Jak działa glutamina? Czy ten specyfik pomoże także Tobie?

Suplementy diety z glutaminą to dość tajemnicza kategoria. Nie każdy wie, w jaki sposób działają takie preparaty i kiedy warto je zażywać. Czy znasz podstawowe właściwości tego aminokwasu? Zobacz, kto powinien sięgnąć po preparaty z glutaminą.

Czym jest glutamina i jakie działanie wykazuje?

Glutamina należy do aminokwasów endogennych, co oznacza, że nasz organizm potrafi ją samodzielnie wytwarzać. Znajdziemy ją także w produktach spożywczych, takich jak mięso, ryby, mleko, rośliny strączkowe, czy orzechy. Pomimo umiejętności syntezowania oraz obecności w produktach spożywczych, część z nas może się zmagać z obniżonym poziomem glutaminy. Taka sytuacja dotyczy głównie wyczynowych sportowców, osób narażonych na stres oraz ludzi, którzy często chorują. Niedobór glutaminy może być niebezpieczny, ponieważ ten aminokwas odpowiada za:

  • Dostarczanie energii do komórek,
  • Usuwanie toksycznych substancji z organizmu,
  • Wspieranie układu odpornościowego,
  • Ochronę przed wolnymi rodnikami,
  • Odbudowę tkanek po urazach.

Glutamina stanowi nieocenione wsparcie dla jelit – to dzięki niej zmniejsza się ryzyko powstawania stanów zapalnych, owrzodzeń i innych uszkodzeń. 

Suplementacja glutaminy – od czego zależy?

Ile wynosi optymalna dawka glutaminy? Wiele zależy od tego, jaki jest cel jej stosowania. Inne porcje przyjmują zawodowi sportowcy, a inne pacjenci, którzy stosują ten suplement, aby wzmocnić jelita. Osoby z chorą wątrobą lub nerkami muszą zachować szczególną ostrożność – najlepiej poprosić lekarza o ustalenie optymalnych dobowych dawek glutaminy. Największą swobodę mają zdrowi ludzie, którzy mogą przyjmować około 2-3 gramy tej substancji. Większe porcje obejmują sportowców w okresie regeneracji – oni przyjmują nawet 5-10 gram dziennie. Bardzo ważnym aspektem jest jakość zażywanego produktu – wybierajmy tylko sprawdzone suplementy, które kupimy na przykład w dobrym sklepie internetowym: https://mybionic.pl/sport/aminokwasy/glutamina.

Czy glutaminę można łączyć z innymi suplementami diety?

Osoby przyjmujące glutaminę mogą łączyć ją z innymi specyfikami, chociaż niektóre konfiguracje okazują się niekorzystne, dlatego zawsze warto zweryfikować, czy dane produkty się nie wykluczają. Preparatami utrudniającymi przyswajalność glutaminy są wapń lub żelazo w wysokich dawkach. Ten cenny aminokwas może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, dlatego warto przedyskutować z lekarzem, czy w danym przypadku można bezpiecznie rozpocząć suplementację. Nie należy łączyć glutaminy z alkoholem lub kofeiną, ponieważ te substancje obniżają efektywność suplementacji.

Glutamina a odchudzanie – pomoc w utracie zbędnych kilogramów

Chociaż glutamina nie jest środkiem na odchudzanie, to może ona w pośredni sposób oddziaływać na sylwetkę. Znany jest jej korzystny wpływ na regenerację mięśni, co wiąże się z przyspieszeniem metabolizmu oraz budowaniem beztłuszczowej masy ciała. Glutamina uszczelnia barierę jelitową i wspomaga florę bakteryjną jelit, a do tego wspiera detoksykację organizmu. Ten suplement diety pomoże łasuchom, którzy zbyt często sięgają po przekąski, ponieważ wspomniany aminokwas zmniejsza łaknienie.

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors