Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Celina, Urszula, Janusz
 • umiarkowane opady deszczu
  Dzisiaj:
  12°C / 10°C
 • pochmurno z przejaśnieniami
  Jutro:
  17°C / 11°C
 • całkowite zachmurzenie
  Pojutrze:
  17°C / 12°C

Remonty gminnych mieszkań trwają długo i są drogie. A może oddać je lokatorom w zamian za remont?

Andrzej Bartniak
27 września, 10:39

W tej chwili na remont czeka 36 lokali znajdujących się w zarządzie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu. Do końca roku powinno być gotowych do zasiedlenia 20 z nich. Nie udało by się to, gdyby nie dofinansowanie gminy wynoszące aż 800 tys. zł. I tu pojawiają się pytania: co tyle kosztuje i czy nie lepiej byłoby pozwolić przyszłym lokatorom, aby samodzielnie odnawiali te mieszkania?

Trudno w to uwierzyć, ale nie brakuje lokatorów, którzy pozostawiają mieszkania w takim stanie
Fot. nadesłane

REKLAMA

Wśród poprawek do budżetu, przyjętych na sierpniowej sesji, znalazł się zapis o przekazaniu 800 tys. zł na remont 15 gminnych mieszkań oraz odnowienie czterech elewacji i dwóch pokryć dachowych.

Na remont każdego z mieszkań przeznaczono by więc ponad 50 tys. zł, jak szybko wyliczył jeden z radnych. Wprawdzie żaden z rajców nie nazwał tego wprost, ale pojawiła się dość wyraźna sugestia, że coś tu nie gra. Zapowiedziano kontrolę w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu.

I rzeczywiście, niedługo potem się odbyła. Nie doszukano się jednak żadnych nieprawidłowości. Po prostu radni nie zdawali sobie sprawy, jak wyglądają mieszkania odzyskiwane przez ZGM i na czym polegają ich remonty.
REKLAMA

- Gdyby faktycznie chodziło tylko o odświeżenie ścian, wymianę paneli lub wykładziny, ewentualnie kilku okien, to wyliczona kwota 53 tys. zł na mieszkanie byłaby rzeczywiście dość wysoka - przyznaje Paweł Bednarski, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu. - Niestety, realia, z którymi się spotykamy są zupełnie inne.

Jak argumentuje prezes, niektórzy lokatorzy potrafią w zimie zdemontować deski w podłodze, aby mieć czym palić. Są i tacy, którzy posuwają się jeszcze dalej i  sprzedają piec grzewczy, często nawet za parę złotych w skupie złomu.

- Potem żyją bez ogrzewania. Duża część odzyskiwanych lokali jest zagrzybiona. W takim przypadku konieczne jest skucie tynków - wyjaśnia.
REKLAMA


Inną sprawą są rosnące standardy, choćby te podstawowe. Stanowczo odchodzi się od wspólnych toalet. W mieszkaniach, jeśli ich nie było, wygradzane są łazienki, co znacząco podnosi koszty.

W sumie na remont, mniej lub bardziej poważny, czeka 36 gminnych lokali. Do końca roku gotowych powinno być około 20. To oznacza, że referat mieszkaniowy, odpowiedzialny za ich przydział, będzie miał do dyspozycji około 60 mieszkań. Otrzymają je osoby znajdujące się na liście mieszkaniowej sporządzonej w 2017 r.

Podczas tej samej sesji, gdy dyskutowano o pieniądzach na remonty gminnych zasobów lokalowych, pojawiła się sugestia, czy nie lepiej byłoby skrócić całą proceduję. Można by przecież przejazać mieszkania oczekującym, pod warunkiem, że w zamian za ulgę w czynszu, wyremontują je na własny koszt.
REKLAMA

Zdaniem Pawła Bednarskiego takie rozwiązanie nie sprawdza się, czego przykładem są miasta, gdzie już wcześniej się na nie zdecydowano.

- Zacznijmy od tego, że lokale z zasobów miejskich przeznaczone są dla osób o najniższych dochodach - tłumaczy prezes ZGM. - Jest to forma wsparcia, którą jesteśmy winni tym, którym w życiu ułożyło się trochę gorzej. I tu pojawia się zasadnicze pytanie, skąd samotna matka dwójki czy trójki dzieci ma wziąć kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont? Nawet gdyby chciała wziąć pożyczkę, to i tak jej nie dostanie. Przynajmniej na jakichś rozsądnych warunkach.

To nie jedyna przeszkoda. Przykłady z innych miast pokazują, że niektórzy lokatorzy, wbrew deklaracjom, nie wykonują remontu zgodnie z zaleceniami, co często stwarza dla nich realne zagrożenie.
REKLAMA

- Takie sprawy kończą się w sądzie i trwają latami - zauważa Bednarski. - Lokator tłumaczy się, że chciał, że nawet zaczął, ale potem zabrakło mu pieniędzy i nie zrobił tego, co trzeba było. Oczywiście lokalu też nie chce opuścić, aby udostępnić go komuś innemu, a kto być może by podjąłby się modernizacji.

Jak przekonuje prezes, obecne rozwiązanie być może nie jest doskonałe, ale gwarantuje, że remonty są wykonywane zgodnie z dokumentacją i poszanowaniem prawa budowlanego, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwo lokatorów.

a [dot] bartniakatextraswiecie [dot] pl
REKLAMA

Komentarze (28)

Słucham?? Czytam i nie wierzę, znam rodziny które w ogóle nie były na liście oczekujących na lokal, a dostały mieszkania!! Pytam się z jakiej racji??!!!!

Odpowiedzi: 1

potwierdzam

Odpowiedzi: 1

Tak. 18latka mieszkająca z babcią w bloku, dostała mieszkanie na Mariankach. Z jakiej racji?

Odpowiedzi: 0

Ja tego nie rozumie. Jestem w stanie wyremontowac, pozniej placic nalezne kwotya a mieszkania nie moge dostac. Opamietajcie sie w UM i ZGM

Odpowiedzi: 0

Ja oczekuje na liste ha.....i co dalej?

Odpowiedzi: 0

Czas już na zmianę tego Pana (prezesm go nie mozna nazwać)!!!!Znam rodzinę,której matka pracowała w ZGM.I jak myślicie,kto płacił za wykup I remont mieszkania???!!!Tylko samochody a ZGM podjeżdżały z materiałami budowlanymi.Pytam więc o jakie liście lokatorów mówi p.Bednarski???!!!Chyba jakaś jego prywatna lista.

Odpowiedzi: 1

ja tez znam taki przypadek,ale to tesciowa pracownicy ma mieszkanie bardzo duze i po kapitalnym remoncie

Odpowiedzi: 0

, byś miała szansa to też byś korzystała z niej. Kogo to obchodzi, możemy to kupujemy taniej. Co robię z moimi pieniędzmi to nie jest Twoja sprawa 

Odpowiedzi: 0

A może by tak wzięli kredyt na mieszkania, znaleźli normalną pracę i kupili na wolnym rynku jak inni? A nie tylko socjale, 500 plus, robota dorywczo i na czarno, wódeczka, papieroski. A potem gminio daj mieszkanie, gminio, wyremontuj, gmino daj na opał, gmino pobuduj plac zabaw, gmino/państwo dajcie na wyprawkę dla dziecka, na obiadki, na ubranka i c*** wie na cio jezzcze. Do roboty k***!

Odpowiedzi: 1

A co boli cię że musisz za..ierdalać? Ha ha dobrze ci tak. Będziesz za..ierdalać aż zdechniesz i gów..o będziesz z tego miałl

Odpowiedzi: 1

Anonim? Ehh... jak Ci to przekazać żebyś Ty to zrozumiał'a... jak dostaniesz w nie długim czasie przy sklepie w py.k ,to miej świadomość, że to przez twój komentarz. Nie pogrążaj się odpisywaniem mi.nie rób tego.

Odpowiedzi: 3

Ciebie wogole nie idzie zrozumieć... Odłóż tę dragi i zacznij składać zdania w języku polskim.Nie masz nic mądrego do powiedzenia więc lepiej milcz dzieciaku.

Odpowiedzi: 0

A co wierzysz w karme? To co z ludźmi którzy wyrządzają krzywdę milionów żyją lepiej niż ktokolwiek inny? W innym żuciu im się wróci? NIE! TO TYLKO BAJKA W KTÓRĄ TAKIM JAK TY LEPIEJ SIĘ WIERZY

Odpowiedzi: 0

Jakie uczucia z siebie dajesz takie życie dostajesz. Więc jeśli Stalin był socjopatą i sprawiało mu to co robił przyjemność i wysyłał dobre uczucia tak mu się wracało dlatego dobrze żył.

Odpowiedzi: 0

Jak to jest ze dopiero sa rozpatrywane wnioski z 2017r. Niektorzy zlozyli pozniej i dostali predzej a Ci co naprawde uczciwie potrzebuja nie dostaja. 

Odpowiedzi: 1

Zgadzam się.  Złożyłem wniosek 3 lata temu i 2 tyg temu i dostałam pismo po dwóch tyg z odmową bo w naszej gminie świecie nie ma mieszkań xd nie dość że jestem samotną matka z niepełnosprawnym synem to jeszcze robią mi bóg wie jakie problemy żebym mogła dostać mieszkanie 

Odpowiedzi: 1

i to pewnie Ty do mnie pisałaś na olx czy dam Ci konsole ps 4 za darmo, bo samotna matka z chorą córką? klasyka

Odpowiedzi: 0

Pan redaktor manipuluje kwotami. Najpierw pisze, że 800 tys. Jest na piętnaście mieszkań cztery elewacje i dwa dachy, a później robót poza remontem elewacji nie odlicza przy obliczaniu uśrednionego kosztu remontu. wtedy średnia koszt wyniósłby zapewne z 30 tys. a nie ponad 50 tys. zł

Odpowiedzi: 0

Przepraszam, czy czytają to ludzie, które mieszkanie otrzymali w ostatnim czasie z ZGM? Remont i standard? Mieszkanie każde proponowane z ZGM do praktycznie generalnego remontu, nie da się zamieszkać w tych mieszkaniach od razu. Ma być dla najuboższych ludzi a kobieta z trójką dzieci dostaje mieszkanie w którym jest tylko toaleta, pięć kaflowy,stara westfalka i jeden wielki pokój. zlew w kuchni nawet nie zamontowany. Woda tylko do budynku doprowadzona resztę trzeba samemu zrobić. Skąd osoba, która nie ma gdzie mieszkać ma znaleźć pieniądze? Niech przy kontroli najpierw posprawdzaja w jakim stanie są mieszkania do wydania a wtedy mówią,że nie ma zastrzeżeń do kontroli. 

Odpowiedzi: 1

weż kredyt

Odpowiedzi: 0

Pytanie,  kto z zgm odbiera tak zdewastowane mieszkanie od zdającego taki lokal.  Przecież ktoś taki lokal odbiera i nie widzi bałaganu... 

Odpowiedzi: 1

Gorzej z tym odbiorem, jeżeli delikwent zszedł był z tego świata. 

Odpowiedzi: 0

dostają za darmo to nie szanują, norma. W dodatku jeszcze wymagają. A płacić podatku poprzez legalną pracę to ostatni

Odpowiedzi: 0

byłbym za tym, że jak nie mają pieniędzy to niech odpracują to dla gminy. Może dac materiały na remont i niech sami remontują , a nie wszystko za darmo. skoro rwmonty tych mieszkań tak duże pieniądze pochłaniają to lepiej jest chyba sprzedać je w przetargach na określonych warunkach a za uzyskane pieniądze wybudować blok socjalny i będzie wszystko nowe bez konieczności remontów przynajmniej przez 10 lat! po co trzymac te ruiny na siłę! lepiej sprzedać komuś to zrobi z tego cacko

Odpowiedzi: 0

teraz nie ma bezrobocia to chyba jak ktoś chce i nie musi opiekować się niepełnosprawnym,to ma gdzie zarobić i z czego utrzymać mieszkanie

Odpowiedzi: 0

Moze Ty bys utrzymał za 1920,dobre, śmiech

Odpowiedzi: 0

Heh wlasnie dostalem mieszkanie ponoc mialo byc odswiezone owszem sa nowe drzwi do pokoju i gumolit ale sciany sa malowane tak...biale sa ale to co na walku zostalo to na scianie tez,Piece nie szczelne nawet nie sprawdzaja ich,nastepnie okna plastikowe a idzie od dolu okna palec wsadzic ponadto mechanizmy w oknach sa pordzewiale a zgm-y hm ciekawe jaka bedzie ich odpowiedz...

Odpowiedzi: 0

I co stary wojskowy kaowiec nie znalazł żadnych przewałów w ZGM???? A tak grzmiał na sesji a tak wyliczał ile kosztują te remonty i co nic nie znalazł????  Żadnych oszustw, żadnych lewych faktur?? Ważne jednak to, że kamera go nagrała jaki jest czujny. Kolejne widowisko pod publiczkę

Odpowiedzi: 0

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz