Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zakopanego obelisku stojącego koło „klasztorka” szukały Gestapo i Urząd Bezpieczeństwa

Figura Serca Jezusowego przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwanego "klasztorkiem", jest dobrze znana. Niewielu jednak słyszało o historii obelisku, na którym ona stoi.

Udostępnij
Obelisk ukryto tuż przed wkroczeniem Niemców do Świecia

OGŁOSZENIE WYBORCZE

Jednym z miejsc, gdzie od lat podczas uroczystości patriotycznych składane są kwiaty, jest pomnik znajdujący się na skwerze przed "klasztorkiem". Figura Chrystusa stoi na obelisku ku czci Sokołów poległych za niepodległość ojczyzny. Przez ponad pół wieku obelisk był schowany pod ziemią. Najpierw w obawie przed Niemcami, a później przed komunistami. 

Reklama
Reklama

- Fundatorem pomnika był Jan Mączkowski ze Świecia, przedwojenny przemysłowiec i działacz niepodległościowy – mówi Józef Szydłowski, propagator historii regionu.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921 Mączkowski stracił syna Grzegorza.

Józef Szydłowski: Postument pomnika ma niezwykle ciekawą historię

W czasie zaboru pruskiego był on członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", które angażowało się też w organizowanie nauki języka polskiego oraz popularyzowanie historii, literatury ojczystej i pieśni narodowych. Fundując pomnik, Jan Mączkowski chciał uczcić pamięć syna i innych poległych w czasie tej wojny.

Reklama
Reklama

Ciekawe jest to, że po odzyskaniu niepodległości na podstawę pomnika wykorzystano postument monumentu cesarza Wilhelma I. Prusacy ustawili go na Dużym Rynku w Świeciu po wygranej wojnie z Francją toczoną w latach 1870-1871.

Pomnik przed "klasztorkiem" odsłonięto uroczyście 3 maja 1925 r. Miejsce było przez cały okres międzywojenny wykorzystywane do manifestacji patriotycznych, uroczystych obchodów świąt państwowych oraz rocznic organizacji społecznych i związków zawodowych. Tak było do września 1939 r.

Pomnik w okresie międzywojennym

- W tym miejscu należy wspomnieć Jana Gackowskiego, który w okresie międzywojennym był kościelnym w "klasztorku" – przypomina Józef Szydłowski. - W czasie agresji niemieckiej w 1939 r. dokonał niezwykłego i bohaterskiego czynu. W nocy z 2 na 3 września, tuż przed wkroczeniem wojsk niemieckich do Świecia, na polecenie ówczesnego proboszcza, księdza Konitzera, korzystając z pomocy innych osób, których nazwisk nigdy nie zdradził, zdemontował i zakopał na klasztornym dziedzińcu obelisk Sokołów.

Reklama
Reklama
Jan Gackowski dopiero w 1990 r. wskazał miejsce ukrycia postumentu

Ksiądz Paweł Konitzer, który został później aresztowany i zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau w czerwcu 1942 r., zdawał sobie sprawę, że Niemcy, wiedząc z czego wykonano obelisk, będą chcieli go zniszczyć.

Gestapo poszukiwało postumentu w czasie wojny, a po jej zakończeniu to samo robiły komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i milicja. Figura Serca Jezusowego na rozkaz Niemców, z zemsty, że nie odnaleźli obelisku, musiała zostać zdjęta i wojnę przeleżała w krużgankach.

Jan Gackowski dopiero w 1990 r., upewniwszy się, że ustrój Polski na dobre się zmienił, wskazał miejsce ukrycia i osobiście odkopał postument, który wrócił na swoje miejsce przed "klasztorkiem" jako podstawa Figury Serca Jezusowego.

Reklama
Reklama

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ciekawa historia aż się chce czytać .Więcej takich powieści o Świeciu powinno być pisanych jak ktoś pamięta

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W niedzielę wieczorem strażacy dostali wezwanie do pożaru domu w gminie Świekatowo.

Wiadomości

W czwartek doszło do wypadku w Plewnie na drodze wojewódzkiej nr 240.

Wiadomości

Dziś w nocy doszło do kolizji radiowozu z jeleniem. Samochodem jechało dwóch policjantów.

Historia

Ludzkie szczątki w Belnie koło Jeżewa odkrył na swoim polu jeden z rolników. Stały się one widoczne, gdy po ulewnym deszczu osunęła się skarpa.

Wiadomości

Wracamy do dzisiejszego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 240 w Plewnie. Policja poinformowała o wstępnych ustaleniach funkcjonariuszy prowadzących czynności na miejscu zdarzenia.

Wiadomości

W piątek na drodze wojewódzkiej nr 240 na trasie Świecie-Tuchola zderzyły się samochód osobowy i ciężarowy. Spowodowało to trwające sześć godzin utrudnienia w ruchu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dziś krótko po północy strażacy interweniowali w stolarni w Osiu, gdzie zauważono gęsty dym wydobywający się z hałdy trocin.

Wiadomości

Do dramatycznego wypadku doszło we wtorek podczas prac polowych w Przysiersku.

Wiadomości

W środę rano doszło do kolizji na drodze ekspresowej S5. Trasa w kierunku Bydgoszczy była nieprzejezdna. Przez dwa dni poszukiwano psa, który znajdował się...

Wiadomości

Niefortunna pora spotkania, brzydka pogoda, czy może po prostu brak autentycznych zagrożeń nad Dużym Blankuszem na osiedlu Marianki? Nie ma pewności co faktycznie zadecydowało...

Extra Nowe

Prokuratura Rejonowa w Świeciu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 64-letniego mężczyzny. Dziś ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok.

Wiadomości

Do sprawy zatrzymano dwóch mieszkańców powiatu świeckiego. Zapewne nie spodziewali się, że już po jednej dobie kryminalni wpadną na ich trop.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W niedzielę wieczorem strażacy dostali wezwanie do pożaru domu w gminie Świekatowo.

Wiadomości

Do sprawy zatrzymano dwóch mieszkańców powiatu świeckiego. Zapewne nie spodziewali się, że już po jednej dobie kryminalni wpadną na ich trop.

Wiadomości

W ubiegłą sobotę w gminie Lniano samochód osobowy uderzył w drzewo. Jako pierwsi pomocy kierowcy udzielali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lnianie.

Wiadomości

Niedawno oddany do użytku Posterunek Policji w Laskowicach czeka malowanie elewacji, którą ktoś pobazgrał farbą. Sprawcy lub sprawcom grozi grzywna, a nawet więzienie.

Wiadomości

Wracamy do sobotniej kolizji na drodze krajowej nr 91. Okazuje się, że przed maskę radiowozu wybiegło całe stado jeleni.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W minioną sobotę Wisła Anbud Świecie świętowała swoje pięćdziesięciolecie. Z tej okazji klub zorganizował turniej zapaśniczy dla dzieci oraz nagrodził najbardziej utytułowanych zawodników, działaczy...

Wideo

Zainteresowanie niedzielnymi zawodami w wyciskaniu sztangi było tak duże, że podjęto decyzję o wpisaniu ich do kalendarza imprez Centrum Sportu i Rekreacji w Świeciu...

Wideo

Osiem drużyn z siedmiu jednostek, z gmin Świecie i Jeżewo walczyło w sobotę na stadionie w Grucznie o tytuł najsprawniejszych druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.