Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Marek, Bogusz, Maciej

Powiat nie czeka na premiera. Przebuduje za swoje drogę z Lniana do Gródka, a w Drzycimiu zbuduje rondo

Andrzej Pudrzyński
13 lutego, 09:42

Pięć firm zgłosiło się do przetargu na przebudowę drogi powiatowej Błądzim-Drzycim-Laskowice.

Drugi etap przebudowy dawnej drogi wojewódzkiej rozpocznie się w Lnianie, a zakończy w Gródku
Fot. Andrzej Bartniak

REKLAMA

To drugi etap tej zakrojonej na szeroką skalę inwestycji. W ubiegłym roku zmodernizowano trasę Błądzim-Lniano. Teraz przyszła kolej na 10,5-kilometrowy odcinek z Lniana przez Jastrzębie i Drzycim do Gródka.

W 2021 r. powiat chce zrealizować ostatni etap – od skrzyżowania w Krąplewicach (gmina Jeżewo), gdzie powstanie rondo u zbiegu dróg prowadzących w stronę Gródka i Osia, do skrzyżowania koło siedziby księży werbistów w Laskowicach.

- Cała ta trasa to dawna droga wojewódzka, którą przejęliśmy, bo dawało nam to realny wpływ na poprawę infrastruktury – argumentuje Adam Meller, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Świeciu.

Firmy zainteresowane udziałem w przetargu mogły składać oferty do 10 lutego. Rozpiętość cenowa waha się od blisko 7,1 mln zł do ponad 8,8 mln zł. Tymczasem w informacji z otwarcia ofert podano, że powiat ma na ten cel tylko 4 mln zł. To dużo mniej niż wynosi najtańsza propozycja.
REKLAMA

- Te 4 mln to środki własne powiatu – wyjaśnia Adam Meller. - Na drugie tyle złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W sumie więc budżet wynosi 8 mln. Wciąż jednak czekamy aż premier podpisze listę projektów, które dostaną wsparcie z FDS, a na której również jesteśmy. Nie chcemy jednak tracić czasu, dlatego na lutowej sesji będziemy wnioskować do radnych o dołożenie brakującej sumy.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg obawia się, że jeśli starostwo będzie zbyt długo oglądało się na decyzję premiera i nie dorzuci pieniędzy z własnego budżetu, to trzeba będzie ogłosić drugi przetarg, a wiosną firmy mogą zażądać dużo więcej, bo rozpoczną się inne inwestycje drogowe w województwie. No i być może coś ruszy się na trasie S5.

- A im większy ruch na placach budów, tym ceny są wyższe – kalkuluje Adam Meller.

Jeśli okaże się, że dokumentacja jest kompletna, to przetarg wygra spółka Colas Polska spod Poznania, bo to ona zawołała najmniej – 7 mln 96 tys. zł. Dyrektor PZD liczy, że powiat dostanie w końcu dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych i te pieniądze się zwrócą.
REKLAMA

Jaki zakres prac przewiduje drugi etap przebudowy trasy? Przede wszystkim niemal na całej jej 10,5-kilometrowej długości, czyli od torów kolejowych w Lnianie do mostu w Gródku pojawi się nowy asfalt (z wyjątkiem odcinków, gdzie został on położony niedawno i nadal jest w dobrym stanie). W pobliżu torów w Lnianie, gdzie rozpoczną się prace, zostanie wymieniona kanalizacja deszczowa. Powstaną też nowe chodniki w centrum wsi.

- Niedaleko siedziby Urzędu Gminy w Drzycimiu, na skrzyżowaniu ul. Podgórnej z drogą prowadzącą w kierunku Gródka, powstanie rondo. Drugi etap przebudowy kończymy przed mostkem w Gródku. Chcemy się z tym uporać do końca lipca tego roku - deklaruje dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA


Komentarze (13)

Sory a my mamy premiera?

Odpowiedzi: 3

Ale mamy KOD......

Odpowiedzi: 0

Mamy premiera i do tego idiotów w opozycji i komentach

Odpowiedzi: 2

jo jo.

Odpowiedzi: 0

tusekpisiorek sięodezwał haha.

Odpowiedzi: 0

Mamy malowanego premiera, tak samo, jak mamy małowanego rezydenta popieranego, przez niżej "produkujacych" swoją głupotę pislamskich, kwiczących kundelków. Premier inaczej Pinokio, należy do rzędu osobników, którzy jak mówią, to tylko mówią i z tego mówienia, nic oprócz obiecanek, nie wynika. 

Odpowiedzi: 0

Żyjemy w 21 wieku a chodników Brak!!!!

Dlaczego  gmina świecie czy Osie potrafi zrobic chodniki i ścieżki rowerowe w Kozlowie sulnówko Sulnowie, Tleń  i nie tylko a Gmina Drzycim czy Lniano ich nie ma.

Odstajemy od norm unijnych jak już robi się taką inwestycję to powinno się robić ją z głową na lata i od razu robić chodniki nawet asfaltowe !!!!

Bylo by bezpieczniej na drogach dla rowerzystów nie wspomnę o pieszych dla ktorych jest to straszne utrudnienie !!!!

Odpowiedzi: 1

Być może dlatego,  że wieków nie pisze się cyframi arabskimi tylko rzymskimi xD

Odpowiedzi: 0

A droga w Terespolu dalej dziurawa jak sito, przejechać się juz prawie nie da. Niech się powiat zabierze porządnie za drogi, tyle krzyku i chwalenia, a do zadowolenia mieszkańców daleko. Zgadzam się też z tym, że za mało inwestują w ścieżki i chodniki. Bierzcie przykład z gmin Świecie i Osie. 

Odpowiedzi: 0

Lipa z tym rondem,  już nie będzie można zapieprzać setką przez Drzycim :-(

Odpowiedzi: 0

A czy wiadomo coś o odcinku drogi powiatowej między Tleniem a Brzemionami? Jest on już tragiczny.. 

Odpowiedzi: 1

Trwają prace projektowe dotyczące tego odcinka. Planowany jest nowy most. Realizacja 2021-2022.

Odpowiedzi: 0

Jeśli powiat przygotuje przetarg tak samo jak na ronda w Przechowie to i z tej drogi niewiele wyjdzie. Ale byle kasa się zgadzałą w kieszeni, 5 procent powyżki urzędasy dla siebie przygotowali i załatwili, że już idzie co miesiąc więcej.

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
    Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz