9 czerwca 2024 r. czekają nas kolejne wybory. Tym razem zdecydujemy o tym, kto będzie nas reprezentował w Europarlamencie…
9 czerwca wybierzemy 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych do Izby, która będzie liczyła 720 członków. Biorąc udział w wyborach będziemy mogli wpłynąć na przyszłość naszej demokracji. To wyjątkowy moment, w którym wszyscy możemy wspólnie zadecydować o losach Unii Europejskiej. Nasz głos zdecyduje, kto będzie nas reprezentował w Parlamencie Europejskim przy tworzeniu nowych przepisów i kto będzie wpływał na wybór członków Komisji Europejskiej. Te decyzje mają bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie i życie wielu innych ludzi. Przykry jest fakt, że z tegorocznego badania CBOS wynika, że wciąż większość Polaków uważa wybory do Europarlamentu za najmniej znaczące…
Jak ważne z Pani perspektywy są te wybory?
Zawsze zaznaczam, że każde głosowanie ma znaczenie, niezależnie od tego, czy są to wybory lokalne, krajowe czy europejskie. Wybory dają nam doskonałą okazję do wyrażenia swojego zdania na ważne dla nas tematy. Parlament Europejski uchwala przepisy, które dotyczą nas wszystkich: wpływają zarówno na duże kraje, jak i małe społeczności. Do tej pory mogliśmy wziąć udział w „unijnych wyborach” 4 razy. Średnia frekwencja wyniosła przez te lata tylko niecałe 29%. Niestety, wielu z nas nadal myśli o pracy w Europarlamencie jako o poselskim urlopie czy pierwszym kroku w stronę spokojnej emerytury.
Na kogo warto oddać swój głos?
Od tego, jakich polityków wyślemy do reprezentowania naszych interesów w Parlamencie Europejskim, może zależeć nie tylko pozycja Polski w nowym europejskim rozkładzie sił, ale też kształt przyszłej, bardziej zintegrowanej wspólnoty. Dlatego mój głos otrzyma Krzysztof Brejza – kandydat Koalicji Obywatelskiej. To osoba, która będzie nas dobrze reprezentowała na arenie międzynarodowej. Krzysztof jest osobą odważną, nie boi się mówić prawdy. Jako Europoseł stoi w obronie demokracji.
Wielu posłów z naszego województwa kandyduje. Dlaczego Pani się nie zdecydowała?
Zawsze powtarzam, że chcę być jak najbliżej naszych mieszkańców i ich spraw – pomagam w rozwiązywaniu ich problemów, jak tylko mogę. Wyjazd do Brukseli nigdy nie był moim planem – nie tak „umawiałam się” z wyborcami. Nie bez powodu moim hasłem wyborczym było „Jestem stąd. Jestem dla Was”.
Jednocześnie rozumiem posłów, którzy zdecydowali się na start w zbliżających się wyborach: swoimi nazwiskami wzmacniają listę. Warto tutaj wyjaśnić, że w wyborach do PE, po zsumowaniu wyników wszystkich kandydatów w całym kraju, mandaty dzielone są pomiędzy partie w jednym wielkim okręgu wyborczym, którym jest cała Polska. Dopiero wtedy, kiedy podzielimy mandaty pomiędzy partie, wracamy do okręgów, w których głosowaliśmy. Pamiętajmy, że liczba mandatów uzależniona jest od frekwencji wyborczej w danym okręgu!
To może jeszcze kilka słów o bieżącej pracy w Sejmie?
Z najważniejszych ustaw – Sejm uchwalił ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”, która zakłada m.in. wypłatę świadczenia - tak zwanego „babciowego”.
Ustawa przewiduje wprowadzenie trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny. Warto zaznaczyć, że na to samo dziecko, za dany miesiąc, będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.
Jeśli chodzi o moją pracę – jestem członkiem 3 komisji: Zdrowia, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz, od niedawna, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, do zadań której należy prowadzenie postępowania w sprawie badania zasadności skierowanych do niej wniosków o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej. Pracuję także w Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego oraz w 14 zespołach parlamentarnych. Zapewniam wszystkich: pracy nie brakuje…
Wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby się ze mną spotkać i porozmawiać, zapraszam do mojego biura poselskiego przy al. Jana Pawła II 1 "O" w Świeciu, tel. 573 307 353.
Iwona Karolewska
Posłanka na Sejm RP
Komentarze (0)