- Zorganizowane przez nas spotkanie miało przede wszystkim na celu uhonorowanie rodziców zastępczych i adopcyjnych – wyjaśnia Justyna Słowińska-Śliwińska, prezes fundacji PARO w Świeciu. - Ich misja jest nieoceniona. Podkreślamy to przy każdej okazji, bo mamy wrażenie, że w Polsce mówi się o tym za mało.
W programie świątecznego spotkania znalazło się m.in. szkolenie z zakresu komunikacji z nastolatkiem. O tym, jak znaleźć porozumienie z młodymi ludźmi wchodzącymi w dorosłość, mówiła Jagoda Kowalska, właścicielka Centrum Terapii i Rozwoju Pozytywka.
Z kolei ratownicy medyczni z Nowego Szpitala w Świeciu przypomnieli o kilku zasadach udzielania pierwszej pomocy u niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych
- Przedstawiliśmy przede wszystkim zasady właściwego postępowania w przypadkach, gdy trzeba wykonać resuscytację lub udzielić szybkiej pomocy z powodu zadławienia, z czym można się spotkać zwłaszcza u dzieci – mówi Paweł Weisbrot, ratownik medyczny.
Fundacja PARO przygotowuje już kolejne spotkanie w styczniu
Dla większości uczestniczących były to informacje, z którymi już się zetknęli, ale jak podkreśla Paweł Weisbrot, tę wiedzę warto utrwalać, zwłaszcza, że w sytuacji kryzysowej dochodzi stres, który może sparaliżować.
- W dodatku, w przypadku zadławienia niemowlęcia lub dziecka, postępuje się nieco inaczej niż u dorosłych - podkreśla. - Przy okazji uczulaliśmy na to, że ważne jest, aby podjąć jakiekolwiek działania. Resuscytacja nie musi być doskonale wykonana, ale jeżeli będzie prowadzona, zwiększymy czyjeś szanse na przeżycie. Gdy ustają krążenie i oddychanie, o losie człowieka decydują minuty.
Ratownicy wspomnieli też o defibrylatorach typu AED. Można je spotkać już w większości instytucji.
Obecnie w Klubie Rodzica PARO spotyka się około 10 uczestników. W czasie spotkań omawiane są nie tylko problemy, ale również sukcesy, jakie odnoszą rodziny w niełatwej drodze rodzicielstwa.
- Na wszystkie spotkania zapraszamy nie tylko rodziców zastępczych czy adopcyjnych, ale również zainteresowanych tą tematyką - zaznacza Justyna Słowińska-Śliwińska.
Fundacja poszukuje nowych kandydatów i intensywnie działa w celu promocji oraz wsparcia podopiecznych.
- Chcemy szkolić, wspierać i gratyfikować działania rodziców zastępczych i adopcyjnych. Ponadto w dalszym ciągu pracujemy nad programem wsparcia i rozwoju dzieci objętych pieczą zastępczą. Nasi wolontariusze szykują wiele rozmaitych działań, aby obudzić w dzieciakach drzemiące talenty – podkreśla prezes fundacji PARO.
Najbliższe spotkanie Klubu Rodzica PARO odbędzie się 18 stycznia w siedzibie fundacji przy ul. Laskowickiej 2 w Świeciu. Udział jest bezpłatny po wcześniejszych zapisach. Zainteresowanych udziałem fundacja zaprasza do kontaktu na profilu na Facebooku lub pod nr tel. 667 771 340.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Artykuł powstał we współpracy z fundacją PARO.
Komentarze (0)