REKLAMA
Tę tak bardzo potrzebną inwestycję zrealizował powiat świecki. Przebudowa części internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Myśliwskiej na mieszkania chronione kosztowała 678 tys. zł, z czego 85 proc. pokryło dofinansowanie unijne. W budynku internatu wydzielono sześć jednoosobowych mieszkań. Mają średnio około 24 m kw. powierzchni.
O ich przydziale decyduje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Na miejscu obiektem zarządzać ma nowska Fundacja Aktywizacji i Integracji.
- W miniony piątek wprowadziły się pierwsze cztery osoby - informuje Marcin Tylman, prezes FAI. - Dwa pozostałe lokale czekają na przydział. Być może zajmą je osoby niepełnosprawne lub ktoś młody wychodzący z bezdomności.
REKLAMA
Mieszkania są wygodnie urządzone. Wprowadzające się do nich osoby nie muszą się o nic martwić. Zadbano nawet o sztućce i zastawę stołową. Jednym z głównych założeń programu jest pomoc młodym ludziom opuszczającym rodziny zastępcze. Bardzo często dzieje się to w momencie ukończenia 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
Nierzadko byli oni skazani na powrót do środowiska, z którego - dla ich dobra - wyrwały ich opieka społeczna i sąd. Brak perspektyw i własnego kąta sprzyjał popadaniu w kłopoty.
Mieszkania chronione mają im zapewnić bezpieczny start w dorosłość do czasu, aż będą w stanie samodzielnie się utrzymać i znaleźć własne lokum. Projekt zakłada, że w mieszkaniach będą mogli przebywać do trzech lat.
REKLAMA
- Drugą grupę uprawnionych mają stanowić młodzi ludzie wychodzący z bezdomności oraz osoby niepełnosprawne - mówi Marcin Tylman. - O rozdziale mieszkań mają decydować aktualne potrzeby, które z pewnością będą się zmieniać.
Użytkujący lokale będą ponosić minimalne koszty związane z ich utrzymaniem i to tylko wtedy, gdy będą posiadali jakieś dochody. Inwestycja wpisuje powiat świecki w nowoczesne oblicze opieki społecznej, gdzie wsparcie finansowe zamieniane jest na usługi społeczne.
a.bartniak@extraswiecie.pl
Komentarze (0)