W Świeciu już po raz kolejny o fotel w najważniejszym gabinecie urzędu miejskiego będą rywalizować 40-letni Krzysztof Kułakowski, obecny burmistrz i starszy o 12 lat Dariusz Woźniak, lider KWW Nasze Świecie Razem.
Dobiegająca końca kampania wyborcza była wyjątkowo spokojna.
Obydwaj kandydaci, choć często różniący się w ocenie niektórych faktów, wyrażali się o sobie z szacunkiem.
Woźniak, zamiast krytykować kandydata Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego, wolał przedstawiać własną wizję zarządzania gminą. Tak się składa, że w wielu punktach była on dość zbieżna z pomysłami Kułakowskiego i tego, co od wielu już lat realizuje ekipa OPS.
W Pruszczu 58-letni Dariusz Wądołowski przewodzący komitetowi Łączy Nas Gmina Pruszcz zmierzy się z 35-letnim Przemysławem Winklarzem z komitetu Gmina Pruszcz Bliżej Ludzi.
Dariusz Wądołowski, jeden z inicjatorów przywrócenia Pruszczowi praw miejskich, postanowił ubiegać się o reelekcję.
Jego kontrkandydatem jest Przemysław Winklarz, który w przypadku wygranej chciałby postawić m.in. na rady doradcze i konsultacje społeczne, ułatwienie komunikacji z urzędem, rozwój infrastruktury, wsparcie dla sektora rolnego i rozwój przedsiębiorstw.
W Drzycimiu w barwach Prawa i Sprawiedliwości wystąpi obecny wójt, 60-letni Marian Krywald. Władzę zamierza mu odebrać poprzedni wójt, młodszy o rok, Waldemar Moczyński z Koalicji Obywatelskiej.
W tym przypadku wyborcy będą wybierać nie tylko między osobowościami i programami, ale także między poglądami politycznymi obydwu kandydatów.
Zapewne z urzędem nie chciałaby się jeszcze pożegnać 65-letnia Zofia Topolińska, która jest wójtem gminy Lniano już niemal od 30 lat. Za panią wójt stoi komitet Samorządni Lniano. W poprzednich wyborach w 2018 r. wygrała w pierwszej turze uzyskując 59,25 proc. poparcia.
Tym razem jej konkurentem jest Rafał Pilarski, 51-letni mieszkaniec Mszana. Ma wykształcenie średnie i nie należy do żadnej partii politycznej.
Został zgłoszony przez komitet Wspólna Gmina. Prowadzi wspólnie z żoną gospodarstwo rolne. Jest sołtysem i radnym.
Pilarski chce postawić na budowę i modernizację dróg, budowę ścieżek pieszych i rowerowych oraz modernizację i wprowadzenie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej na terenie plaży i kąpieliska w Błądzimiu i Ostrowitem.
Te wybory będą w pewien sposób wyjątkowe w gminie Świekatowo. Zarówno w roku 2014 jak i w 2018 obecny wójt, 67-letni wójt Marek Topoliński, nie miał kontrkandydata. Teraz jest inaczej. Musi liczyć się z tym, że większość mieszkańców zagłosuje być może na 51-letniego Sebastiana Krupę z komitetu Marzenia Świekatowa.
Krupa uważa, że gmina powinna postawić na odnawialne źródła energii dla mieszkańców, co w konsekwencji dało by realne oszczędności w kieszeni każdego obywatela. Należałoby również, jego zdaniem, postarać się o stworzenie parku inwestycyjnego w celu ściągnięcia kapitału, który zapewniłby miejsca pracy i przychody dla gminy w postaci podatków.
W tegorocznych wyborach samorządowych obecny wójt Osia 62-letni Michał Grabski ubiegający się o reelekcję ma poważnego kontrkandydata. Jest nim 44-letni Maciej Archaniołowicz, który prowadzi ośrodek wypoczynkowy w Tleniu i jest prezesem Centrum Wspierania Młodzieży. Rywalizacja będzie o tyle ciekawa, że Grabski rządzi gminą od 1995 roku.
Prawdopodobnie dwie tury wyborów czekają mieszkańców gminy Warlubie. To jedyny samorząd, gdzie urzędujący wójt nie ubiegał się o reelekcję. Eugeniusz Kłopotek postanowił kandydować do Rady Powiatu Tucholskiego oraz wesprzeć w pracy żonę, która zdobyła mandat posła.
To wyjątkowo dogodny moment dla tych, którzy chcieliby rządzić w gminie Warlubie. Dlatego swoich kandydatów na wójtów wystawiły trzy komitety: Prawo i Sprawiedliwość ,Warlubie Nasza Gmina oraz Dla Gminy Warlubie.
Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej widnieją nazwiska trzech kandydatów. To 25-letni Arno Bruchwalski z Warlubia zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, 46-letni Mariusz Kosikowski z Bzowa zgłoszony przez KWW Warlubie Nasza Gmina oraz najstarszy z nich 57-letni Tomasz Michalak z Warlubia zgłoszony przez KWW Dla Gminy Warlubie.
W gminach Nowe, Bukowiec, Dragacz i Jeżewo na kartach wyboru burmistrza lub wójta pojawi się tylko jedno nazwisko.
Wyborcy podczas głosowania 7 kwietnia muszą się opowiedzieć „za” lub „przeciw” danej kandydaturze. Kandydat zostanie wybrany, jeżeli uzyska więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Jeżeli natomiast uzyskał połowę lub mniej głosów, wówczas wyboru dokonuje rada gminy bezwzględną większością głosów swego ustawowego składu w głosowaniu tajnym.
Tylko nie nazwisko M w Warlubiu.
Porażka !
W Drzycimiu czas na zmiany!!! Tylko Pan Waldemar!
Burmistrz Świecia jest tylko jeden – KRZYSZTOF KUŁAKOWSKI
Burmistrzowi Nowego już podziękujemy. Szkoda, że nie ma kontrkandydata, bo mieszkańcy uważają, że przegrałby dosłownie z każdym. Czas na zmiany! Niestety jeśli wyboru dokona rada, to można się domyślać jaki on będzie. Także w Nowem wybory nie do końca demokratyczne!
A co wójt Warlubia zrobił . Afera goni aferę . Dobrze , że nie startuje bo by przegrał . On i jego RG
Jestem ciekawy kiedy deczno skończą 😂
Nigdy. Ten bunkier nadaje się do rozbiórki. Tragedia
Trzeba podziękować obecnemu Burmistrzowi w tych wyborach za nasze piękne deczno
Nowa miotła zawsze lepiej zamiata niż stara !!
Zmiany na nowych ludzi zapobiegają powstawaniu sitw !!!
W wielu gminach często rządzą 2-3 powiązane z sobą klany rodzinne.Tego nie było nawet za PRL-u
Autobus do Niemiec już Podstawiony kierowca malarz już przebiera nogami za won daj jeleń.Po drodze będą czytać to słynne dzieło O obrotach stref niemieckich
Jakiś dramat w tym Warlubiu niby 3 kandydatów a nie ma na kogo głosować. Będzie jeszcze gorzej niż było.
Ja jestem inny ale nie zamierzam się denerwować w ten weekend