Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Wójt Osia: Nie mam pewności skąd mamy te dodatkowe miliony

Osie to najzamożniejszy samorząd w powiecie świeckim. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, dochody w 2018 r. były wyższe niż w bogatym Świeciu. Skąd ten dobrobyt w wiejskiej gminie, gdzie przeważają słabe gleby? - Z pracy, zgody i odrobiny szczęścia  - odpowiada krótko wójt Michał Grabski.

Udostępnij
grabski2

Ostatni ranking zamożności polskich samorządów przeprowadzony przez czasopismo „Wspólnota” mógł być pewnym zaskoczeniem. Osie „wystrzeliło” w ciągu roku ze 130 na 94 miejsce w kraju. W zestawieniu ujęto 1 548 gmin wiejskich. Najbardziej zdumiewające jest jednak to, że wskaźnik bogactwa, gdzie dochody dzielono przez liczbę mieszkańców, był wyższy niż w Świeciu z jego rozwiniętym przemysłem.

W 2018 r. na jednego mieszkańca gminy Osie przypadało 4 115 zł. W porównaniu do roku 2017 skok wynosi aż 505 zł. To pewnie blisko rekordu w skali kraju. Skąd takie dochody?
REKLAMA

- To zasługa dodatkowych dwóch milionów, które trafiły do naszego budżetu - wyjaśnia wójt Michał Grabski. - Jest to podatek od czynności cywilno-prawnych. I w zasadzie na tym moja wiedza się kończy. Nie mam pewności, który z naszych przedsiębiorców za tym stoi i o jaką transakcję dokładnie chodzi. Mam pewne przypuszczenia, ale nie czuję się upoważniony o nich mówić. Zresztą nie mam absolutnej pewności, że tak właśnie jest. Faktem jest, że naszą pozycję wywindowały właśnie te dwa miliony złotych. Zapewne w przyszłym roku już nie trafi nam się takie „złote ziarnko" i spadniemy na pozycję, którą zajmowaliśmy do tej pory.
REKLAMA

Nawet po ewentualnym spadku, Osie i tak będzie w gronie najbogatszych samorządów w powiecie świeckim. To nie zmienia się od lat. Nie jest tajemnicą, że to zasługa lokalnego biznesu. Przede wszystkim licznych spółek z nazwiskiem Gzella w nazwie oraz stolarni Krzysztofa Otlewskiego.

Reklama
Reklama

Niektórzy mówią złośliwie, że Osie ma po prostu szczęście. W zasadzie urzędnicy nie muszą się specjalnie starać, a pieniądze z podatków i tak płyną szerokim strumieniem. Nie to co w gminach o typowo rolniczym charakterze. Z takim osądem stanowczo nie zgadza się wójt.

- Zarówno Mirosław Gzella, jak i Krzysztof Otlewski bardzo nie lubią, gdy ktoś im mówi, że swój sukces zawdzięczają szczęściu - zaznacza Michał Grabski. - Przede wszystkim była to ciężka praca. A szczęście wiadomo, przydaje się w każdej dziedzinie, ale rzadko ma decydujący wpływ na powodzenie w biznesie. Tak samo jest z naszą gminą. To, że rozwija się w sposób, jakiego niektórzy nam zazdroszczą, wynika w znacznej mierze ze zgody, jaka u nas panuje. Wypracowaliśmy dobry model współpracy ze wszystkimi grupami społecznymi. U nas w zasadzie nie ma konfliktów, a jeśli już się pojawiają, to staramy się je rozwiązywać. Taki klimat buduje - argumentuje wójt.
REKLAMA

Jak zauważa Grabski, wspomniani dwaj przedsiębiorcy nie są jedynymi stanowiącymi o silnej pozycji Osia. Istotny wpływ na dochody gminy mają także turystyka, elektrownia wodna oraz udział w podatkach płaconych przez mieszkańców. Chociaż jest to gmina wiejska, z rolnictwa utrzymuje się tylko nieznaczny odsetek ludności.

Reklama
Reklama

Niestety, każdy kij ma dwa końce. Okazuje się, że bycie bogatym ma też minusy. Wiele programów zarówno rządowych, jak i unijnych kładzie nacisk na wyrównywanie poziomu życia. W konsekwencji takiej polityki gminom o stosunkowo wysokich dochodach trudniej otrzymać dofinansowanie. A jeśli się już uda, to zwykle jest ono niewielkie.
REKLAMA

- W konsekwencji możemy przeznaczyć na nowe inwestycje tyle samo, co samorządy teoretycznie biedniejsze od nas - ubolewa wójt. - Tymczasem oczekiwania mieszkańców są większe, bo ciągle słyszą, że mamy taki wysoki budżet. W zasadzie tak, ale gdy budujemy plan wydatków, to okazuje się, że tych pieniędzy nie ma tyle, ile byśmy potrzebowali.

Mimo wspomnianego utrudnionego dostępu do zewnętrznych funduszy, sporo udaje się jednak zrobić. Gmina pięknieje z roku na rok. Niebawem zostanie oddany do użytku przebudowany stadion. Natomiast plany na najbliższą przyszłość przewidują m.in. budowę nowej, okazałej remizy dla OSP, przebudowę drogi, do spółki z powiatem, na trasie Wałkowiska-Jeżewo oraz modernizację Rynku, który nie odpowiada obecnemu natężeniu ruchu.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Niby taka bogata gmina a nic

Niby taka bogata gmina a nic się w niej nie dzieje.

Żadnych imprez!

Przeprowadź sie do Nowego.

Przeprowadź sie do Nowego. Tam impreza za imprezą. Pomoc społeczna ma pełne ręce roboty bo pracy nie ma, a Burmistrz i jego ekipa robią wszystko aby gmina była najuboższa w kraju.

Jak mają tyle pieniędzy to

Jak mają tyle pieniędzy to niech gmina pomoże ubogim. Niektórzy w Osiu proszą drugich o głupie 20zł bo nie mają na chleb. Niech gmina coś z tym zrobi. Niech pomoże. 

Reklama

Bez cheba można przeżyć. Ja

Bez cheba można przeżyć. Ja znam takich co nie mają na wino i papierosy. To dopiero jest ból.

100×2 000 000pln x 0,5 = 400

100×2 000 000pln x 0,5 = 400 000 000pln

Jak wojt nie wie skad sa te pieniadze?

Sprzedaz spolki Gzella :))

Tak w ogole to jestem za zniesieniem tego podatku bo jest on chory…

Niech gmina Osie się zajmie

Niech gmina Osie się zajmie syfiarzami samochodowym na  ulicach w Osiu. Stoją wraki i maja wycieki eksploatacyjne itp . 

Reklama

Przy tej kasie to wstyd, że

Przy tej kasie to wstyd, że np Tleń jest taki zaniedbany Ten śmieszny skwer Hofmana z szambem na środku, nie wspomnę o braku koszy na śmieci. A gościowi co sprząta Tleń (robi to dobrze) kupcie jakiś elektryczny ciągnik bo tym co jeździ to eko raczej nie jest i głośny jak sk…syn

Drogi, drogi…ok tez są

Drogi, drogi…ok tez są ważne ale co z obiecanym żłobkiem? W gminie rodzi się dużo maluszków ale wiele mam ma zablokowany powrót do pracy…nikt o tym nie myśli a była ankieta i po co? Na pokaz przed wyborami? Nie kazdy ma babcie ktora by sie zajela, znalezc nianie tez graniczy z cudem. Śliwice, Cekcyn wszedzie żłobki a w Osiu problem. 

Faktycznie na tak bogatą

Faktycznie na tak bogatą gminę to wstyd że nie ma śmietnikow. Śmietniki powinny stać na każdej ulicy i przede wszstkim na trasie do grzybka bo śmieci walaja się wszędzie. Wstyd 

Reklama

Dobrze,że są takie portale

Dobrze,że są takie portale gdzie niedowartościowani, z niskim IQ, zakompleksieni, zawistni i zazdrośni mogą sobie pofolgować w komentarzach bo nic więcej niestety nie potrafią. I chciałoby sie teraz zaśpiewać „… bo wszyscy Polacy to jedna rodzina..” a z rodziną jak wiadomo najlepiej na zdjęciu.

Taka bogata ta nasza gmina a

Taka bogata ta nasza gmina a dzieci z Wałkowisk i Żur Elektrownia od 0 do 6 muszą jeździć rowerami lub pieszo do szkoły w Brzezinach . Niech gmina przekaże trochę grosza na gimbusa by nasze dzieci nie musiały jeździć w deszczu i mrozie 

Odnośnie Zuru i Wakowisk to

Odnośnie Zuru i Wakowisk to temat  rzeka …Wielkie podatki od Elektrowni a w tej wsi nawet lampy się  nie palą , koslawa droga ułożona z płyt z czasów PRLu ale na pole biwakowe gosci się  zaprasza tylko szkoda , ze na drogę  dojazdową  juz zabraklo , no i wszędzie  śmieci , śmieci … koszy brak a przed polem biwakowym teren jak na budowie .

Reklama

Pan K. niech na Starym

Pan K. niech na Starym Tartaku zrobi dni Osia a właściwewłaściwe tylko dzień bo tylko w jeden dzień jest impreza na stadionie. Wstyd i żenada!!!!

Warto zaznaczyć, że gmina

Warto zaznaczyć, że gmina bogata, a nie dba o ludzi.  Postawa wladzy to buta i zarozumialosc. Żadna władza nie trwa wiecznie!!! 

Apropo Tlenia to tu nic niema

Apropo Tlenia to tu nic niema .wszystkie wioski maja chociazby swietlice wiejskie gdzie moga sie spotykac dzieci i mieszkancy .. A w Tleniu w centrum rozpizdziej ..pusty rozwalajacy sie budynek a obok zagracona dzialka.. a soltysi z kadencji na kadencje coraz gorsi… A rzeka… niedlugo zarosnie tak ze nawet rowerow i kajakow nie bedzie….

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

O dużym szczęściu może mówić osoba, która kupiła zdrapkę w kolekturze w Jeżewie.

Wiadomości

Podczas wczorajszej sesji Rada Gminy w Jeżewie podjęła decyzję o likwidacji przychodni. Co to oznacza dla pacjentów i pracowników tej placówki?

Wiadomości

W 2025 r. Świecie zamierza wydać na inwestycje o ponad jedną trzecią więcej niż w tym roku. Plan wydatków obejmuje blisko sto pozycji. Przyjrzeliśmy...

Co jest grane?

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy w Świeciu wraca na Duży Rynek. Kiedy będzie i jakie atrakcje przygotowano z tej okazji?

Wiadomości

Rozbitym autem i pobytem w szpitalu zakończyła się podróż 19-letniego kierowcy mazdy.

Wiadomości

W miniony piątek Fundacja "Pomoc z Serca" uroczyście zainaugurowała działalność w powiecie świeckim. Jej sednem jest kompleksowa pomoc w radzeniu sobie z lękiem, stresem,...

Reklama
Reklama

Wiadomości

W czwartek rano doszło do dwóch poważnych kolizji na drogach powiatu świeckiego. Najpierw w gminie Osie, a potem w gminie Świecie.

Wiadomości

W piątek rano w gminie Osie zderzyły się dwa samochody osobowe. Dzień wcześniej na tej samej drodze doszło do kolizji z udziałem dwóch osobówek...

Wiadomości

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa czwartej kwatery składowiska odpadów w Sulnówku. Zabezpieczy ona potrzeby gminy Świecie na kolejnych 20 lat.

Wiadomości

Wczoraj otwarto oferty firm zainteresowanych budową dwóch rond i ulicy w Świeciu. Tylko jedna z nich "wstrzeliła się" w kwotę, jaką dysponuje gmina. Pozostałe...

Wiadomości

W miniony piątek o uwagę wyborców zabiegał w Świeciu lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Kandydat na prezydenta RP w czasie swojego wystąpienia najwięcej uwagi poświęcił...

Wiadomości

Miasto zapowiada powstanie około 20 nowych miejsc parkingowych na dwóch świeckich osiedlach. Tworzenie ich jest coraz bardziej karkołomnym zadaniem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

O dużym szczęściu może mówić osoba, która kupiła zdrapkę w kolekturze w Jeżewie.

Co jest grane?

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy w Świeciu wraca na Duży Rynek. Kiedy będzie i jakie atrakcje przygotowano z tej okazji?

Wiadomości

Jeszcze w tym roku ma się zakończyć budowa czwartej kwatery składowiska odpadów w Sulnówku. Zabezpieczy ona potrzeby gminy Świecie na kolejnych 20 lat.

Wiadomości

Wczoraj otwarto oferty firm zainteresowanych budową dwóch rond i ulicy w Świeciu. Tylko jedna z nich "wstrzeliła się" w kwotę, jaką dysponuje gmina. Pozostałe...

Wiadomości

Przejazd kolejowy w Laskowicach to zmora kierowców i problem "wałkowany" od lat. Kiedy już wydawać by się mogło, ze pojawia się światełko w tunelu,...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Dobra koordynacja ruchowa i wytrzymałość to nieodzowne elementy, aby zaliczyć test, jaki przechodzą osoby ubiegające się o pracę w policji. Dziś ponad 90 uczniów,...

Wideo

Każda podróż to przygoda. Czasami bardzo niebezpieczna. Kim są ludzie, którzy z plecakiem wyruszają na drugi koniec świata? Kilku z nich można było poznać...

Wideo

W poniedziałek strzelnica Forteca Świecie świętowała pierwszą rocznicę działalności.