkami wynika, że w naszym regionie można urządzić przyzwoite wesele za 40-50 tys. zł.

Standardowe wydatki to opłata za mszę, sala (stawka od tzw. talerzyka), oprawa florystyczna, alkohol, garderoba państwa młodych, tort weselny, atrakcje dla gości (np. wynajęcie fotobudki czy sztucznej mgły do pierwszego tańca), oprawa muzyczna, fotograf, kamerzysta itp.

- Organizacja wesela w naszym przypadku to koszt około 25 tys. Mamy zaproszonych 60 gości. Dobrze, że w tym wszystkim uczestniczą finansowo rodzice, bo inaczej wydarzenie to kojarzyłoby się tylko z długim kredytem – śmieje się Paulina.

redakcjaatextraswiecie [dot] pl
REKLAMAOtworzy się w nowym oknie
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

Komentarze (27)

Fantazja Was ponosi, moze jeszcze slub za 50 tysi w Wieliczce a pozniej piekny rozwod.

Odpowiedzi: 0

Nie obrażając w tym wypadku młodych-ale czy Was nie porąbało delikatnie mówiąc.!

Odpowiedzi: 0

Jak się chce wszystko na najwyższym poziomie i na bogato,to nie ma co narzekać ,że tak drogo wesele wychodzi.A póżniej gorzka pigułka do przełknięcia ,że to nie ten i kredyt na 40 lat do spłacania ... przez rodziców rzecz jasna.

Odpowiedzi: 0

Ślub cywilny, obiad i deser w domy dla najbliższej rodzony (20 osób), koszt całości z ubraniem i kateringiem 1500 zeta. Można? Na luzie bez spinania się i już 11 lat w szczęśliwym związku. Polecam :)

Odpowiedzi: 2

No i z głową- tak trzymaj.

Odpowiedzi: 0

dla Was. Pozdrawiam. 

Odpowiedzi: 0

my robilismy wesele w okolicach swiecia w zeszlym roku i excel zamknął nam się na 100200 zł. Takze uważam ze da się wszystko

Odpowiedzi: 1

rozwód będzie tańszy i też się da, a kredytem i długami się podzielicie.  

Odpowiedzi: 1

po co tak idiotyczny komentarz i to wróżenie ludziom rozwodów, to że ty masz smutne życie i nie potrafisz zadbać o swoje życie i wybór partnera, to nie znaczy, że każdego to spotyka. Nie mierz wszystkich swoją miarą :)

Odpowiedzi: 1

A Twój komentarz co wnosi? 

Odpowiedzi: 1

mam nadzieję, że minimum refleksji w życiu piszącego komentarz, na który odpowiedziałem :)

Odpowiedzi: 0

A ja w ramach atrakcji polecam wiejski stół...swojski chleb 6 rodzajów smalcu wędzone szynki schab boczek i drób .Do tego w kamiennych garnkach kilka rodzajów ogórków i dodatków do smalcu .Taki wieczór z tluczeniem szkła oraz kranik na weselu to walory smakowe i doznania ponadczasowe....polecam 

Odpowiedzi: 1

A po co 6 rodzajów smalcu ,nie może być 7 lub 8 i jeszcze sadło z niedźwiedzia...Taaa... Jak masz dobrych sponsorów to możesz się cieszyć i ironią emanować.Nie każdy jest tak majętny jak Ty.

Odpowiedzi: 0

Panowie podejdźcie do sprawy racjonalnie. Kilka faktów na otrzeźwienie przed podjęciem decyzji o ślubie: prawie połowa małżeństw kończy się rozwodem, 70% pozwów składają kobiety, w sądzie rodzinnym mężczyźni są dyskryminowani: dzieci są oddawane kobietom, wierzy się relacji kobiet, twoje zeznania nie mają większego znaczenia, przez lata będziesz płacił alimenty a widzenia z dziećmi będą zależały do humoru twojej byłej. 

W życiu codziennym będziesz musiał zmierzyć się z jej humorami, emocjami, hormonami i niekończącym się słowotokiem o niczym.  Twoja rola będzie się ograniczała do dostarczaniu pieniędzy i opiekowaniu się dziećmi. Co otrzymasz w zamian? Jakie korzyści ma mężczyzna z małżeństwa?  Minimalne a wszystko, co chciał od kobiety może mieć bez stałego związku i już na pewno bez ślubu, który zniszczy wszystko, co kochasz: wolność, radość i sens życia. Każdy szczery mężczyzna z co najmniej 10 letnim stażem małżeństwa potwierdzi, to co napisałem.  Lepiej oddać się swojemu hobby, mieć kobiety co jakiś czas i żyć pełnią życia. 

Opamiętajcie się zanim popełnicie najgorszą decyzję w swoim życiu. 

Odpowiedzi: 2

Pozostaje Ci współczuć. Pokaż te statystyki o rozwodach w połowie małżeństw. Jak nie potrafisz wybrać partnerki życiowej, to potem tak jest, ale nie wszyscy przeżywają życie w ten sposób. Jak masz ochotę spędzać życie samemu, zabawiać się z własną dłonią, a radość dzielić z ludźmi na facebooku to droga wolna, tylko daj innym wybrać.

Odpowiedzi: 1

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Napisałem prawie połowa. Dane można znaleźć na stronie GUS. I po co te chamskie teksty ad personam? Nic pani o mnie nie wie. Każdy mężczyzna będzie szczęśliwszy bez stałego związku a kobiet do przygodnych znajomości jest multum i nie są to profesjonalistki. Nie każdy robi co chce, ja tylko ostrzegam.

Odpowiedzi: 0

Korpo pokazało ci tylko excel-a???

Odpowiedzi: 1

Żyję ze swojej kreatywności. Także nie trafiłeś. Strzelaj dalej, bo widać, że dotknąłem prawdy w twoim życiu.

Odpowiedzi: 0

Czytam te Wasze lamenty o rozwodach i nie wierzę  :))) co trzeba mieć w głowie, żeby mieć takie złote myśli  :)  komentarz powyżej to już w ogóle jakieś przegięcie....korzyści z małżeństwa? Jak Ty człowieku idziesz przez życie robiąc non stop rachunek korzyści i strat to winszuje. Wiesz co to szczęśliwa rodzina? 

Odpowiedzi: 1

Kobiety sa psychopatyczne, narcystyczne, manipulacyjne, egoistyczne (oprócz 

swojego potomstwa), krzykliwe, materialistyczne, konfliktowe, kłamliwe, nielojalne, oportunistyczne, bezwzględne, bardzo wymagajace oraz hipergamiczne. 

Kobieta to brzydota ukryta w pięknym ciele. Zastanawiam sie tylko, dlaczego tyle facetów jeszcze tego nie widzi?

Odpowiedzi: 1

idź na sądową w Świeciu, to Ci podpowiedzą, dadzą jakiś lek, będzie dobrze :)

Odpowiedzi: 1

A jakieś argumenty? Nie ma? 

Odpowiedzi: 0

Jak ja widze parki bez ślubu koło 30 i jeszcze bez dzieci to tylko jedno przychodzi mi na usta degeneraty.  W życiu trzeba zakładać rodzinę taki człowiek ma cel jak w świecie zzwierząt ale niektóre przypadki widzę teraz to totalna patologia. Żona trzyma męża krótko, maz zone i wszyscy żyją długo i szczęśliwie. 

Odpowiedzi: 1

Wspaniały masz cel życia. Życzę powodzenia, chociaż wątpię.

Odpowiedzi: 0

Zanim wstąpiwsz, drogi młody mężczyzno w związek małżeński polecam ci kanał na YT pt. Ocal siebie, tam psycholog kliniczny przedstawi ci z czym będziesz musiał się zmierzyć. Powodzenia i nie polecam małżeństwa. Pamiętaj, że cię ostrzegałem. 

Odpowiedzi: 0

nasze wesele wyszlo koło 80 tysięcy

Odpowiedzi: 1

Już sie nie chwal nic ci to nie pomoże.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz