Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Filip, Loda, Marek
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Dzisiaj:
  17°C / 12°C
 • całkowite zachmurzenie
  Jutro:
  17°C / 12°C
 • umiarkowane opady deszczu
  Pojutrze:
  15°C / 9°C

Nocna akcja na miejscu katastrofy budowlanej. Dlaczego do niej doszło? Straty są ogromne

Andrzej Pudrzyński
19 września, 10:29

Ustalono, co było przyczyną zawalenia się stropu chlewni w Różannie (gmina Bukowiec). Straty idą w setki tysięcy złotych.

Do rozbiórki reszek uszkodzonego dachu użyto dwóch podnośników
Fot. OSP Przysiersk

REKLAMA

Wracamy do tematu katastrofy budowlanej pod Bukowcem, o której pisaliśmy już 18 września (patrz tekst na dole strony).

W piątek po południu właściciele gospodarstwa w Różannie usłyszeli potworny huk, a zaraz potem rozpaczliwe kwiczenie rannych i wystraszonych świń. W chlewni znajdowało się 200 sztuk, głównie macior z młodymi. Na szczęście strop na zawalił się w całej chlewni, ale w jej części. Mimo to, straty i tak są bardzo duże.

- Chwała Bogu, że stało się to w momencie, kiedy wewnątrz nie było ludzi – komentują strażacy, z którymi rozmawialiśmy na miejscu zdarzenia.
REKLAMA

Do Różanny ściągnięto jednostki ochotniczej i państwowej straży pożarnej z powiatu świeckiego oraz z Grudziądza i Torunia. Wezwano również jednostkę poszukiwawczo-ratowniczą z Chełmży. W sumie działało 12 zastępów.

- Przy pomocy dwóch podnośników rozebrano resztę zniszczonego dachu, tak aby uszkodzona konstrukcja nie stwarzała niebezpieczeństwa – wyjaśnia młodszy aspirant Dariusz Sadowczyk z komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu.

Chodziło nie tylko o to, aby uszkodzony dach nie runął na ludzi podczas odgruzowywania, ale też by nie naruszył konstrukcji domu, do którego chlewnia przylegała.
REKLAMA

Strażacy uporali się z tym do godz. 22.00, po trwającej ponad sześć godzin akcji.  

- Usunęliśmy zagrożenie i zabezpieczyliśmy teren. Na właścicielu gospodarstwa spoczywa teraz jego uprzątnięcie. Pod gruzami znalazło się około 100 świń. Nie było szans na ich uratowanie - przyznaje Dariusz Sadowczyk.

Na szczęście pozostałe 100 macior i młodych świń przebywało w niezawalonej części chlewni. Przewiezione je w bezpieczne miejsce.
REKLAMA

- Na strychu chlewni składowano 180 ton zboża. Strop nie wytrzymał i runął. Jak wynika z wstępnych ustaleń, to właśnie było przyczyną katastrofy budowlanej – informuje Dariusz Sadowczyk.

Straty są ogromne. Właściciel gospodarstwa oszacował wstępnie wartość zabitych zwierząt, zniszczonego ziarna i zawalonej chlewni na co najmniej 300 tys. zł.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA


REKLAMA

Komentarze (5)

jak coś ma nośność np.100ton,a włożono 180ton 

Odpowiedzi: 0

180 ton zboża na strychu? Jaaa pier..ole jaki typ

Odpowiedzi: 0

ubezpieczyciel jak sie o tym dowie to tylko się zaśmieje i pokiwa papa.

Odpowiedzi: 0

Czyżby sabotaż jakichś LEWACKICH AKTYWISTÓW ośmielonych wspólnymi "sukcesami" LEWICY i PiS-u w likwidowaniu polskich hodowli...? Tak pytam... Póki co zaczyna się od likwidacji uboju rytualnego pod pretekstem cierpienia zwierząt, a wiadomo, że chodzi o rozwalenie naszego przemyslu mięsnego rękami lewackich ekooszołomów, z którymi PiS coraz lepiej współdziała. Niezależnie od okoliczności - pozostaje współczuć właścicielom gospodarstwa.

Odpowiedzi: 1

Tu akurat jest mowa o składowaniu na strychu zboża, ale faktem jest, że ostatnio jakby pewne grupy polityków uwzięły się na naszych rolników i producentów rolnych. 

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz