Bezrobocie w powiecie świeckim ponownie rośnie. Według danych za kwiecień 2026 r. bez pracy pozostawało 2310 osób. Stopa bezrobocia wyniosła 7,1 proc. i jest identyczna, jak w kwietniu 2021 r., ale wyraźnie wyższa niż w ostatnich latach.
Dla porównania, w kwietniu 2025 r. stopa bezrobocia w powiecie świeckim wynosiła 6,1 proc., rok wcześniej 6,2 proc., w 2023 r. – 6,5 proc., a w 2022 r. osiągnęła najniższy poziom w analizowanym okresie – 5,8 proc.
Wśród zarejestrowanych bezrobotnych dominują kobiety. W kwietniu 2026 r. stanowiły one 56 proc. wszystkich osób pozostających bez pracy. To jednak dużo mniej niż w 2022 r., kiedy stanowiły 65 proc. wszystkich bezrobotnych, co oznacza, że kobietom łatwiej znaleźć pracę niż kilka lat temu.
Ze stopą bezrobocia wynoszącą 7,1 proc. powiat świecki znalazł się wśród powiatów o relatywnie niskim bezrobociu w województwie kujawsko-pomorskim. Lepszy wynik miały jedynie miasta Bydgoszcz (2,8 proc.) i Toruń (4,0 proc.) oraz powiat bydgoski (3,7 proc.).
Stopa bezrobocia w województwie kujawsko-pomorskim w kwietniu 2026 r.


