Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Powiat świecki w stanie oblężenia. Dlaczego wolność przyszła do nas dopiero 14 miesięcy później?

Za datę odzyskania przez Polskę niepodległości uznano 11 listopada 1918 r. Obecne tereny powiatu świeckiego znalazły się jednak w granicach Rzeczpospolitej dopiero w 1920 r. Dlaczego tak późno?

Udostępnij
26992770_1708088579257613_4603478853493906909_n

Wydarzenia militarne z okresu I wojny światowej zmusiły zaborców do ponownego przyjrzenia się sprawie polskiej. W listopadzie 1916 r. władze niemiecko - austriackie wspólnie ogłosiły manifest proklamujący odrodzenie Królestwa Polskiego. Odpowiedzią na to posunięcie był noworoczny rozkaz cara Mikołaja II, w którym za jeden z celów uznał on „stworzenie Polski wolnej, złożonej ze wszystkich trzech części, dotąd rozdzielonych”.
REKLAMA

Do swoistego „przetargu” w kwestii polskiej przyłączył się także prezydent Stanów Zjednoczonych, który w orędziu do senatu 22 stycznia 1917 r. oświadczył, że obie wojujące strony są zgodne co do odrodzenia Polski zjednoczonej i niezależnej. Tym samym starał się wymusić na każdej ze stron konfliktu znaczące ustępstwa na rzecz narodu, z którego wywodził się jego przyjaciel, Ignacy Jan Paderewski.

Wykorzystać sytuację

Rozbita i pogrążona w wojnie domowej Rosja przestała odgrywać znaczącą, a w sumie jakąkolwiek rolę na arenie międzynarodowej polityki. Pozwoliło to państwom Ententy na uwolnienie się od zobowiązań wobec Rosji w kwestii podejmowania decyzji w sprawie polskiej.
REKLAMA

Podobna sytuacja wyklarowała się w stosunku do Niemiec i Austrii, które z wojny wychodziły jako państwa przegrane i bez wpływu na toczące się rozmowy dotyczące powojennego ładu. Polskie dążenia niepodległościowe jeszcze bardziej wsparł wspomniany już prezydent W. Wilson, który w słynnym programie pokojowym zaprezentowanym 8 stycznia 1918 r., w 13 punkcie oświadczył wprost, że „winno odrodzić się niepodległe państwo polskie, zamieszkane przez polską ludność i mające wolny i bezpieczny dostęp do morza”.

Reklama
Reklama

Rok 1918

Rewolucja w Rosji, rewolucja w Niemczech i abdykacja cesarza Wilhelma II w listopadzie 1918 r. wprowadziły pewien chaos także na terenach dawnej Polski. Konflikt Rady Regencyjnej z rządem lubelskim mógł nawet przerodzić się w wojnę domową.

Zapobiegło temu przybycie 10 listopada Józefa Piłsudskiego do Warszawy, który w wyniku negocjacji z oboma ośrodkami władzy doprowadził do ich rozwiązania. Sam przejął pełnię władzy, co faktycznie nastąpiło 22 listopada dekretem regulującym działanie najwyższych władz w Polsce.
REKLAMA
Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie

W tym czasie udało się ewakuować garnizony niemieckie z ziem Królestwa Polskiego, a przez Prusy Wschodnie pozostałą kilkusettysięczną armię ze Wschodu. Nadal jednak na terenie zaboru pruskiego funkcjonowała niemiecka administracja.

Reklama
Reklama

Sytuacja na ziemi świeckiej

Długotrwały zabór pruski ziem pomorskich trwający od 5 sierpnia 1772 r., liczny napływ ludności niemieckiej, niejasna sytuacja prawna tych ziem w latach 1917 – 1918, oraz ogromne kłopoty odradzającego się państwa polskiego, miały niebagatelny wpływ na dłuższą drogę ku wolności i powrotu w granice Polski.

Co prawda, już w grudniu 1918 r. tworzyły się na terenie powiatu świeckiego rady ludowe, zwoływano wiece polskiej ludności i aktywnie działały towarzystwa wojaków, które w połowie 1919 r. miały liczyć już 1,5 tys. członków.
REKLAMA

Władze pruskie starały się przeciwdziałać temu zjawisku nękając polskich działaczy, dokonując rewizji w domach czy ogłaszając „stan oblężenia” najpierw Świecia od 22 lutego do 2 marca, a potem całego powiatu na przełomie kwietnia i maja 1919 r.

Reklama
Reklama

Powrót do Macierzy

Na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 r., znaczne obszary Pomorza przyznano Polsce, jednak dopiero 10 stycznia 1920 r. oficjalnie zaczęło się przejmowanie tych ziem przez wojska Frontu Pomorskiego pod dowództwem generała Józefa Hallera.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknie
W dniach 25 - 30 stycznia, czyli w drugiej fazie przejmowania ziem pomorskich, wojska polskie wkroczyły na teren Kociewia i już pierwszego dnia reaktywowano administrację w Świeciu. Pierwszym komisarycznym burmistrzem Świecia został 24 stycznia Leon Neumann, a starostą Stanisław Wojnowski.

Entuzjastyczne powitanie Błękitnej Armii Hallera, to powitanie powracającej legalnej polskości po 148 latach pruskiego zaboru, nieudanych próbach germanizacji i bohaterskich postawach członków polskich stowarzyszeń i organizacji oraz działań podejmowanych także przez polskich uczniów.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Świecie było przejmowane 25

Świecie było przejmowane 25.11.1920 r. nie przez wojska Hallera, a przez wojska Frontu Północnego (Wielkopolskiego) gen. Dowbor-Muśnickiego

Stanisław Wojnowski był

Stanisław Wojnowski był pierwszym komisarycznym Starostą, a Leon Neumann pierwszym komisarycznym burmistrzem

Piotrze S. bardzo dziekuję za

Piotrze S. bardzo dziekuję za poprawienie mojego błędu. Oczywiście, że S. Wojnowski był starostą a nie burmistrzem. 

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Podczas wczorajszej sesji Rada Gminy w Jeżewie podjęła decyzję o likwidacji przychodni. Co to oznacza dla pacjentów i pracowników tej placówki?

Wiadomości

W 2025 r. Świecie zamierza wydać na inwestycje o ponad jedną trzecią więcej niż w tym roku. Plan wydatków obejmuje blisko sto pozycji. Przyjrzeliśmy...

Wiadomości

Rozbitym autem i pobytem w szpitalu zakończyła się podróż 19-letniego kierowcy mazdy.

Wiadomości

We wtorek ciężarówka wbiła się w barierę energochłonną na trasie ekspresowej S5.

Wiadomości

W czwartek rano doszło do dwóch poważnych kolizji na drogach powiatu świeckiego. Najpierw w gminie Osie, a potem w gminie Świecie.

Wiadomości

W piątek rano w gminie Osie zderzyły się dwa samochody osobowe. Dzień wcześniej na tej samej drodze doszło do kolizji z udziałem dwóch osobówek...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W miniony piątek Fundacja "Pomoc z Serca" uroczyście zainaugurowała działalność w powiecie świeckim. Jej sednem jest kompleksowa pomoc w radzeniu sobie z lękiem, stresem,...

Wiadomości

Gmina Świecie planuje remont na ulicy Sądowej na odcinku od ulicy Świętopełka do Przedszkola nr 1. Prace mogą potrwać nawet dwa lata.

Styl życia

Aż osiem par spotkało się dziś w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świeciu. Wszyscy przybyli tam z tego samego powodu - aby odebrać medale "Za...

Wiadomości

W miniony piątek o uwagę wyborców zabiegał w Świeciu lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Kandydat na prezydenta RP w czasie swojego wystąpienia najwięcej uwagi poświęcił...

Wiadomości

Miasto zapowiada powstanie około 20 nowych miejsc parkingowych na dwóch świeckich osiedlach. Tworzenie ich jest coraz bardziej karkołomnym zadaniem.

Wiadomości

Z powodu wypadku na trasie ekspresowej S5 należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Rozbitym autem i pobytem w szpitalu zakończyła się podróż 19-letniego kierowcy mazdy.

Wiadomości

W miniony piątek Fundacja "Pomoc z Serca" uroczyście zainaugurowała działalność w powiecie świeckim. Jej sednem jest kompleksowa pomoc w radzeniu sobie z lękiem, stresem,...

Wiadomości

Poniżej publikujemy ogłoszenie Macieja Rakowicza, wójta gminy Jeżewo, dotyczące Gminnej Przychodni w Jeżewie.

Wiadomości

Za dwoma mieszkańcami powiatu świeckiego rozesłano listy gończe. Powód? Mieli do odsiedzenia wyroki za uchylanie się od płacenia alimentów. Obaj trafili już do więzienia.

Wiadomości

- Przyszli do domu i pytali się o wujka Janka. Zabrali go mężczyźni z karabinami – wspomina Zofia Krawańska, która widziała, jak prowadzono Jana...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość to nieodzowne elementy, aby zaliczyć test, jaki przechodzą osoby ubiegające się o pracę w policji. Dziś ponad 90 uczniów,...

Wideo

Każda podróż to przygoda. Czasami bardzo niebezpieczna. Kim są ludzie, którzy z plecakiem wyruszają na drugi koniec świata? Kilku z nich można było poznać...

Wideo

W poniedziałek strzelnica Forteca Świecie świętowała pierwszą rocznicę działalności.