Sprzedaż rowerów raczej nie wystarczy im na zapłacenie wysokich mandatów

Tym razem policjanci podczas akcji prowadzonej w powiecie świeckim nie szukali pijanych kierowców, ale rowerzystów. I znaleźli... A potem wystawili im słony "rachunek".

rowerzystapijany

- Policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów. Mundurowi kontrolowali m.in. stan trzeźwości. Ujawnili dwóch nietrzeźwych rowerzystów - mówi podkom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.

Akcja trwała niemal przez cały ubiegły czwartek i obejmowała cały powiat. Policjanci kontrolowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów. Zwracali też uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec cyklistów.

- Rowerzyści, jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są narażeni na poważne urazy w przypadku zderzenia z samochodem. Niestety, nie wszyscy z nich zachowują się odpowiedzialnie - zwraca uwagę Joanna Tarkowska.

Dowodem na to są dwaj mężczyźni skontrolowani podczas czwartkowych działań.

W Wiągu (gmina Świecie) zatrzymano 56-letniego rowerzystę, który miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Z kolei w Belnie (gmina Jeżewo) wpadł 50-latek z 0,7 promila.

- Chociaż jazda rowerem w stanie nietrzeźwości nie jest przestępstwem, to jest zakazana, o czym mówi kodeks wykroczeń. Jazda jednośladem pod wpływem alkoholu wiąże się zatem z konsekwencjami, głównie finansowymi - wyjaśnia rzeczniczka świeckiej policji.

Każdy z obydwu mężczyzn został ukarany mandatem po 2,5 tys. zł. Przy takiej wysokości kary nawet sprzedaż rowerów, jeśli nie były z najwyższej półki, nie wystarczy na opłacenie mandatów...

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors