Zakup mieszkania na własność staje się coraz większym luksusem. Drastyczna zmiana w polityce udzielania kredytów doprowadziła do tego, że rodziny które jeszcze kilka lat temu uzyskałyby wieloletni kredyt na mieszkanie, dziś w ocenie banków nie mają już zdolności kredytowej. Ta droga pozyskania pieniędzy stała się dla nich niedostępna.
Być może za jakiś czas to się zmieni, ale póki co, wielu jest zmuszonych do wynajmu lokali, co ma swoje zalety i wady. Wielu jednak odstępne wolałoby inwestować we własne mieszkanie. Pod warunkiem, ze dostaliby kredyt. A że go nie mają, nie mogą tego robić.
To problem ogólnopolski widoczny zwłaszcza w miastach. Oczywiście nie są od niego wolne też wsie, tam jednak oferta mieszkań na wynajem jest niewielka. Dlatego kilka lat temu pojawił się rządowy program Mieszkanie +. Niestety, ta koncepcja tanich mieszkań okazała się fiaskiem. Teraz jest nowa.
Mowa o Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej, która zrodziła się przed rokiem i natychmiast zyskała dużą aprobatę. Poszczególne inwestycje mają realizować spółki, które będą budować na terenach przekazanych przez samorządy lub Skarb Państwa. Głównym źródłem finansowania mają być państwowe dotacje.
W wybudowanych w ten sposób blokach mają zamieszkać osoby o umiarkowanych dochodach - zbyt małych, aby dostać kredyt w banku, ale wystarczających, żeby opłacić mieszkanie, gdzie czynsz będzie niższy od tego na wolnym rynku.
Co więcej, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20 proc. kosztów budowy lokalu, uzyskają możliwość dojścia do własności po 20 latach.
Wszystko wskazuje na to, że Nowe będzie pierwszą gminą w naszym powiecie, gdzie powstanie budynek wielorodzinny z niedrogimi mieszkaniami na wynajem. Niedawno gmina przedstawiła koncepcję tego budynku, który miałby stanąć pomiędzy ulicą Dworcową i al. 3 Maja.
Wartość inwestycji oszacowano na 8,3 mln zł. Wstępne plany zakładają, że w bloku będzie 30 mieszkań. Na parterze wydzielono sześć mieszkań, a na kolejnych kondygnacjach po osiem. Do każdego z lokali wyznaczono komórkę lokatorską. W każdym z mieszkań zaplanowano salon z aneksem kuchennym, jedną lub dwie sypialnie, łazienkę oraz wiatrołap. Mieszkania mniejsze będą miały około 32 m kw., a większe 50 m kw.
- Szczerze liczymy w powodzenie tego planu - mówi Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego. - Odpowiednia działka już jest, pieniądze na rozpoczęcie prac też są zapewnione. Jeśli nic nie pokrzyżuje planów, to lokatorzy wprowadzą się już w 2024 r.
Rok, w którym być może zostanie zasiedlony blok w Nowem będzie prawdopodobnie momentem rozpoczęcia prac w Świeciu. Trzykondygnacyjny blok z 50 lokalami ma stanąć przy ul. Wojsk Łączności (w pobliżu dawnej jednostki wojskowej). W tym przypadku właścicielem gruntu jest Skarb Państwa.
Kolorem czerwonym zaznaczono działkę, na której miałyby powstać mieszkania w Świeciu
- Teren został już wyceniony przez rzeczoznawcę i niebawem zostanie włączony do majątku spółki - wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Kolejnym krokiem będą starania o pozyskanie odpowiedniego dofinansowania.
To, że blok zostanie oddany do użytku w 2024 lub 2025 r. w ocenie zastępcy burmistrza ma swoje dobre strony. Przynajmniej z perspektywy gminy.
- Niebawem rusza budowa kolejnego budynku Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W obydwu przypadkach oferta kierowana jest do podobnej grupy klientów. Nie ma powodu aby ŚTBS konkurował z SIM - argumentuje Paweł Knapik. - Najpierw zostanie zasiedlony blok ŚTBS, a później Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Gdyby budynki zostały oddane w tym samym czasie, istniałoby ryzyko, że część mieszkań w obydwu stałaby przez jakiś czas pusta, a to generowałoby niepotrzebne koszty. Dzięki temu, uda się tego uniknąć.
Dwa kolejne samorządy, które zdecydowały się przystąpić do SIM to Dragacz i Pruszcz. Pierwsza z nich planuje budowę szeregowców w Grupie, a druga bloku w Wałdowie.
- Plany przewidują powstanie 25 domów szeregowych dla 25 rodzin - mówi Dorota Krezymon, wójt gminy Dragacz. - Ponieważ wskazaliśmy działkę należącą do Skarbu Państwa, nieco więcej czasu zajmą formalności związane z przekazaniem jej spółce. Dlatego budowa ma ruszyć w 2025 i zakończyć się w 2027 r.
a.bartniak@extraswiecie.pl
A dlaczego tylko 4 gminy
A dlaczego tylko 4 gminy weszły w ten program? Gdzie reszta?
Ja z innej beczki.Jeszcze się
Ja z innej beczki.Jeszcze się sezon grzewczy nie rozpoczął a Veolia już wyśrubowała ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody o 73% co jest niezgodne z prawem gdyż regulator ustalił maksymalny możliwy wzrost ogrzewania i podgrzania ciepłej wody na 40%. Każdy kto otrzymał zwiększony czynsz o większą kwotę niż te 40% powinien się odwołać i wygra sprawę.
Załóż sobie panele i olej
Załóż sobie panele i olej veolie
Ja z innej beczki – kiedy
Ja z innej beczki – kiedy beda wyplaty tych smiesznych dodatków weglowych? Już nie ma wegla a zaraz zabraknie drzewa!
Ani decyzji pozytywnej ani negatywnej, zero kontaktu ze strony urzedu!
TBS tanie mieszkanie ? Dobre,
TBS tanie mieszkanie ? Dobre, tak tanie jak i opłaty…