Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Wiadomości

Cała prawda o świeckim "menedżerze". Rozmawiamy z dyrektorem szkoły [zdjęcia]

Co zwykle chcą wiedzieć rodzice oraz młodzi ludzie o Zespole Szkół Menedżerskich w Świeciu, zanim podejmą w nim naukę? Przeczytajcie odpowiedzi na dziesięć pytań najczęściej zadawanych Przemysławowi Krzyżanowskiemu, dyrektorowi "menedżera".

Udostępnij
menedzer1

Czy Zespół Szkół Menedżerskich w Świeciu, jako szkoła prywatna, ma uprawnienia szkół państwowych?

Tak, ZSM jest szkołą prywatną o uprawnieniach szkoły publicznej. To znaczy, że podlegamy nadzorowi kuratorium w Bydgoszczy, realizujemy podstawę programową, przeprowadzamy wszystkie egzaminy oraz wydajemy świadectwa, dyplomy i zaświadczenia, jak każda inna szkoła publiczna. Stosujemy się do harmonogramu roku szkolnego, skali ocen oraz wszystkich innych przepisów obowiązujących w szkolnictwie państwowym.

Jak duża jest szkoła i jak liczne są klasy?

Reklama
Reklama

Obecnie w ZSM uczy się około 250 uczniów w trzech szkołach, czyli w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Informatyki i Technikum Logistyki. Klasy pod względem liczebności są bardzo zróżnicowane, gdyż mamy klasę liczącą aż 27 uczniów, co jednak stanowi duży wyjątek oraz klasy tylko kilkuosobowe. Jednak w zdecydowanej większości są to klasy liczące do 20 uczniów. Zdarzają się klasy dwuzawodowe i wówczas przedmioty ogólne są realizowane wspólnie, a przedmioty zawodowe w grupach kilkuosobowych.

Czy szkoła jest płatna i ile wynosi miesięczne czesne?

Reklama
Reklama

Tak, szkoła jest płatna. Od tego roku, w związku z podwyżkami, czesne wynosi 299 zł miesięcznie i jest to jedyny stały koszt dla rodzica. W tej kwocie zawiera się ubezpieczenie, dopłata do umundurowania lub wyposażenia kosmetycznego, dopłaty do zajęć pozaszkolnych, jak np. siłownia czy basen oraz dofinansowanie wycieczek, wyjazdów, czy np. wyjść klasowych.

W ramach liceum proponujecie także dodatkowe zajęcia profilowe. Jakie dokładnie?

Uczęszczając do liceum można wybrać profil policyjny lub wojskowy, kosmetyczny lub związany z aktywnością fizyczną. Przez pewien czas odbywały się u nas również zajęcia dziennikarskie, które w przypadku takiego zainteresowania możemy zacząć realizować dla chętnej grupy liczącej 4-5 osób.

Reklama
Reklama

Kto i jak realizuje wspomniane zajęcia profilowe?

W przypadku zajęć policyjnych jest to funkcjonariusz policji, który co dwa tygodnie spotyka się z naszymi uczniami w szkole. Zajęcia wojskowe prowadzą instruktorzy z uprawnieniami. Co dwa tygodnie grupa policyjna i wojskowa ma zajęcia łączone związane z technikami samoobrony. Zajęcia kosmetyczne, także w wymiarze 2 godzin tygodniowo, prowadzi certyfikowana pani kosmetyczka w naszej szkolnej pracowni kosmetycznej. A zajęcia z szeroko rozumianej aktywności realizujemy poprzez współpracuję ze specjalistycznymi klubami i punktami na terenie miasta. Również uczniowie techników mogą wybrać dodatkowe zajęcia, w tym z elementami grafiki komputerowej, czy e-sportu, jeśli jest takie zainteresowanie.

Reklama
Reklama

Co "menedżer" jako szkoła prywatna oferuje nowym uczniom?

Po pierwsze, staramy się wprowadzić ich w "nasz klimat" i życie szkoły. Zmiana otoczenia, nauczycieli, dotychczasowych uczniów, miejsca nauki, zawsze wywołują pewne obawy i niepokój. Przez pierwsze dni września proponujemy wyjazd integracyjny dla wszystkich uczniów klas pierwszych. Nowi uczniowie poznają siebie nawzajem, uczniów z pozostałych klas pierwszych, ale też i starszych z profili mundurowych, którzy w tym czasie odbywają obozy szkoleniowe. Po tych kilku dniach, nikt już nie czuje się „obco” w szkole, bo ma nowych znajomych, także wśród starszych roczników. Dodatkowo też zapewniamy ubezpieczenie oraz pakiet startowy w postaci zeszytów, piórników z wyposażeniem oraz pamięci przenośnych dla uczniów technikum informatyki. Dofinansowujemy również zakup umundurowania i wyposażenia dla kosmetyczek.

Jakim wyposażeniem do nauki dysponuje szkoła?

Reklama
Reklama

Od 2021 r. realizujemy projekt unijny, dzięki któremu udało się wyposażyć w nowy sprzęt obydwie pracownie komputerowe, w tym w nowe stanowiska dla uczniów i nauczycieli, rzutniki i tablice multimedialne, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki 3D, tablety graficzne. Podobnie wyposażyliśmy obydwie pracownie logistyczne oraz czekamy na kolejne dostawy sprzętu oraz makiety obrazujące rzeczywistą obsługę magazynów i terminali. W ramach innych działań pozyskaliśmy dziewięć monitorów multimedialnych. Już tylko w kilku klasach są białe tablice z pisakami. Kredy nie używamy już od kilku lat. W każdej klasie nauczyciel ma swoje stanowisko z komputerem, drukarką, tablicą multimedialną lub rzutnikiem, systemem nagłośnienia i szybkim internetem.

Czy szkoła zapewnia praktyki?

Reklama
Reklama

Z reguły to uczniowie samodzielnie wybierają miejsce odbywania praktyk, co jest związane również z ich miejscem zamieszkania, czy możliwościami dojazdu. Jednak, jeśli zachodzi taka potrzeba, to oczywiście dysponujemy listą firm, z którymi współpracujemy.  Jeszcze nigdy nie zdarzyła się sytuacja, aby uczeń został bez naszej pomocy i miejsca praktyki.

Podobno w "menedżerze" jest inne podejście do ucznia. Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim każdy zasługuje na szansę, stąd - a także ze względu na prawie dwa lata nauki zdalnej - wiemy, że nie każda ocena odzwierciedla faktyczny stan wiedzy uczniów i nie wszyscy osiągnęli takie wyniki, jakby chcieli. Druga sprawa to przeładowanie materiałów i konieczność uczenia "pod egzamin" zamiast dla rynku pracy. Często rozmawiam z osobami prowadzącymi firmy w branży informatycznej i niestety zauważamy brak spójności pod tym względem.

Reklama
Reklama

Mocno stawiamy na samodzielność i aktywność naszych uczniów. Świadomy i zaangażowany uczeń jest bardziej otwarty i chętny do działania. Coraz większa ilość działań podejmowanych w szkole wychodzi bezpośrednio od naszych uczniów. Staramy się realizować, tam gdzie oczywiście jest to możliwe, w bardzo szerokim zakresie partnerstwo we wzajemnych relacjach nauczyciel - uczeń, czego jak się wydaje, najlepszych przykładem jest wspólne wypracowanie norm i zasad stroju ucznia. Takiego, który nie narusza dobrego smaku, a jednocześnie pozwala uczniowi wyrazić  siebie i swoją osobowość. Stosujemy też punktowy system oceniania zachowania, a uczniowie z największą liczbą punktów wyjeżdżają w nagrodę na dwudniową wycieczkę.

Od kiedy można składać podania do szkoły?

W tym roku, w związku z tak zwanym podwójnym rocznikiem, rodzice i uczniowie zainteresowani ofertą naszej szkoły już rozpoczęli składanie dokumentów. W ubiegłym roku przyjęliśmy uczniów do czterech nowych klas, w tym może być podobnie. Z doświadczenia wiemy, że im wcześniej podejmie się pewne decyzje, tym jest się spokojniejszym w późniejszym czasie.

Materiał powstał we współpracy z Zespołem Szkół Menedżerskich w Świeciu.

Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Andrzej Rek, prezes Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z nieukrywanym zadowoleniem oprowadzał dziś gości po nowym budynku, który stanął przy ul. Chrobrego.

Wiadomości

Nasz Czytelnik nie mógł w pierwszej chwili uwierzyć w to, co zobaczył wewnątrz "rakiety" na niedawno otwartym, odnowionym placu zabaw na osiedlu Marianki.

Wiadomości

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Krzysztof Kułakowski nagrodził dyrektorów i nauczycieli z gminy Świecie. O przyznaniu nagród decydowało zaangażowanie w pracę wykraczające poza...

Styl życia

W sobotę Gruczno gościło smakoszy tradycyjnej kuchni podczas Targu Produktu Rodzimego.

Wideo

W sobotę Świeckie Stowarzyszenie Motocyklistów Wataha świętowało 10-lecie działalności.

Wiadomości

Na placu budowy mężczyzna stracił przytomność. Chłopak, skacząc do jeziora, uderzył głową w pomost i nie wypłynął na powierzchnię. Świecianin groził, że popełni samobójstwo....

Reklama
Reklama

Sport

Reprezentacja Polski U-15 zagra mecz w Świeciu. Młodzi kadrowicze podejmą reprezentację Czarnogóry. Dwa dni później zostanie rozegrane drugie międzynarodowe spotkanie.

Wiadomości

Czasopismo "Wspólnota", poświęcone sprawom samorządu terytorialnego, opublikowało kolejny ranking województw, powiatów, miast i gmin. Tym razem wzięto pod lupę wydatki na inwestycje. Sprawdziliśmy, jak...

Wiadomości

Społeczna Straż Rybacka w Laskowicach otrzymała nową łódź motorową. Będzie ona wykorzystywana nie tylko na jeziorze w Laskowicach, ale także na innych akwenach w...

Wiadomości

Dziś zmarł Mieczysław Pikuła. Przez 25 lat był wójtem gminy Jeżewo.

Wiadomości

Już po raz 7. przyznano Kryształowe Serca, które otrzymało 80 policjantów z komend miejskich i powiatowych policji oraz Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy. W...

Wiadomości

Komenda Powiatowa Policji w Świeciu prowadzi postępowanie w sprawie śmierci kobiety.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Andrzej Rek, prezes Świeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z nieukrywanym zadowoleniem oprowadzał dziś gości po nowym budynku, który stanął przy ul. Chrobrego.

Wiadomości

Na placu budowy mężczyzna stracił przytomność. Chłopak, skacząc do jeziora, uderzył głową w pomost i nie wypłynął na powierzchnię. Świecianin groził, że popełni samobójstwo....

Wiadomości

Dziś zmarł Mieczysław Pikuła. Przez 25 lat był wójtem gminy Jeżewo.

Wiadomości

Komenda Powiatowa Policji w Świeciu prowadzi postępowanie w sprawie śmierci kobiety.

Wiadomości

Komenda Powiatowa Policji w Świeciu zwraca się z prośbą o pomoc w identyfikacji mężczyzny przedstawionego na zdjęciach.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

W sobotę Świeckie Stowarzyszenie Motocyklistów Wataha świętowało 10-lecie działalności.

Wideo

W sobotę na stadionie w Przysiersku (gmina Bukowiec) w corocznych zawodach sportowo-pożarniczych rywalizowali druhowie i druhny z gmin Pruszcz, Świekatowo i Bukowiec.

Wideo

W sobotę w Kozłowie spotkali się najmłodsi i dorośli miłośnicy jazdy na rowerach.