Poniedziałkowa uroczystość na terenie Elektrowni Wodnej Gródek z udziałem władz samorządowych, wojewódzkich i szefa spółki Enea Nowa Energia, była finałem obchodów setnej rocznicy jej uruchomienia (w sobotę zorganizowano piknik dla mieszkańców).
Głównym punktem było odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Jej treść odnosi się zarówno do jubileuszu, jak i osoby prof. Alfonsa Hoffmanna.
Warto podkreślić, że zakład był pierwszą elektrownią w niepodległej Polsce, oddaną do eksploatacji po długim okresie zaborów. Uroczystego otwarcia 24 kwietnia 1923 r. dokonał prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski.
Elektrownia w Gródku stanowiła kamień węgielny elektryfikacji Pomorza oraz w istotny sposób przyczyniła się do powstania portu w Gdyni, jednego z największych przedsięwzięć gospodarczych Polski międzywojennej.
Obchody jubileuszu były okazją do zwiedzenia elektrowni, która otwiera się dla gości bardzo rzadko.
Wynika to ze specyfiki tego obiektu. Być może to się jednak zmieni. Prosił o to przedstawicieli Grupy Kapitałowej Enea Marian Krywald, wójt gminy Drzycim.
- Byłoby dobrze, gdyby historię tego ważnego miejsca poznawali nie tylko uczniowie z naszej gminy, ale też ze Świecia - postulował wójt.
Zobacz poniżej galerię zdjęć.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Coś polskiego co przeżyło
Coś polskiego co przeżyło okupację niemiecką i rosyjską. Do dziś po stu latach nadal funkcjonuje. Brawo Polska myśl techniczna.
Najlepsza jest ta fotka wójta
Najlepsza jest ta fotka wójta z gościem który trzyma nad nim parasol. Już się w głowie widać zupełnie poprzestawiały lokalnemu pisowcowi. Przykład zepsucia idzie z góry.
i jaka aktywna pani
i jaka aktywna pani staroscina…czyzby szkuje sie na kolejna kadencje?
W kwestii otwarcia na
W kwestii otwarcia na zwiedzanie dla młodzieży i grup zorganizowanych nie ma co liczyć na jakieś zmiany za tej ekipy rządzącej. Wszystkie obiekty wodne zostały szczelnie pogrodzone i zlikwidowano funkcjonujące od dziesięcioleci przejścia, np. na zaporze w Pieczyskach pod Koronowem.