Już po egzaminie gimnazjalnym. W poniedziałek rusza sprawdzian wiedzy ósmoklasistów

Potrzeba było wielkiego wysiłku, by skompletować składy komisji. Ale udało się. Dziś wszyscy gimnazjaliści mogli przystąpić do egzaminu z języka obcego. Czy bez perturbacji przebiegnie także sprawdzian wiedzy ósmoklasistów? Problem w tym, że do nadzoru potrzeba będzie jeszcze więcej ludzi. Skąd ich brać? To pytanie zadają sobie wszyscy odpowiedzialni za oświatę.   

egzamin-g3

Mimo poważnych obaw, we wszystkich szkołach powiatu świeckiego gimnazjaliści przystąpili do egzaminu z języka obcego.

- Trudno nazwać tę sytuację normalną, ale jakoś podołaliśmy - stwierdza z goryczą Sylwester Gmys, dyrektor SP nr 8 w Świeciu. - Musieliśmy posiłkować się aż 10 osobami z zewnątrz.
REKLAMA

Brzmi to nieco dziwnie, zważywszy na fakt, że teoretycznie nauczyciele z SP nr 8 w Świeciu nie strajkują. Nie protestują, ale masowo chorują solidaryzując się ze związkowcami z ZNP, którzy od poniedziałku nie wykonują obowiązków zawodowych.

Jak będzie w najbliższy poniedziałek, gdy na egzaminie z języka polskiego pojawią się ósmoklasiści? Wszyscy są dobrej myśli, choć obaw nie brakuje. I to całkiem uzasadnionych.

- Nie wiem czy ktoś ma świadomość, co w tych dniach przeżywają dyrektorzy szkół - zastanawia się, podając jednoczenie pod publiczną rozwagę, Karolina Kuchta, dyrektor Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych w Dragaczu. - W telewizji słyszymy, że egzaminy odbywają się bez większych problemów, ale tak nie jest. Ci ludzie dosłownie stają na głowie, żeby znaleźć osoby gotowe pracować w komisjach. Gdy do tego dodamy gęstniejącą atmosferę wokół nauczycieli, to łatwo zrozumieć, w jak niekomfortowej sytuacji się znaleźli. Przecież też są nauczycielami i z pewnością utożsamiają się z żądaniami swoich koleżanek i kolegów. Problem w tym, że nie mogą strajkować.
REKLAMA

W Dragaczu egzamin gimnazjalny odbywał się tylko w jednej szkole, w Michalu. Ósmoklasiści będą się pocić w dwóch palcówkach w Grupie i Dragaczu. W tej pierwszej potrzeba aż sześciu komisji. Trwa gorączkowe poszukiwanie ostatnich osób mogących wesprzeć szkołę. Aby zapewnić odpowiedni liczebnie skład zwerbowano nauczycieli z przedszkola i pracowników opieki społecznej mających wykształcenie pedagogiczne. To najlepiej obrazuje skalę problemu, którego w ocenie ministerstwa edukacji w zasadzie nie ma.

W tym roku po raz pierwszy, po reformie, zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. Jest on obowiązkowy. Ale jednocześnie nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. W poniedziałek młodzież zmierzy się z językiem polskim. W wtorek zostanie sprawdzona wiedza z matematyki, a w środę z języka obcego.

Uczniowie poznają wyniki 14 czerwca, a zaświadczenia odbiorą tydzień później - 21 czerwca.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nauczyciele którzy tak mocno

Nauczyciele którzy tak mocno się rozchorowali na strajk, do kontroli i zwolnienia. Albo strajk ze wszystkimi uciążliwościami związanymi z tym albo do roboty, a tak czego uczą dzieci? cwaniactwa i kombinatorstwa?

Takich cwaniaków już po

Takich cwaniaków już po pierwszym dniu strajku było wielu 🙂 

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors