Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Bohaterowie i zbrodniarze. Tak zmieniały się nazwy ulic Świecia i miasto. Zobacz zdjęcia sprzed lat

Nazwy ulic każdego miasta wiążą się nierozerwalnie z jego historią, rozwojem lub… upadkiem. W Świeciu zmieniano je wielokrotnie. Wpływ na to miało wiele czynników.

Udostępnij
Duży Rynek w Świeciu ponad sto lat temu w czasie zaboru pruskiego

Przedstawiamy jedynie w zarysie zmiany w nazewnictwie ulic i placów. Kompleksowe ujęcie tego tematu wymagałoby osobnej, całkiem obszernej publikacji.

Z zachowanych planów Świecia z 1810 r., położonego wtedy między Wisłą a Wdą, wynika, że mieszkańcy przechadzali się ulicami o nazwach: Kościelna, Mostowa, Chełmińska, Pańska, Blankowa czy Urzędnicza.

W drugiej połowie XIX w., w czasach zaboru pruskiego, po serii katastrofalnych powodzi, które wyrządziły mieszkańcom olbrzymie straty, Świecie zaczęto przenosić na lewy brzeg Wdy.

Świecie w XIX w., kiedy miasto leżało jeszcze między Wisłą a Wdą

Nowe Miasto, jak je wówczas nazywano, zaprojektował niemiecki architekt Luchterhandt. Rynek główny nazwano Dużym Rynkiem. Nazwa przetrwała do dziś, chociaż w XX w. była parę razy zmieniana.

Jak wspomnieliśmy, były to czasy zaboru pruskiego, więc wszystkie ulice w oficjalnym nazewnictwie funkcjonowały w języku niemieckim. W artykule zrezygnowaliśmy z podawania ich odpowiedników w tym języku, aby tekst był bardziej przejrzysty (wyjątek stanowią te ulice, których późniejsza polska nazwa różniła się od pierwotnej niemieckiej).

Mniejszy rynek, położony obok poczty głównej, nazwany został placem Horna, a następnie Małym Rynkiem. Przez jakiś czas był to plac Świerczewskiego (generał Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego).

Na przełomie XIX i XX w. niektóre ulice zmieniały nazwy. Z tamtych czasów przetrwały m.in. ulice Pocztowa, Średnia, Browarowa, Młyńska i Ogrodowa. Ulica Polna nazywała się kiedyś Polowa. Dawna ulica Fryderyka otrzymała nazwę Mickiewicza.

Po powrocie Świecia do Polski, główny plac miasta był Dużym Rynkiem do 1937 r., kiedy przemianowano go na plac Pierackiego (minister zabity przez ukraińskiego nacjonalistę). W czasie II wojny światowej nazwę zmieniono na plac Adolfa Hitlera, a po wojnie na plac 1 Maja.

Ulica św. Wincentego nazywała się kiedyś Jakubowa. W czasach PRL-u przemianowano ją na Ludwika Waryńskiego. Ulica św. Wojciecha z kolei nosiła wtedy imię Mariana Buczka.

Ulica Krasickiego nazywała się wcześniej Lipowa, a następnie Wilsona. W centrum miasta znajdowała się ulica Szeroka, od 1937 r. nazwana ulicą Piłsudskiego, w latach 1939-45 Alberta Forstera (gauleiter Gdańska, a później namiestnik okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie), a po 1945 r. - 10 Lutego.

Ulica Klasztorna, nazywała się najpierw Technau, od 1920 do 1939 r. Klasztorna, a w latach niemieckiej okupacji Hermanna Göringa, marszałka Trzeciej Rzeszy. Po II wojnie światowej wrócono do nazwy ul. Klasztorna.

Z czasów dwudziestolecia międzywojennego wywodzą się nazwy ulic: Sądowa, Parowa, Kopernika, Batorego, Szkolna, Gimnazjalna, Nadbrzeżna, Mestwina, Chmielniki (nazwa pochodzi od uprawianego kiedyś w tym miejscu chmielu). W okresie międzywojennym obecna ul. Wojska Polskiego znana była pod nazwą Dworcowa.

Szkoła Powszechna im. Józefa Piłsudskiego, 1935 r.
Okolice Dużego Rynku, lata 30. XX w.

Na początku lat 90., po upadku PRL-u, po wyborach samorządowych i parlamentarnych, zmiany w funkcjonowaniu miast i gmin, były swego rodzaju uwieńczeniem transformacji ustrojowej w kraju.

Radni pierwszej kadencji zmienili nazwy części ulic w Świeciu. Plac 1 Maja przemianowano na Duży Rynek, plac Świerczewskiego na Mały Rynek, ulicę I Armii Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, Armii Czerwonej na Hallera, Jana Krasickiego (działacz młodzieżowego ruchu komunistycznego) na Ignacego Krasickiego (poeta, prozaik, arcybiskup), 22 Lipca na Tuwima, a Marchlewskiego na Grzymisława.

Ulicę Waryńskiego, współtwórcy polskiego ruchu socjalistycznego, nazwano imieniem świętego Kościoła katolickiego – Wincentego. Z kolei ulicę Mariana Buczka, działacza komunistycznego, przemianowano na św. Wojciecha, misjonarza i męczennika, zamordowanego przez pogan.

Kilka lat temu sporo zamieszania było z ul. 10 Lutego. W ramach dekomunizacji nazw ulic, samorządy miały czas do 1 września 2017 r. na zmianę nazw kojarzących się z poprzednim ustrojem. Powołując się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, wojewoda kujawsko-pomorski na początku 2018 r. wydał zarządzenie, w myśl którego ul. 10 Lutego została przemianowana na Sybiraków.

Zamek w Świeciu, lata 30.

Władze Świecia stały na stanowisku, że po upadku PRL-u data 10 lutego odnosi się do wydarzenia, jakim były zaślubiny Polski z morzem w 1920 r., a nie jedynie do wyparcia z miasta w 1945 r. niemieckich okupantów przez wojska sowieckie. W 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację gminie Świecie. Ulica Sybiraków znowu więc stała się ul. 10 Lutego.

Zobacz poniżej galerię starych zdjęć Świecia.

Jedna z powodzi, jakie nawiedzały "stare" Świecie w XIX w.

Panorama Świecia z 1874 r. w dawnej lokalizacji

Ulica Szeroka, obecnie 10 Lutego, na początku XX w.

Widok na obecną ul. Mickiewicza i hotel Magdaleny, czasy zaboru pruskiego

Pomnik cesarza Wilhelma I na Dużym Rynku

Wojsko pruskie i dzieci na rynku

Szkoła Rolnicza na terenie obecnego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych

Widok ruin zamku oraz części miasta w latach 20. XX w.

Mały Rynek i poczta nieco ponad sto lat temu

Łódź pasażerska i barki na Wdzie

Okolice Dużego Rynku, lata 30.

Kościół farny, rok 1936

Synagoga przy ul. Klasztornej (po prawej), zniszczona przez Niemców

Ulica Klasztorna, czasy II wojny światowej

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

A o mestwina i kobietach tam urzędujących są jakieś stare zmiany ??? Czy to był nowożytny interes.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Krótko przez godz. 10.00 w bazie Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów w Kozłowie (gm. Świecie) doszło do wybuchu beczki. Rannych zostało trzech pracowników.

Wiadomości

Dziś około godz. 9.00 na ulicy Tczewskiej w Nowem kierujący samochodem osobowym najechał na kobietę jadącą elektrycznym wózkiem inwalidzkim.

Biznes

W nowym pawilonie handlowo-usługowym Aripark w Świeciu prawdopodobnie jako pierwszy zostanie otwarty sklep TEDi. Wkrótce potem pierwszych klientów przyjmie kolejny lokal.

Wiadomości

Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, dlaczego z niedawno modernizowanej kanalizacji wybiły fontanny wody podczas niedawnej ulewy. Co na to miasto?

Wiadomości

Funkcjonariusz z Posterunku Policji w Laskowicach, w czasie wolnym od służby, interweniował w sytuacji, która mogła doprowadzić do tragedii na drodze.

Wiadomości

Dla obecnych na mszy św. o godz. 11.00 w świeckiej farze był to prawdziwy "lany poniedziałek". O zachowanie tradycji zadbali proboszcz parafii wraz z...

Wiadomości

W Wojewódzkim Szpitalu Zdrowia Psychicznego w Świeciu równolegle realizowane są dwie duże modernizacje wiekowych budynków.

Co jest grane?

W ostatni weekend kwietnia na rynku zaparkują najlepsze food trucki z całej Polski.

Wiadomości

Święcenie pokarmów jest jednym z najmocniej zakorzenionych w naszej kulturze zwyczajów wielkanocnych. W większości kościołów odbywa się ono głównie przed południem. Wielu wybiera się...

Extra Nowe

Częściowy remont ulicy Podgórnej w Nowem ma być wykonany w tym roku. Zmiany mają objąć najbardziej uczęszczany odcinek biegnący od drogi krajowej nr 91.

Wiadomości

Policjant zespołu dochodzeniowo-śledczego z komendy w Świeciu, w dniu wolnym od służby, robił zakupy w jednym z marketów na terenie miasta, kiedy doszło do...

Extra Nowe

Policjant ogniwa prewencji z komisariatu w Nowem przyszedł na spotkanie z gronem pedagogicznym miejscowego Zespołu Szkół z walizką pełną "narkotyków".

Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś około godz. 9.00 na ulicy Tczewskiej w Nowem kierujący samochodem osobowym najechał na kobietę jadącą elektrycznym wózkiem inwalidzkim.

Wiadomości

Funkcjonariusz z Posterunku Policji w Laskowicach, w czasie wolnym od służby, interweniował w sytuacji, która mogła doprowadzić do tragedii na drodze.

Wiadomości

Dla obecnych na mszy św. o godz. 11.00 w świeckiej farze był to prawdziwy "lany poniedziałek". O zachowanie tradycji zadbali proboszcz parafii wraz z...

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego ze Świecia, w ramach kampanii „Świadomy i bezpieczny motocyklista” promowali odpowiedzialną jazdę na motocyklach.

Wiadomości

Policjanci „drogówki” z komendy w Świeciu, w ramach współpracy z żandarmerią wojskową oraz funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili wspólne działania na terenie powiatu świeckiego.

Wideo

Wideo

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu rozpoczął się "Tydzień zdrowia i aktywności fizycznej". Dziś promowano przede wszystkim zdrowe odżywianie i profilaktykę zdrowotną.

Wideo

Podobnie jak przed rokiem, członkowie Stowarzyszenia Rowe - Rowe Świecie wybrali się na przedświąteczny objazd miasta. Napotkani przechodnie, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli liczyć na...

Wideo

W minioną niedzielę w kościele farnym w Świeciu wystąpiła ceniona wokalistka Halina Frąckowiak.