Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Juliusz, Jan, Magdalena

Nie oczekujmy w przyszłym roku tylu inwestycji, co teraz

Andrzej Bartniak
8 listopada, 10:28

- To najtrudniejszy budżet w ciągu mojej 10-letniej pracy - podkreśla Jerzy Wotkowski, skarbnik gminy Nowe. Na próżno szukać optymizmu także w pozostałych gminach powiatu świeckiego. Ulgi podatkowe i niewystarczająca subwencja oświatowa zmuszają wszystkich do szukania oszczędności. Najłatwiej zrobić je na inwestycjach.

W przyszłym roku na inwestycje będzie znacznie mniej pieniędzy niż w 2019 r
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA
Nawet tam, gdzie w ostatnich wyborach zdecydowanie wygrał PiS, trudno znaleźć pełną akceptację dla polityki finansowej obecnego rządu.

- Subwencja oświatowa na 2020 r. ma być na dotychczasowym poziomie, natomiast nasze wydatki wzrosną o 1 mln zł - tłumaczy Adam Licznerski, wójt gminy Bukowiec. - Brakujący milion będziemy musieli pokryć z nadwyżki operacyjnej. To z kolei oznacza, że skurczy się nasza rezerwa, którą moglibyśmy wydać, na którąś z oczekiwanych inwestycji. Nie wspomnę już o drastycznej podwyżce cen energii elektrycznej i obniżonych wpływów z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Mam nadzieję, że mieszkańcy ze zrozumieniem przyjmą konieczną korektę naszych planów inwestycyjnych - ubolewa wójt.
REKLAMA


Jerzy Wotkowski, skarbnik Nowego, mówi wprost:

- To najtrudniejszy budżet w ciągu mojej 10-letniej pracy. Zasadniczym problemem jest niedoszacowanie wydatków na oświatę. Przyznano nauczycielom podwyżkę, którą samorządy muszą wypłacić z własnych środków. Aby jakoś zrównoważyć tę nieoczekiwaną dziurę, jesteśmy zmuszeni podnieść lokalne opłaty. Podatek od nieruchomości wzrośnie o 7 proc.

O konieczności szukania oszczędności mówi się też w powiecie.

- W stosunku do roku 2019 nasz budżet będzie niższy o około 7 mln zł - tłumaczy starosta Barbara Studzińska. - W głównej mierze jest to efekt mniejszych dochodów z tytułu funduszy strukturalnych. Nie możemy też liczyć na takie wpływy wynikające ze sprzedaży mienia. Dzięki sprzedaży gruntów pod S5 uzyskaliśmy w tym roku 2 mln zł. W 2020 r. na taki bonus nie możemy liczyć.
REKLAMA

Wprawdzie przyszłoroczna subwencja oświatowa jest nieznacznie wyższa niż na obecny rok, ale i tak nie pokryje kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z podwyżkami.

- Redukujemy nasze koszty do minimum - tłumaczy starosta. - Tniemy wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Po to, by w jak najmniejszym stopniu odbiło się to na naszych inwestycjach. Oprócz remontów dróg, które traktujemy priorytetowo, chcielibyśmy w przyszłym roku ruszyć także z rozbudową II LO.

Gorączkowe prace nad przyszłorocznym planem przychodów i wydatków trwają także w Świeciu. Na papierze plan dochodów nie wygląda źle. To zasługa programu 500 plus. Z tego tytułu wpłynie z budżetu państwa dodatkowo 13 mln zł. W tym przypadku samorząd jest jednak tylko pośrednikiem, którego zadaniem jest wypłata tych środków.
REKLAMA

Tak jak wszędzie, problemem są nakłady na oświatę. Wspomniane wydatki na podwyżki wiążą się z wydatkiem rzędu 2,6 mln zł, którego oczywiście nie pokrywa rządowa subwencja.

- Dodatkowo dojdzie 1,3 mln zł na utrzymanie żłobka - dodaje Marzenna Rzymek, skarbnik gminy Świecie. - Łącznie stanowi to kwotę 3,9 mln zł.

Ulgi dla pracowników, którzy nie ukończyli 26 lat to kolejna wyrwa w budżecie gmin. Na razie trudno ją precyzyjnie określić.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (7)

Dopuścił naród do rządzenia krajem ludzi, którzy nie mają pojęcia o funkcjonowaniu świata. Rozdawnictwo i niszczenia państwa przez PiS musi się źle skończyć. Obcinanie kasy gminom, czyli nam wszystkim, to tylko początek czarnego scenariusza Polski.

Odpowiedzi: 0

Brawo glosowqliscie na władze, władza wam da podwyżki ;) a to dopiero początek;) 

Odpowiedzi: 0

Nareszcie się ograniczą??? 

Odpowiedzi: 0

I otworzył się worek z miejskimi trolami

Odpowiedzi: 0

Banda Balbiny  dobrze  myśli, dajemy  podwyżkę  ale zapłać sobie  za nią  sam .Brawo wyborcy  PiS 

Odpowiedzi: 0

Lepsi wyborcy PiS niż tęczówki po wcy komuniści

Odpowiedzi: 1

Lepsza tęcza przed oczami, niż szarość miedzy uszami.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz