Zgon w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jak doszło do dramatu?

Pierwszy dzień funkcjonowania Urzędu Stanu Cywilnego w Świeciu po noworocznej przerwie miał tragiczny przebieg.

usc

2 stycznia około godz. 9.40 w holu USC znajdowało się kilka osób. W pewnym momencie 68-letni mieszkaniec Bukowca upadł i stracił przytomność. Natychmiast zadzwoniono do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112. Pracownicy urzędu i rodzina mężczyzny rozpoczęli reanimację, nie czekając na przyjazd karetki.
REKLAMA

Otworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknieOtworzy się w nowym oknie
- Byłem w swoim biurze na piętrze, kiedy powiadomiono mnie, co się stało – relacjonuje Andrzej Krawański, kierownik USC. – Natychmiast zbiegłem do holu. Zdjąłem marynarkę, podłożyłem mężczyźnie pod głowę i sprawdziłem, czy w ustach nie ma wymiocin, którymi mógłby się zakrztusić.

Kierownik i pozostali świadkowie zdarzenia próbowali ratować 68-latka wykonując sztuczne oddychanie i masaż serca.

- Pogotowie przyjechało bardzo szybko. Ratownicy prowadzili resuscytację z ogromną determinacją. Byłem pod wrażeniem ich zaangażowania. Pomagaliśmy im, jak tylko mogliśmy - podkreśla Andrzej Krawański.

REKLAMA

Do pomocy wezwano drugą karetkę z lekarzem. Mimo długiej resuscytacji, podania leków i defibrylacji nie udało się przywrócić tętna i rytmu zatokowego mieszkańcowi Bukowca. Lekarz stwierdził zgon.

- O ile dobrze pamiętam, jako godzinę zgonu podano 10.20. Akcja reanimacyjna trwała więc co najmniej 40 minut. Od rodziny mężczyzny dowiedziałem się, że już wcześniej przeszedł zawał i wylew – mówi Andrzej Krawański.
REKLAMA

Kierownik USC nie wyklucza, że zwróci się do straży miejskiej o przeprowadzenie szkolenia wśród pracowników z udzielania pierwszej pomocy.

- Nigdy nie wiadomo, kiedy taka umiejętność może być przydatna. To, co się stało dzisiaj, najlepiej to pokazało – zaznacza.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

REKLAMA

Udostępnij
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szkoda tylko , że w naszych

Szkoda tylko , że w naszych urzędach nie ma sprzętu do pierwszej pomocy, AED to podstawa w udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia  

AED powinien być w każdym

AED powinien być w każdym urzędzie i  szkole,pracownicy szkolenie pomocy przed medycznej. Pozdrawiam

Tak jak napisali przedmówcy

Tak jak napisali przedmówcy takie urządzenie powinno znajdować się w każdym urzędzie i szkole. Pracownicu powinni być przeszkoleni obowiązkowo jak z niego korzystać oraz mieć kurs pierwszej pomocy a nie miasto często wydaje kasę na różne głupoty np. fajerwerki czy pomosty na blankuszy.

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors