Zmiana polityki prywatności

Drogi Użytkowniku,

Chcielibyśmy poinformować, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności.

Close GDPR info

Extra Świecie

Imieniny obchodzą:

Bogusław, Elżbieta, Krzysztof
 • bezchmurnie
  Dzisiaj:
  25°C / 15°C
 • słabe opady deszczu
  Jutro:
  25°C / 16°C
 • słabe opady deszczu
  Pojutrze:
  24°C / 15°C

Wójt nie przekonał sądu. Warlubie musi zapłacić firmie prawie milion złotych

Andrzej Pudrzyński
12 lutego, 13:07

Błędy władzy sporo kosztują. Wkrótce przekonają się o tym mieszkańcy gminy Warlubie.

Przegrana w sądzie apelacyjnym to nie tylko porażka gminy, ale też wójta Krzysztofa Michalaka
Fot. Andrzej Bartniak

 REKLAMA

Gmina Warlubie ma zapłacić 935 tys. zł grudziądzkiej spółce Prasbet. To dzisiejszy werdykt Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który tym samym podtrzymał wyrok bydgoskiego Sądu Okręgowego z grudnia 2018 r. To koniec batalii grudziądzkiej firmy, która przez blisko 5 lat starała się odzyskać swoje pieniądze.

Przypomnijmy. W 2015 r. w Płochocinie miała powstać strefa przemysłowa zapewniająca nawet 500 miejsc pracy. Jednak w połowie 2015 r. Prasbet przerwał prace budowlane. Decyzja była spowodowana tym, że gmina nie przelała na konto wykonawcy pieniędzy za żadną z wystawionych faktur.

Wójt Krzysztof Michalak mnożył trudności, by w ten sposób odsuwać moment zapłaty. Po tym, jak firma musiała zapłacić 700 tys. zł podatku od faktur wystawionych za inwestycję w Płochocinie (za które nie dostała od gminy ani grosza), znalazła się na krawędzi bankructwa. Jedyną szansą na przetrwanie było szukanie innych robót i ubieganie się o swoje w sądzie.
REKLAMA

Dlaczego gmina blokowała zapłatę za prace, które wykonano? Wójt twierdził, że jedna z faktur została nieprawidłowo wystawiona. W dodatku Krzysztof Michalak przekonywał, że inspektor nadzoru nie otrzymał wniosków wykonawcy dotyczących odbiorów częściowych.

Rzecz w tym, że budowę realizowano „na wariata”. Najpierw okazało się, że gmina nie ma prawa własności do części gruntów, na których już działali budowlańcy. Później wyszło, że grunt nie jest odrolniony. I właśnie z tego powodu grudziądzka firma nie mogła złożyć pełnej dokumentacji.

Obowiązku odrolnienia nie dopełniła gmina. Bez tego nie było możliwości uzyskania pozwolenia na budowę dla wszystkich odcinków prac. W efekcie tej niefrasobliwości gmina Warlubie straciła 9 mln zł unijnego dofinansowania.
REKLAMA

W grudniu 2018 r., po prawie trzech latach, w sądzie gospodarczym w Bydgoszczy zapadł wyrok nakazujący gminie Warlubie zapłacenie firmie Prasbet 85 proc. wartości faktury opiewającej na 1,1 mln zł.

Wójt Krzysztof Michalak nie zamierzał zapłacić i odwołał się do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Przegrana oznacza, że gmina, a więc tak naprawdę mieszkańcy ze swoich podatków, będą musieli zapłacić grube pieniądze za błędy władzy. Oprócz 935 tys. zł zaległych należności dla Prasbetu, gmina musiała pokryć też z własnej kasy honoraria prawników i koszty sądowe. A te idą już w dziesiątki tysięcy złotych. Jak wynika z naszych informacji, za samo tylko założenie ostatniej sprawy apelacyjnej gmina musiała wyłożyć 46 tys. zł.

a [dot] pudrzynskiatextraswiecie [dot] pl
REKLAMAKomentarze (43)

Ale wójt przekrętas...

Odpowiedzi: 0

O co ta afera?? Co znaczy 1 milion w stosunku do tak dużego budżetu gminy. Nikt tego nawet nie zauważy,  zwykłe bicie piany. 

Odpowiedzi: 1

Powiedz, ze zartujesz...

Odpowiedzi: 0

"GOSPODARNA GMINA ,GOSPODARNY WÓJT, GOSPODARNI RADNI ,GOSPODARNI WYBORCY" BRAWO!

Odpowiedzi: 1

Jak ja nie cierpie takich szyderców.

Odpowiedzi: 0

To teraz co? my mieszkańcy mamy za to płacić? Za to  że w gminie wystawiono błędną fakturę! Śmiechu warte! 

Odpowiedzi: 1

Z czego gmina ma pieniadze? W dużej mierze z twoich podatków! Jesli podzielimy milion na 6 tysięcy mieszkańców gminy to wyjdzie po 166 zł na pracujacych, bezrobotnych, starców, dzieci. Czyli na każdego pracujacego co płaci podatki jeszcze wiecej. No i oczywiście gmina bedzie mniej inwestowac w drogi, chodniki, kanalizacją, bo trzeba przecież załatac długi, które narobil mądry wójt.

Odpowiedzi: 1

Bezrobotnych już nie ma, tylko pracujących na czarno za wielu jest

Odpowiedzi: 0

To teraz gmina ma pokrywać tak olbrzymie koszty? Wójt powinien ponieść koszty wraz ze swoją świtą.. To jest chore co się tam dzieje!!! 

Odpowiedzi: 0

Teraz wójt będzie musiał wykupić w gazecie nie jedną ale ze dwie albo i trzy strony żeby pochwalić się sukcesami i przykryć trochę ten wstyd. Już czekam na to ogłoszenie Gospodarnej Gminy

Odpowiedzi: 1

Ciekawe co ciekawego Wójt napiszę. Czym się interesuje i jakie ma marzenia? :d

Odpowiedzi: 0

Pora na Osie

Odpowiedzi: 1

W Osiu to przydałaby się wymiana całego Urzędu Gminy.

Odpowiedzi: 0

Nie no pan wojt jest bardzo gospodarny, buahaha

Odpowiedzi: 0

Czyli od nowego roku podatki w góre. Wójt chciał w Warlubiu zrobic san francisco ale zostało tylko ściernisko !!!

Odpowiedzi: 0

Pff też mi afera u nas Michałek walnął 2 mln i jest lepszy niż ten wasz wójt..... 

Odpowiedzi: 2

Ale to nie ostatnia faktura która będzie do zapłaty, nastepna sprawa w sądzie. 

Odpowiedzi: 0

Ale Swiecie to bogate miasto a w Warlubiu to bieda aż piszczy. A zresztą takie władze wybrali mieszkańcy i jeszcze wielu stoi za wojtem.

Odpowiedzi: 0

Dewiza "gospodarnej gminy" WARLUBIACY -nic się nie stało. 

Odpowiedzi: 0

a ten pan to jeszcze jest wójtem

Odpowiedzi: 0

Ile za te pieniądze by mógł Wójt dróg zrobić w gminie!!! A sobie wymyślił strefe ekonomiczną!!!

Odpowiedzi: 0

Nie wiem czemu tak jedziecie po wójcie?? To nie jego wina. One jest tylko organem wykonawczym!!! Winni są radni którzy podejmowali złe decyzje i udawali, że nic się nie stało. To ich trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Za wójtem stali ludzie ktorzy mu źle doradzali.

Odpowiedzi: 2

Po 1.A kto jest głównym decydujacym w gminie-sekretarka ?!!? Po 2. Co to za wójt co daje soba manipulowac za plecami!!! Po 3. Glupi nie jest ma szkołe wyższa więc wiedział co robi. A teraz za to zapłacą mieszkańcy.

Odpowiedzi: 0

Teraz to mu się d*** pali to myśli że z podatków nam weźnie niech z swojej kieszeni to pokryje A po drugie on nie powinien już rządzić nie nadaje się powidli go wywalić 

Odpowiedzi: 0

Jutro nastepna rozprawa o zapłatę 5 mln PLN za nie zaplacona fakturę 

Odpowiedzi: 0

Jestem zawiedzony. Urząd wykupił ogłoszenie w gazecie o sukcesach tylko na jedną stronę. Tak nie przekonają ludzi, że w gminie dzieje się bardzo dobrze 

Odpowiedzi: 0

Fajnego wójta sobie wybrali w tym Warlubiu. Widocznie nie przeszkadza im, że złapano go po pijaku, że ukręcił loda na remoncie, którego nie było i nie zapłacił za robotę firmie od kostki, co zrobiła drogę. Myślę, że należy mu się honorowe miejsce w PO.

Odpowiedzi: 0

Serdecznie zapraszamy radnych którzy widzieli na wybudowanych odcinkach dróg kostkę polbrukowa a,nie tluczen pod asfalt  do złożenia zeznań .

Odpowiedzi: 0

Strony

Dodaj komentarz

Filtrowany HTML

 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <blockquote> <br> <cite> <code> <dd> <div> <dl> <dt> <em> <li> <ol> <p> <span> <strong> <ul>
  Allowed Style properties: text-align, text-decoration

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Redakcja portalu extraswiecie.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa lub dobrych obyczajów. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyliście opinię, która łamie prawo lub dobry obyczaj, powiadomcie nas: redakcja@extraswiecie.pl lub użyjcie przycisku Zgłoś komentarz